Aminokyseliny

L-arginín a L-citrulín: Účinky, výskyt a dávkovanie

Aminokyseliny sú organické zlúčeniny, ktoré sú základnou stavebnou jednotkou bielkovín a svalstva. Spomedzi 22 všetkých esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín sú z pohľadu sexuálneho zdravia a funkčnosti reprodukčnej sústavy najdôležitejšie práve dve – L-Arginín a L-Citrulín. Čo tieto aminokyseliny sú, kde ich nájdeme a aké majú účinky, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je L-Arginín

L-Arginín je esenciálnou aminokyselinou, ktorá sa v organizme metabolizuje prostredníctvom ďalších aminokyselín, ako L-Ornitín a L-citrulín. Ide o základnú a najviac bázickú proteinogénnu aminokyselinu. L-arginín je dôležitý pre činnosť hypofýzy a stimuláciu rastového hormónu, má vplyv na syntézu bielkovín, vylučovanie amoniaku a detoxikáciu pečene, rovnako tak prispieva k tvorbe kolagénu a stimuluje vylučovanie glukagónu. Takisto sa L-Arginín zúčastňuje na tvorbe kreatínu dôležitého pre zásoby energie.

Z hľadiska zvyšovania produkcie rastového hormónu sa aminokyselina využíva aj na podporu rastu svalov, čo ocenia športovci a ľudia, ktorí pravidelne cvičia. L-arginín je však dôležitý aj pre oxid dusnatý, pretože zvyšuje jeho hladinu. To je potrebné najmä pri fyzickej záťaži, predovšetkým ale pri uvoľňovaní ciev a ich rozširovania. To má za následok to, že krv tak lepšie preteká aj pohlavnej sústavy. Vďaka tomuto mechanizmu pomáha L-Arginín na dosiahnutie lepšieho prekrvenia penisu.

L-Arginín a jeho účinky

Je tiež známou látkou, ktorá sa nachádza v rôznych prípravkoch určených na podporu erekcie, potencie, libida či plodnosti. L-Arginín je totiž prospešný pre pacientov trpiacich erektilnou dysfunkciou vďaka tomu, že má pozitívne účinky na lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy – je preto výborný prostriedok pre zlepšenie potencie. Aminokyselina tiež pomáha na zvýšenie početnosti spermií aj na zvýšenie libida.

L-Arginín je tiež prospešný pri problémoch s cievami alebo srdcovocievnym systémom. Podporuje lepšie prekrvenie, pôsobí proti poruchám prekrvenia a prispieva k zníženiu príliš vysokého tlaku. Znižuje tiež riziko vzniku viacerých kardiovaskulárnych ochorení.

Aminokyselina vplýva aj na niektoré látky v tele a v krvi. Ovplyvňuje reguláciu hladiny soli v tele, znižuje cholesterol a tiež hladinu cukru v krvi. L-Arginín pozitívne vplýva na zdravie pečene (detoxikáciu pečene), rovnako tak má priaznivý vplyv aj na obličky, ktoré vyplavujú škodliviny z tela, takže pomáha očisteniu organizmu aj takýmto spôsobom.

L-Arginín má vplyv aj na hojenie rán, vylučovanie amoniaku, podporuje spaľovanie tukov, funguje ako antioxidant chrániaci bunky pred voľnými radikálmi a jeho alfa-ketoglutarátová forma sa využíva aj pri bakteriálnych infekciách, poruchách tráviaceho traktu, kvasinkových infekciách a pri šedom zákale. L-Arginín podporuje tiež imunitný systém a pôsobí dokonca aj proti stresu.

Kde možno L-Arginín nájsť

L-Arginín patrí medzi aminokyseliny, ktoré si náš organizmus nevie vo väčšine prípadov vytvoriť sám (iba za istých okolností) a preto je odkázaný na ich príjem z externého zdroja. Pre deti v období vývoja je nevyhnutné túto aminokyselinu podávať aj externe, aminokyselina podporuje syntézu bielkovín a je ich stavebným prvkom, preto je dôležitá aj u dospelých.

Dobrou správou je, že existuje dostatok spôsobov, ako túto aminokyselinu do tela dostať. Veľmi dobrým zdrojom L-Arginínu sú slnečnicové, tekvicové či sezamové semienka. Rovnako tak ho nájdete aj v arašidoch, pistáciách, lieskových či vlašských orechoch, mandliach a dokonca aj v kokosovom orechu. Aminokyselina sa nachádza tiež v hrozienkach.

Čo sa chleba týka, nie každý obsahuje L-Arginín v dostatočnom množstve. Pšeničný chlieb je ale jeho vhodným zdrojom. Ak konzumujete bielu ryžu, mali by ste kvôli obsahu tejto aminokyseliny prejsť na hnedú, ktorá je bohatšia na L-Arginín, rovnako ako aj quinoa.

