5 zaujímavostí zo sveta IT

Autor:
18. 10. 2017 o 12:13
Mlsajte zdravo - susenemaso.sk

Svet informačných technológií je v mnohých ohľadoch lákavý a perspektívny. Ak aj vás zaujímajú jeho nepoznané zákutia, prečítajte si nasledujúci článok.

Bol skôr email alebo internet?

Čo myslíte, bolo skôr vajce alebo sliepka? Nie, inak: bol skôr internet alebo email? Verte či nie, email existoval na svete skôr, ako spôsob komunikácie sa používal už v roku 1965, teda viac ako 20 rokov predtým, než vôbec vznikol pojem itnernet. Pravdou tiež ostáva, že základy internetu vznikli práve na princípoch sieťovania, ktoré dovtedy využívali emaily.

QWERTY klávesnica je dizajnovaná tak, aby spomalila písanie

Klávesnicu QWERTY pozná snáď každý, kto sa aspoň raz chytil počítača. Viete ale prečo sú na nej písmenka „rozhodené“ tak ako sú? Nie je to náhoda. Na písacích strojoch, ktoré sa pred vynálezom PC používali, sa pri rýchlejšom písaní zasekávali kladivká s písmenami, ktoré boli blízko seba. Istý C. L. Sholes preto najčastejšie používané písmenká anglickej abecedy umiestnil čo najďalej od seba a ostatné rozložil tak, aby písanie pisateľa čo najviac zdržovalo.

Počítač na vodu made in Russia

V časoch pred miniaturizáciou tranzistorov pozostávali prvé počítače z veľkých mechanických súčiastok ako ozubené kolesá, čapy a páky, ktoré potrebovali zdroj energie na svoje fungovanie. Takýto prístroj postavil v roku 1936 aj Rus Vladimir Lukyanov. Riešil parciálne diferenciálne rovnice, pričom bol poháňaný – vodou. Nastavovaním kohútikov a zátok sa menil tok vody (premenné) a konečný výsledok vzišiel po meraní hladiny v určitých skúmavkách. Ak by ste tento počítač chceli vidieť naživo, musíte navštíviť polytechnické múzeum v Moskve.

Viete koľkými jazykmi by ste sa pri programovaní „dohovorili“?

Ovládať niektorý z programovacích jazykov dnes patrí k druhej gramotnosti človeka, preto by ste mali navštíviť napríklad IT kurzy v Bratislave. Ak by ste nevedeli ktorý z jazykov si vybrať, nebuďte prekvapení – programovacích jazykov totiž v priebehu pomerne krátkeho času vzniklo takmer 700 (hoci, mnohé sa už nepoužívajú)! Jedná sa o počet, ktorý sa hravo vyrovná jazykovo najdiverzifikovanejším krajinám sveta ako Papua Nová Guinea (viac ako 800 nárečí) či Indonézia (viac ako 700 jazykových mutácií).

Wikipédiu chráni proti vandalizmu armáda botov

Poslaním Wikipédie je sprístupniť vedomosti ľudstva komukoľvek, kto sa dostane na internet. Ktokoľvek s internetom ale tiež môže informácie na Wiki upravovať, čo občas vedie k úmyselnému šíreniu dezinformácií. Preto je v akcii niekoľko botov – počítačových programov vykonávajúcich istú rutinnú prácu. V tomto prípade boti vedú záznamy o zmenách na ľubovoľnej stránke a dokážu detekovať a meniť na „správne“ tzv. vandalské verzie informácií. Na takmer 40 miliónoch stránkach Wikipédie operuje zhruba 2000 botov.

Investičné striebro - zlatestriebro.sk
5 zaujímavostí zo sveta IT