Samsung Galaxy A3 – keď vyhráva dizajn nad výkonom

15. 04. 2016 o 0:55
Investičné zlato - zlatestriebro.sk

Samsung sa berie ako jeden z najväčších konkurentov firmy Apple. Práve keď sa spomenie Apple a jeho iPhony, tak zákazníka ako prvé napadne luxus za vysokú cenu. Obe firmy si navzájom konkurujú v kvalite a často aj v cene. V segmente najvyššej triedy je to bežná vec. Tentokrát sa ale Samsung rozhodol priniesť luxus aj do strednej nižšej triedy v podobe smartfónu Samsung Galaxy A3 (2016). Či sa tento krok podaril a má model A3 čím zaujať sa dočítate

Konštrukcia – Sklo a kov

Ako som už načrtol v úvode, Samsung Galaxy A3 (2016) sa pokusí zaujať svojím prémiovým spracovaním. Presvedčil ma o tom hlavne materiál z ktorého je smartfón zhotovený. Predná a zadná časť smartfónu je pokrytá odolným sklom Gorilla Glass najnovšej 4. generácie. Boky zase lemuje odolný hliník.

Samsung Galaxy A3 2016

Výsledkom je luxusné zariadenie, ktoré na prvý pohľad pripomína minuloročnú vlajkovú loď Samsung Galaxy S6. Samozrejme zariadenie je vďaka menšej uhlopriečke displeja kompaktnejšie. Jeho rozmery a váha sa zastavili na hodnote 134.5 x 65.2 x 7.3 mm a 132 gramov.

Môžem povedať, že oproti 5 palcovým modelom je zariadenie šikovnejšie a menej prekáža vo vrecku nohavíc. Samozrejme všetko je to na úkor pohodlia pri práci.

Na 5 palcovom displeji som toho predsa len videl viac a lepšie. No hodnota 4,7 palca je podľa mňa stále dobrá a mnohým užívateľom bude vyhovovať.

Samsung Galaxy A3 zadná strana

Pod 4,7 palcovým displejom sú umiestnene navigačné tlačidlá. Nad displejom sa klasický nachádza reproduktor na hovory, predný fotoaparát a senzory.

Zamrzela chýbajúca notifikačná dióda, ktorej absencia mi značne prekážala. Ako tak to zachránila funkcia vibrovania, ak som dvihol zariadenie a mal zmeškaný hovor alebo inú udalosť.

Ak obrátite smartfón na zadnú stranu, určite Vás hneď zaujme vyčnievajúci hlavný fotoaparát. Vedľa neho je umiestnená prisvetľovacia LED dióda. Na zadnej strane nájdeme už len nadpis Samsung.

Boky zariadenia sú lemované odolným hliníkom a pôsobia dobre. Umiestnenie tlačidiel je šikovné a nemal som problém s ich stláčaním alebo hľadaním. Vypínacie tlačidlo je na pravej strane a ovládanie hlasitosti na ľavej. Preto sa mi nestávalo aby som mobil nechtiac vypol ak som chcel stlmiť hlasitosť.

Spodná hrana je celkom nabitá funkciami. Nájdeme tu reproduktor, microUSB port a 3,5 mm jack. Umiestnenie jacku by som bral viac na vrchnú stranu, kde je podľa mňa praktickejší. Vadil mi aj reproduktor. pri držaní zariadenia na šírku som ho často zakrýval rukou a tým tlmil zvuk. Je to ale problém viacerých výrobcov.

Najlepšie tento problém vyriešili smartfóny radu HTC ONE, ktoré ponúkali reproduktory na prednej strane, no výrobcovia často opakujú po iPhone a nie vždy je to podľa mňa najlepšie riešenie.

DSC_0869

Vrchná hrana ostala oproti tej spodnej chudobná. Nájdeme tu iba jeden z dvojice mikrofónov. Zanechala si ale eleganciu a smartfón pôsobí uhladene a ladne.

Samsung Galaxy A3 sa vyrába v čiernej, bielej, zlatej a ružovej farbe. Na testovanie sme mali k dispozícií čierny model.

