Už nebudete musieť prepisovať platobné a fakturačné údaje vďaka Martinovi a By square

Autor:
08. 09. 2018 o 19:44
Mlsajte zdravo - susenemaso.sk

Martin Vician vymyslel naozaj niečo zaujímavé. QR platba a QR kód na faktúre vám urobia život o niečo príjemnejším. Vďaka Martinovi už nebudete musieť prepisovať platobné a fakturačné údaje. Prečítajte si zaujímavý rozhovor s Martinom napríklad aj o tom ako to celé zrodilo a všetko ta tým je.

By square sa údajne zrodili pri fľaši dobrého vína – je to pravda? Ako ste prišli na tento nápad?

Ako sa hovorí „In Vino Veritas“. No pravda je oveľa prozaickejšia. Môj background je účtovníctvo a finančný manažment. Popravde, už ma prestalo baviť stále prepisovať platobné a fakturačné údaje faktúr. V jednej reportáži predstavili možnosť nákupu potravín v metre cez veľkorozmerný plagát , kde sú zobrazené produkty s QR kódmi ktoré načítavaním cez mobilný telefón dávate do nákupného košíka a pri návrate domov ich máte pripravené pred dverami.
No a vtedy som prišiel na nápad využiť QR kódy ako nosič infomácií platobných a fakturačných údajov.

Už nebudete musieť prepisovať platobné a fakturačné údaje vďaka Martinovi a By square

Už nebudete musieť prepisovať platobné a fakturačné údaje vďaka Martinovi a By square

Koncept, ktorý na začiatku predsa len vznikol, sa aj časom zmenil?

Tento prvotný nápad sme „prehnali“ cez Google a iné dostupné informačné zdoje ale nenašli sme podobné riešenie. Pri tvorbe riešenia sme sa na základe kapacitných obmedzení QR kódu rozhodli pre samostatné použitie platobného a fakturačného QR kódu.

Sny sú niekedy krásne, ale realizácia a realita bývajú celkom tvrdé. Ako to bolo u teba? Aký bol prechod na bankový štandard?

Po finalizácii technického riešenia sme návrh predstavili mnohým bankám a oficiálne predstavili verejnosti v marci 2012. Boli sme milo prekvapení kladným prijatím riešenia vačšinou komerčných bánk. Táto spolupráca vyvrcholila prijatím platobného QR kódu PAY by square za slovenský štandard pre platobné QR kódy.

Pod otázka, Je to pre teba taký splnený sen? Vytvoriť niečo hodnotné?

Pre mna osobne je najdôležitejší fakt, že PAY by square denne uľahčuje život mnohým ľudom. Z toho mám úprimnú radosť.

Čo pre teba znamená by square? Čo má tento názov symbolizovať?

Keďže QR kód je definovaný ako štvorec, tak výber komerčného názvu riešenia sa sám ponúkal myslím, že sme vybrali správne a táto značka má už dobré meno u širokej verejnosti.

Reagujú ľudia lepšie na to, keď zistia, že ste Slovenská spoločnosť?

Veľakrát sa stáva, že nám slovenskí záujemncovia o riešenie píšu v angličnite a následne sú prekvapení, že sme slovenská spoločnosť. Vtedy sa „ľady“ roztopia a hneď si viac rozumieme.

By square je dielom grafickej dizajnérky a ilustrátorky YX a AABB so zázemím v BB sektore. Ako máte rozdelené úlohy?

Grafické spracovanie sme riešili s renomovanou reklamnou agentúrou 2Create.
Z toho vznikol celý logomanuál registrovanej značky by square.

Od prijatia za slovenský štandard k prvým predajným trhom prešli len dva mesiace – to bol bleskový proces. Ako ste to dokázali?
Za aký dlhý čas ste vytvorili a čo všetko bolo potrebné zabezpečiť? (toto mi pride asi ako lepsia varianta)

Už v lete 2012 PAY by square bol implementovaný do mobilnej bankovej aplikácie Slovenskej sporiteľne a zároveň sa objavil na faktúrach užívateľov zo Superfaktúry.
Tým získali užívatelia prvý krát možnosť zaplatiť reálnu faktúru cez PAY by square.

Mali ste na začiatku pripravený strategický plán?

Áno, ako každý start-up sme si pripravili plán a zároveň sme ho viackrát menili.

Koľko faktúr vygenerujete mesačne? (áno, viem že nevieš presne povedať)

Na Slovensku sa faktúry obsahujúce PAY by square rátajú v miliónoch. Už všetci významní telco operátori tlačia PAY by square na svoje faktúry a už každá retailová banka má PAY by square implenetovaný.

Kovové modely áut Auto World a Johnny Lightning pre zberateľov | modelkit.eu

REKLAMA: Kovové modely áut Auto World a Johnny Lightning pre zberateľov | modelkit.eu

Aké máte zatiaľ ohlasy na PAY by square?

Používatelia sú spokojní a platenie cez QR kód si pochvaľujú. Veď tým ušetria veľa času a starostí pri tak „obľubenej“ činnosti ako je platenie účtov.

Aký je rozdieľ medzi PAY by square a INVOICE by square?

Ten zakladný je v použití. PAY by square obsahuje platobné údaje a INVOICE by square veľmi pomáha účtovníkom pri spracovaní účtovníctva. Obsahuje totiž legislatívne povinné fakturačné údaje ako sú napríklad sadzby a výška DPH. Jednoduchým načítaním QR kódu kompatibilnou aplikáciou bez potreby prepisovania údajov zaúčtujú potrebné údaje z faktúry do účtovníctva.

Čo je to QR kód a koľko dát vie v sebe uložiť?

QR kód je dvojrozmerný čiarový kód, ktorý vyvinula japonská spoločnosť Denso-Wave v roku 1994 pre automotive priemysel. Skratka „QR“ pochádza z anglického označenia Quick Response (Rýchla reakcia), keďže kód je navrhnutý s ohľadom na rýchle dekódovanie.
Môže obsahovať viac ako 4 000 alfanumerických znakov ale taktiež veľmi závisí na fyzickej veľkosti a hustote QR kódu. By sqare QR kódy dokážu uchovať 550 alfamumerických znakov pri akceptovateľnej veľkosti a hustote bodov.

Mlsajte zdravo - susenemaso.sk
Už nebudete musieť prepisovať platobné a fakturačné údaje vďaka Martinovi a By square