Na mobile viac četujeme ako voláme. Ktorý paušál sa oplatí?

Autor:
17. 12. 2018 o 9:37
Mlsajte zdravo - susenemaso.sk

Patríte k ľuďom, ktorí si mobil bez internetu nevedia predstaviť? Bez obáv, nie ste jediní. Viete si však vybrať vhodný paušál, ktorý nebudete zbytočne preplácať?

Briti čoraz menej využívajú svoje smartfóny na telefonovanie. Vyplýva to z nedávneho prieskumu portálu Mobiles.co.uk, v ktorom skúmali najbežnejšie aktivity na mobiloch.

Zistilo sa, že klasické telefonovanie už viac nepatrí medzi top 10 funkcií mobilných telefónov. Až 27 percent opýtaných potvrdilo, že mobil na telefonovanie nevyužíva ani raz do týždňa.

Čo teda tento pôvodný spôsob komunikácie nahradilo? Ak ste tipovali četovanie, trafili ste do čierneho, druhou najbežnejšou aktivitou je využívanie e-mailu a treťou sociálna sieť Facebook.

Internet využívame stále viac

Veľká Británia však nie je v tejto zmene komunikácie vôbec sama. Podobný trend je možné sledovať v rámci celej Európy, čo potvrdzujú výsledky európskeho digitálneho prieskumu Eurostat 2017.

Smartfóny bez prístupu na internet si pomaly už nevieme predstaviť. Ako sa zistilo, percento ľudí, ktorí mobil využívajú na online telefonovanie, resp. online video rozhovory, prudko stúpa.

Podobná situácia je aj pri sociálnych sieťach a četových aplikáciách. Veľké spoločnosti nástup online komunikačných služieb pochopili už pred rokmi, klasické numerické tlačidlá sa postupne začali zmenšovať, až z mobilov úplne zmizli. Nahradili ich farebné dotykové obrazovky, ktoré nám umožňujú vstúpiť do online sveta jediným klikom.

Internet v mobile každý deň

Výrobcovia smartfónov nie sú však jediní, kto sa prispôsobil požiadavkám používateľov. Na zmeny reagovali aj poskytovatelia mobilných služieb.

Ak kedysi boli dáta v mobile len akýsi doplnok k paušálu, dnes je situácia na trhu viac ako odlišná. Mobilní operátori si totiž všimli, že mnohým klientom na konci mesiaca zostáva veľké množstvo predplatených voľných minút a SMS, no zato dáta mali v rámci paušálu minuté už dávno.

Slogany „neobmedzené volania“ už dnes nie sú také lákavé ako v minulosti. V ponuke preto nájdete čoraz viac dátových balíkov s rôznym množstvom predplatených dát a navyše, mnohé sú bez viazanosti.

Vďaka tomuto technologickému trendu môžeme četovať a komunikovať e-mailom bez obmedzení či pozerať videá a dokonca obľúbené seriály vo vlaku alebo na zastávke MHD. Nehovoriac o neustále dostupných novinkách, stačí sekunda a v rukách máme informácie o udalostiach z celého sveta.

Sledujte si vlastnú spotrebu

Je jasné, že nie pre každého sú mobilné dáta v smartfóne prioritou. Podľa čoho teda vyberať paušál? V prvom rade si začnite všímať, čo na smartfóne najčastejšie robíte.

Mnohí z nás si totiž ani neuvedomujú, z akého dôvodu siahajú po telefóne. Je to odpísanie na čet, kontrola e-mailu, hranie hier alebo zavolanie známemu? Logicky platí, že čím viac času trávite na internete, tým väčší obsah dát by ste si mali predplatiť. V mobile nájdete množstvo dát, minút a SMS, ktoré ste za mesiac minuli. To vám dá základnú predstavu, akým smerom sa uberať.

Zaujímavú službu ponúka napríklad mobilný operátor 4ka, na ich webe stačí vpísať údaje o spotrebe a systém za vás vypočíta, koľko by ste pri ich cenách ušetrili. Tento mobilný operátor s nástupom na trh poriadne zamiešal karty najmä nízkymi poplatkami a celkovou transparentnou cenovou politikou, ktorá medzi zvyšnými poskytovateľmi mobilných služieb nie je až taká bežná.

Ako vyberať u 4ky?

Pokiaľ patríte k tým, ktorí mobilné dáta využívajú sporadicky, najmä v nečakaných situáciách, paušál SLOBODA bude pre vás tým pravým. Každý variant sa líši podľa množstva predplatených minút a SMS, na surfovanie po internete budete mať k dispozícii vždy 1 gigabajt.

Operátor 4ka ponúka riešenie aj pre tých, ktorí síce chcú byť neustále v obraze, čo sa týka aktuálneho diania, no sociálne siete či pozeranie seriálov a počúvanie hudby cez mobil nie je pre nich. Reč je o paušále SLOBODA+, ktorá umožní surfovanie zdarma v rámci siete mobilného operátora.

V nej nájdete spravodajské či športové weby, aktuálne informácie o počasí, ale aj portály venované zdraviu, mobilným technológiám a rodinám. Za 20 eur dostanete napríklad paušál s neobmedzenými volaniami, SMS správami a nekonečnými dátami v tejto sieti.

Dátové balíky už za dve eurá

Pokiaľ vás táto služba zaujala, ale volania sú pre vás zbytočnosťou, siahnite po paušále SLOBODA Dáta, v rámci ktorého mobilný operátor ponúka za lákavú cenu zákazníkom 1 G plus neobmedzené dáta v sieti 4ky a za každú minútu volania len štyri centy. Čo ale v prípade, že si dáta vyčerpáte skôr, ako prejde celý mesiac?

V takom prípade sa vám oplatia dátové balíky. 4ka ich ponúka hneď niekoľko. Aktivovať si ich môžete jednou SMS správou, bez ohľadu na to, aký typ paušálu alebo služby máte.

Investičné zlato - zlatestriebro.sk
Na mobile