Dobrou správou je tiež, že sa táto látka nachádza aj v čokoláde, obsah kakaa však ale musí byť aspoň 60%, takže odporúčame siahnuť po kvalitnejších čokoládach. Ďalšie látky, ktoré sú zdrojom L-Arginínu, sú obilniny (kukurica, ovsené vločky, pohánka), strukoviny (šošovica, zelený hrášok alebo cícer) ovocie a zelenina (jahody, pomaranče, melóny, černice, mandarínky, hrozno), zo zeleniny sa táto látka najviac nachádza v mrkve, kapuste, cibule, uhorke, brokolici, špenáte a paprike.

L-Arginín sa nachádza aj v mäse, najviac ho je v kuracom mäse, morčacom (hlavne prsia), v menšom ho nájdete aj v rybách. Bohatým zdrojom L-arginínu sú aj vajíčka alebo mliečne výrobky.

Čo je L-Citrulín

Druhou dôležitou aminokyselinou z hľadiska sexuálneho zdravia je L-Citrulín, ktorý je už neesenciálnou aminokyselinou. Vzniká kombináciou ornitínu a karbamoylfosfátu, pričom ide o prekurzor k vytváraniu L-Arginínu v tele. L-Citrulín pomáha odstraňovať amoniak z krvi, má vplyv aj na na zvýšenie hladiny anabolických hormónov, znižuje hladinu kyseliny mliečnej, ktorá spôsobuje únavu svalov. L-Citrulín zrýchľuje obnovu adenozíntrifosfátu a kreatínfosfátu, ktoré sú dôležité pre energiu. Podľa niektorých výskumov môže táto aminokyselina znižovať vysoký krvný tlak.

Kým väčšina účinkov je využiteľná hlavne pre športovcov, vplyv L-Citrulínu na zvýšenie hladiny oxidu dusnatého v tele je aj v tomto prípade dôležitý pre zdravé prekrvenie pohlavnej sústavy a pohlavného údu. Vďaka tejto aminokyseline prichádza aj k lepšiemu prekrveniu svalstva, čo podporuje jeho výkonnosť, no ide zároveň o zásobáreň L-Arginínu. Na rozdiel od neho, L-Citrulín sa nerozloží v prípade prijatia z potravy či výživových doplnkov priamo v žalúdku, ale dostáva sa do tela, kde dlhodobo prispieva na zvýšenie hladiny L-Arginínu a teda aj na podporu potencie.

L-Citrulín alebo len Citrulín je veľmi častou súčasťou prípravkou na erekciu, najmä kvôli jeho schopnosti zlepšovať prekrvenie svalstva a mäkkých tkanív (teda aj penisu). Táto aminokyselina pomáha mužom dosiahnuť erekciu rýchlejšie (erekcia je tiež pevnejšia a dlhodobejšia). Športovci často používajú kombináciu L-Citrulínu a kyseliny jablčnej, ktoré im pomáhajú nielen rozšíriť cievy, ale dodávajú im do tela aj energiu.

Kde možno L-Citrulín nájsť

Najlepšie zdroje L-Citrulínu sú dozaista červené mäso (hovädzina, ale aj ryby či losos), orechy (vlašské orechy, arašidy, mandle,) zelenina, ovocie či čokoláda. L-Citrulín nájdete v šupke červeného melónu, ako aj v jeho dužine. Rovnako tak možno nájsť túto aminokyselinu aj žltom melóne – je to skvelá vitamínová bomba a veľmi dobrý zdroj L-Citrulínu.

Tekvica má tiež vynikajúci obsah L-Citrulínu aj detoxikačné účinky na naše telo. Je to prirodzený čistič čriev a krvi.  Ak siahnete po uhorke, nájdete v nej vitamíny (A,B,C) aj L-Citrulín, ktorý pomáha znížiť obsah kyseliny močovej v tele a zároveň podporuje lepšie fungovanie obličiek.

Veľmi dobrým zdrojom tejto aminokyseliny je aj sója či cibuľa a cesnak (okrem podpory imunity a srdcovocievneho systému). Rovnako, ako pri L-Arginíne aj L-Citrulín nájdete kvalitnej čokoláde s obsahom kakaa minimálne 60-70%.

L-Arginín a L-Citrulín a ich využitie v praxi

Rovnako, ako L-Arginín, tak aj L-Citrulín sa v praxi využívajú na syntézu proteínov, na podporu rastu svalovej hmoty a tiež na regeneráciu svalov po cvičení. Obe látky bývajú súčasťou prípravkov pre športovcov.

Ďalším častým využitím týchto aminokyselín je ich súčasť v prípravkoch na podporu sexuálneho zdravia. Vzhľadom na to, že obe aminokyseliny svojím spôsobom prispievajú k lepšiemu prietoku krvi v cievach (vrátane tých, ktoré zásobujú pohlavnú sústavu u mužov a hlavne pohlavný úd), majú vo výživových prípravkoch L-Arginín a L-Citrulín úlohu v podpore lepšej a pevnejšej erekcie. Samotné tabletky na erekciu pôsobia na pohlavné zdravie komplexne.

Príkladom takéhoto komplexného výživového doplnku je aj Značka Stoporex® so silným zastúpením oboch aminokyselín, ktorá využíva aj ďalšie pozitívne vplyvy viacerých prírodných afrodiziák, vitamínov a minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na libido ako aj na potenciu a celkový sexuálny život muža.