Displej – Pestrofarebný Super AMOLED

Samsung ide ruka v ruke so Super AMOLED displejmi. Aj v tomto prípade nie je jeho použitie žiadnym prekvapením. Môžem sa opakovať, ale Super AMOLED displeje majú krásne a živé podanie farieb, dobré pozorovacie uhly, dobrú viditeľnosť na slnku a hlavne čierna je skutočne čiernou.

Samsung Galaxy A3 predná strana

Oproti LCD displejom zaostávajú iba v podaní bielej, ale aj v tomto smere sa v poslednej dobe posunuli AMOLED displeje poriadne vpred.

Uhlopriečka displeja je 4,7 palca a rozlíšenie HD (720×1280). Mohlo by sa to zdať málo, ale pri menšej uhlopriečke displeja bolo dostačujúce a obraz bol pekný a jemný.

Displeju nemám veľmi čo vytknúť a podľa mňa je pýchou Samsungu Galaxy A3.

Výkon – prekvapivo dobre optimalizovaný

Zariadenie Samsung Galaxy A3 (2016) sa výkonom radí do strednej nižšej triedy. Testovaný model bol vybavený procesorom Exynos 7578. Ten disponuje 4 jadrami Cortex-A53 s výkonom 1.5 GHz. Spoločnosť mu robí grafický akcelerátor Mali-T720MP2 a 1,5 GB operačnej pamäte RAM.

Zariadenia Samsung sú známe svojou prepracovanou a náročnou systémovou nadstavbou Touchwiz. Preto sa mi zdalo 1,5 GB RAM málo. V tomto prípade sa ale Samsung prekonal a optimalizácia bola na dobrej úrovní. Systém išiel bez výraznejších zaváhaní a poradil si aj s Hrami a náročnejšími aplikáciami. Pri hrách ale treba počítať, že občas narazíte na menšie spomalenia.

Aby som len nepísal tak prikladám aj benchmarky zariadenia:

Operačný systém – Android Lollipop a Touchwiz

Samsung Galaxy A3 2016 beží na operačnom systéme Android Lollipop. Samozrejmosťou je aj prepracovaná nadstavba Touchwiz. Tá ponúka mnoho vychytávok a vylepšení systému, no zároveň je často kritizovaná pre svoju náročnosť na výkon zariadenia.

Podobné očakávania som mal aj teraz. Samsung ma ale celkom milo prekvapil a systém bol odladený vcelku dobre. Som rád, že Samsung si je vedomí svojich nedostatkov a pracuje na nich.

Touchwiz prepracoval systém Android na nepoznanie. Nachádza sa tu takmer identická nadstavba ako napríklad v Samsung Galaxy S6, preto fungovanie systému nebudem rozpisovať do podrobna.

Medzi výhody Touchwizu patria už vyššie spomínané špeciálne funkcie. Kedysi ich zariadenia od Samsungu mali oveľa viac, no časom sa ukázalo, ktoré sú praktické a ktoré sú v systéme zbytočne. Mne osobne sa najviac páčilo automatické zapnutie obrazovky. Predná kamera sleduje vaše oči a nechá displej rozsvietený, kým na neho pozeráte.

Šikovnou funkciou je aj inteligentné upozornenie na zmeškané udalosti. Keďže Samsung Galaxy A3 (2016) neobsahuje notifikačnú diódu, je táto funkcia viac než potrebná. Funguje tak, že ak zoberiete smartfón do ruky, automaticky za-vibruje.

Za zmienku určite stoja aj multimediálne aplikácie, ktoré sú v podaní Samsungu na špičkovej úrovní. Nachádza sa tu kompletne prerobená Galéria, Prehrávač Hudby, Videa a mnoho ďalších.

Fotoaparát, konektivita a batéria

Samsung Galaxy A3 (2016) si pre nás pripravil aj fotografickú výbavu vo forme hlavného 13 Mpix a predného 5 Mpix fotoaparátu. Aplikácia na fotenie parí medzi tie šikovnejšie. Ponúka viacero režímov ako napr. profesionálny, HDR, Panorámu a mnoho iných.

