Dnes si mobilom sami urobíte obhliadku auta

Autor:
24. 09. 2018 o 12:56
Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk

Každý majiteľ, vodič musí mať zo zákona uzavreté povinné zmluvné poistenie. Čo však povinnosťou nie je, je havarijné poistenie, ktoré môže byť v prípade potreby veľmi výhodné a vy si môžete byť istý, že vaše auto bude chránené. Skôr ako sa ho rozhodnete uzavrieť, mali by ste si zistiť, proti čomu všetkému si môžete vaše auto poistiť a čo preto musíte urobiť.

PZP nekryje škody na vašom aute

Mnoho vodičov sa pre havarijné poistenie nerozhodne najmä z finančných dôvodov. Pre mnohých je to príliš drahý luxus, ktorý radšej oželejú, no v prípade poistnej udalosti ostanú bez auta, aj keď neboli vinníkom. Havarijné poistenie kryje mnoho rizík. Nebuďte prekvapení, ak pri nehode bude poškodené nielen vozidlo druhého vodiča, ale aj vaše vozidlo, a vy si budete musieť opravu hradiť zo svojho.
Treba si uvedomiť, že z vášho PZP sa uhrádza škoda, ktorá bola spôsobená druhému a úhrada škôd na vašom aute ostáva na vás. Tu ostávajú mnohí nemilo prekvapení, no neostáva nič iné, len siahnuť do vlastného vrecka.

Poistenie proti rôznym rizikám si môžete vyskladať

Ak sa rozhodnete pre havarijné poistenie, chránení ste aj v prípade, že vaše auto je poškodené vami, iným vodičom, ale aj v prípadoch krádeže, vandalizmu, živelnej udalosti, úrazu vodiča či spolucestujúcich. Havarijné poistenie kryje množstvo rizík, no je na vás, aby ste si vybrali tie, ktoré budete naozaj potrebovať.

Zvážte, či bude pre vás poistenie vhodné

Havarijné poistenie by ste mali uzatvoriť najmä vtedy, ak autom cestujete naozaj často a navštevujete zahraničné krajiny. Zvážiť by ste mali aj miesto, kde bývate, možnosti parkovania a podobne. Rozhodnutie je na vás, no už teraz si môžete (bez toho, aby ste navštevovali pobočky) zistiť, aké možnosti v rámci havarijného poistenia máte. Na internete nájdete všetko potrebné a môžete si vypočítať aj cenu poistenia.

Obhliadka nie je vždy potrebná

Skôr než si poistenie uzatvoríte, je nutné, aby vaše auto prešlo obhliadkou. Povinnosť zaniká iba pri nových autách, keďže všetky poisťovne obhliadku vyžadujú iba pri ojazdených autách. Za nové auto je pritom považované také, ktoré má najazdené menej ako 50 km alebo je rozdiel medzi dňom uzatvorenia zmluvy a prvou evidenciou auta menej ako 14 dní.

Detailné kovové modely áut Auto World a Johnny Lightning pre zberateľov | modelkit.eu

REKLAMA: Kovové modely áut Auto World a Johnny Lightning pre zberateľov | modelkit.eu

Obhliadkou je chránený klient aj poisťovňa

To znamená, že pokiaľ ste auto práve nekúpili, ale chcete uzatvoriť havarijné poistenie pre ojazdené auto, obhliadku musíte absolvovať. Nejde o rozmar poisťovní, obhliadkou sa chráni poisťovňa aj klient v prípade poistnej udalosti. Fotodokumentácia, ktorá je výsledkom obhliadky, slúži na to, aby bola poisťovňa chránená v situácii, keď si poistenec uplatní poistné plnenie na poškodené vozidlo. Naopak, klient si v prípade poistnej udalosti môže uplatniť poistné plnenie na základe obhliadky, kde žiadne poškodenie nebolo evidované.

Obhliadku vykonajú technici alebo aj vy sami

Súčasťou obhliadky je zaznamenanie všetkých, aj drobných poškodení vozidla, kontrola VIN čísla a zapísanie akýchkoľvek odchýlok od štandardu pre daný typ vozidla. Na obhliadku vás upozorní poisťovňa. Tá by vás prostredníctvom svojich technikov mala kontaktovať hneď pri uzatváraní poistenia. Pracovníci si s vami dohodnú miesto a čas stretnutia, na ktorom bude obhliadka vykonaná. Niekde obhliadky vozidla vykonávajú na to určené servisné centrá. No dnes sa už stretnete aj so samoobhliadkou.

Samoobhliadka pomocou aplikácie

Možno trochu mätúce označenie, no už z názvu vyplýva, že v súčasnosti si obhliadku vozidla môžete urobiť aj sami. Niektoré poisťovne, ako prvá s touto revolučnou novinkou prišla poisťovňa Onlia, ponúkajú obhliadku auta cez mobilnú aplikáciu, prostredníctvom ktorej si obhliadku vozidla môžete urobiť aj sami. Fotografie vozidla je možné automaticky zaslať cez príslušnú aplikáciu priamo do poisťovne. Na takúto samoobhliadku máte väčšinou 48 hodín od uzatvorenia poistenia. V prípade, že to v lehote nestihnete, nemusíte sa strachovať. Poisťovňa vás bude kontaktovať a obhliadku urobí za vás.

Poistenie platné okamžite

Bez obhliadky auta nemáte platné poistenie. Práve na to je určená táto aplikácia. S ňou si poistíte auto za pár minút a ste krytí proti rizikám, ktoré sú platné okamžite. Prvým krokom je stiahnutie tejto aplikácie do vášho mobilu. Je podporovaná každým bežným smartfónom s operačným systémom iOS a Android 4.0 alebo vyšším.

Stiahnite si aplikáciu a využívajte ju naplno

Obhliadka auta je len jednou z možností, ktoré ponúka mobilná aplikácia. S jej pomocou môžete nahlásiť poistnú udalosť, doložiť potrebné dokumenty o škode alebo si vyhľadať užitočné informácie, napríklad o zmluvných servisoch. Aplikácia je naozaj všestranná a pracuje sa s ňou jednoducho podľa pokynov.
Mohli by vzniknúť obavy, či si klienti v prípade poistnej udalosti škody neprikrášlia. Poisťovne sa však s týmto v praxi nestretávajú, a dôkazom je aj to, že aplikácia patrí medzi najsťahovanejšie spomedzi aplikácií týkajúcich sa poisťovníctva.

Investičné striebro - zlatestriebro.sk
Dnes si mobilom sami urobíte obhliadku auta