Huawei Watch: najkrajšie inteligentné hodinky – recenzia

10. 01. 2016 o 22:09
Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk

Tento rok sa s inteligentnými hodinkami ako by vrece pretrhlo. Vydávajú ich známi aj menej známy výrobcovia smartfónov alebo hodiniek. Medzi tých viac známych patrí značka Huawei, ktorá sa rozhodla priniesť na trh hodinky Huawei Watch.

Sú to ich prvé inteligentné hodinky s okrúhlym ciferníkom a systémom Android Wear. Ako obstáli v boji s konkurenciou zistíte v mojej recenzii.

Balenie

Huawei Watch je zabalený do čiernej krabice trocha väčších rozmerov. Po otvorení krabice som sa dozvedel prečo. Balenie síce obsahuje len hodinky, nabíjací dok a nabíjačku, no svojím spracovaním od prvého pohľadu navodzuje pocit luxusu.

Vnútro krabičky je potiahnuté materiálom pripomínajúcim kožu. Dobrý dojem zanechali aj kovové výbežky na jednoduchšie zdvihnutie vrchnej časti balenia. Krabička má totiž dvojité dno. Huawei si je vedomí, že hodinky ktorých cena začína na 300 Eurách musia vyzerať dobre a prispôsobili tomu aj balenie.

Huawei Watch

Konštrukcia a displej

Samotné hodinky vyzerajú takmer ako klasické ručičkové. Od seba ich rozoznáte len vďaka umiestnenému displeju namiesto ciferníka. Ten má v tomto prípade veľkosť 1,4 palca a rozlíšenie 400 x 400 pixelov (jemnosť 286 ppi).

Displej je vyrobený technológiou SUPER AMOLED. Jeho výhodou je dokonalá čierna farba. Šetrí aj drahocennú energiu, pretože čierne pixely ostávajú počas zobrazovania nerozsvietené. Jeho viditeľnosť na priamom slnku bola dostačujúca. Počas testovania sa mi ani raz nestalo, aby som mal problém vyčítať informácie.

DSC_0871

Huawei Watch sú celé vyrobené z prémiových materiálov. Dôkazom je ochranné zafírové sklo. S jeho kvalitou som bol nadmieru spokojný. po dvojtýždňovom testovaní nebol na hodinke žiaden škrabanec.

Samotný ciferník je vyrobený z ocele. Jeho rozmery sú 42 x 42 x 11.3 mm. Od prvého pohľadu som videl, že Huawei priniesol doteraz najkrajšie inteligentné hodinky na trhu.

Miesto si tu našlo aj jedno tlačidlo, ktoré slúži na prebúdzanie zariadenia alebo návrat na domovskú obrazovku.

Na zadnej strane hodiniek nájdeme okrem nápisov aj merač pulzu. Ten fungoval bezproblémovo. Treba sa ale pripraviť, že počas športovej aktivity toho veľa nenameráte. Pri meraní pulzu je totiž potrebné byť v kľude. Na meranie tepu po aktivite je ako stvorený.

Huawei Watch

Hodinky sa dajú zakúpiť s viacerými remienkami. K dispozícií sú kožené aj kovové vyhotovenia. Na testovanie som dostal remienok z čiernej kože. Potešila aj možnosť výmeny remienkov za iné. Huawei Watch totiž obsahujú klasické uchytenie remienkov na zariadenie (šírka náramku 18 mm), takže si ich môžete ľubovolne prispôsobiť.

Kvalita remienku bola taktiež na špičkovej úrovni, na zadnej strane si dokonca našli miesto aj nápisy ako Huawei a Genuine Leather. Práve tieto prepracované maličkosti dodávajú podľa mňa výrobkom nádych luxusu.

Huawei myslel aj na ochranu zariadenia. Hodinky sú vode a prachu odolné. Spĺňajú certifikáciu IP67. Tým pádom vydržia ponorenie do hĺbky jedného metra po dobu 30 minút.

Huawei Watch

Za konštrukciu hodiniek dávam veľké plus. Jedná sa o luxusne vyzerajúce hodinky s jednoduchým dizajnom. Veľkosť samotného ciferníka je taktiež dobrá a na ruke mi sedeli ako uliate.

Systém

Pri inteligentných hodinkách je taktiež dôležitý operačný systém. V tomto prípade stavil Huawei Watch na Android Wear.

Tento systém mi nesadol tak, ako by som očakával. Menu bielej farby ma vo večerných hodinách oslepovalo. V tomto prípade by sa mohol Google nad tým zamyslieť a zmeniť ju na čiernu, ktorá v kombinácii so Super Amoled displejom šetrí batériu.