Screenshot_2016-02-17-14-20-29

Hlavný fotoaparát podával cez deň výborné výsledky, no s ubúdajúcim svetlom jeho kvalita jemne klesala. Na nižšiu strednú triedu sa ale jedná o nadpriemerný počin a fotografie boli aj v slabších svetelných podmienkach dobre viditeľné. Na ochutnávku pridávam aj niekoľko fotiek v originálnej kvalite.

Z oblasti pripojenia tu nájdeme Wi-Fi s podporou protokolov b/g/n, takže na najnovšie 5 GHz siete zabudnime. Okrem WiFi sa tu nachádza aj bluetooth vo verzii 4.1, GPS s podporou A-GPS a ruského GLONASS a samozrejmosťou je aj vysoko-rýchlostné internetové pripojenie LTE. Mnohých poteší aj NFC.

Dá sa povedať, že z oblasti pripojenia ponúka Samsung Galaxy A3 2016 nadpriemernú výbavu, keďže v strednej nižšej triede často chýba práve spomínané NFC.

Samsung Galaxy A3 fotoaparát

Batéria, často veľký kameň úrazu dnešných smartfónoch. Doba, kedy smartfóny vydržali bez nabíjačky aj niekoľko dní sú asi nenávratne preč. Dnešný štandard je denná výdrž smartfónu. Samsung Galaxy A3 (2016) ma v tomto smere celkom milo prekvapil. Použitý procesor a displej sa zaslúžilí o nadštandardnú výdrž.

Keďže patrím k náročným užívateľom, nemám problém vybiť smartfón za jeden deň. Pri Galaxy A3 sa mi nestalo, aby som večer mal pod 30% energie čo je veľmi dobrá hodnota. Pre menej náročných používateľov to môže znamenať aj 2 dni na jedno nabitie.

 

Záver – Samsung Galaxy A3 (2016) je luxusný vzhľadom, nie výkonom

Samsung sa už roky pokúša zaujať zákazníkov v často predávanej strednej triede. Konkurencia je v tomto segmente silná a preto to nebude ľahké ani teraz.

Samsung Galaxy A3 2016 je akýsi pokus, priniesť do nižšej strednej triedy luxus. S luxusom je ale spájaná aj vyššia cena, je to teda rozumný nápad?

Samsung Galaxy A3 16

Galaxy A3 má kvalitnú konštrukciu, krásny displej a prepracovaný operačný systém s fúrou funkcií. Nedostatky som videl v chýbajúcej notifikačnej dióde a podobných drobnostiach, ktoré by pri rozumnej cene nestali za zmienku. Tá sa zastavila na úrovní 235 EUR, čo nie je vôbec málo. V tejto cenovej hladine sa pohybuje veľa zaujímavých modelov.

Samsung Galaxy A3 2016 ma preto šancu zaujať hlavne ľudí, ktorý hľadajú dobre vyzerajúci kompaktný smartfón a nezáleží im až tak na výkone zariadenia.  Ten nie je mimochodom vôbec zlý, no za túto cenu sa dá dostať v tomto smere aj viac.

div style=" margin-left: auto; margin-right: auto; margin-bottom:30px;">
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Mobily | Značky , , , .
Samsung Galaxy A3 predná strana

Plusy

+ Skleneno - hliníková konštrukcia, + Displej, + Fotoaparát, + Prepracovaná a dobre optimalizovaná nadstavba

Mínusy

- Zle umiestnený reproduktor, - Slabší výkon - Cena

Verdikt

7,9/10
Galaxy A3 má kvalitnú konštrukciu, krásny displej a prepracovaný operačný systém s fúrou funkcií. Nedostatky som videl v chýbajúcej notifikačnej dióde a podobných drobnostiach, ktoré by pri rozumnej cene nestali za zmienku. Tá sa zastavila na úrovní 235 EUR, čo nie je vôbec málo. V tejto cenovej hladine sa pohybuje veľa zaujímavých modelov.

Porovnajte si ceny v e-shopoch