Hodinky totiž neobsahujú automatickú reguláciu jasu, preto ak ste predtým nastavili vyšší jas, večer ho musíte znížiť. Nevadilo by mi, keby Google túto možnosť umiestnil priamo do rolovacej lišty, ktorú vyvoláte potiahnutím zhora nadol. Zmeniť jas je možné až v nastaveniach, čo vás bude stať niekoľko kliknutí navyše.

V stavovej lište zariadenia nájdete možnosť vypnúť upozornenia. Ďalej je tu Theater mód, ktorý vypne displej až pokiaľ ho manuálne nezapnete a funkcia Brightness Boost. Tá pre zmenu dočasne zvýši jas na maximum. Poslednou možnosťou je spustenie nastavení.

V nastaveniach nájdete niekoľko možností personalizácie a pripojenia. Môžete si nastaviť výzor základnej obrazovky s hodinkami, veľkosť písma, jas displeja, zapnúť alebo vypnúť stále zapnutie displeja a podobne.

Samotné menu hodiniek pozostáva z troch stĺpcov. Prvým je zoznam nainštalovaných aplikácií. Aplikácie sa inštalujú jednoducho pomocou obchodu Google Play. Po nainštalovaní do svojho smartfónu ju hodinky automatický detegujú a nainštalujú aj do hodiniek.

Druhý stĺpec obsahuje zoznam kontaktov. S tým som mal počas celého testovania problémy. Niekedy sa mi stávalo, že sa kontakty jednoducho nezosynchronizovali alebo som tam mal len kontakty, ktoré boli v histórii hovorov. Všetky kontakty sa mi nepodarilo naimportovať vôbec.

V tretom stĺpci nájdete hlasového asistenta Google a skratky k niektorým šikovným funkciám. Spomeniem napríklad meranie tepu, stopky, budíky alebo dokonca navigáciu k najbližšej čerpacej stanici.

Hlasový asistent Google reagoval celkom dobre. Po vyslovení frázy Okej Google sa hodinky automaticky prebudili a mohli ste začať hľadať na Google alebo spustiť niektoré funkcie. Ak som povedal napríklad “počasie Michalovce”, automaticky sa otvorilo okno s počasím v mojom meste.

Samozrejmosťou je aj zobrazovanie notifikácií. Dá sa dokonca nastaviť, ktoré upozornenia sa budú na hodinkách zobrazovať a ktoré nie.

Pre plnohodnotné fungovanie je potrebné prepojiť hodinky s vašim smartfónom. Celé to funguje pomocou aplikácie Android Wear.

Aplikácia je jednoduchá. Nájdeme tu možnosť prispôsobiť základnú obrazovku s hodinami, priradiť jednotlivé akcie aplikáciam a skratku k Obchodu Play.

Nevýhod operačného systému som našiel viac, ako by som čakal.

Najviac mi vadilo biele menu aplikácií, problém so synchronizáciou kontaktov a absencia rýchleho nastavenia jasu displeja. Tieto problémy som spomínal aj vyššie. Pre niekoho môže byť veľkým problémom aj jazyk zariadenia. Ten sa nastavuje automaticky podľa telefónu, no slovenčina zatiaľ chýba.

Huawei Watch

O chod zariadenia sa stará štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 v kombinácii s 512 MB RAM a 4 Gigabajtami vnútornej pamäte. Na chod systému to bohato stačí a počas používania som nezaznamenal žiadne spomalenia.

Senzory, pripojiteľnosť a batéria

Huawei Watch obsahujú niekoľko senzorov. Nájdeme tu barometer, accelometer, gyroskop a snímač tepu. Všetky tieto snímače zabezpečujú počítanie prejdených krokov a sledovanie telesnej aktivity.

Pripojenie zariadenia je možné cez Bluetooth vo verzii 4.1 alebo pomocou Wi-Fi b/g.  Ak sa od svojho zariadenia vzdialite a signál bluetooth nestačí, hodinky sa so smartfónom automatický prepoja cez Wi-Fi a vy tak nezmeškáte žiadny hovor alebo správu.

Huawei Watch

Jednou z hlavných slabín inteligentných hodiniek oproti klasickým je výdrž batérie. V hodinkách Huawei Watch nájdeme batériu s kapacitou 300 mAh. Výdrž dosahuje v tomto prípade priemerné 2 dni.

Na nabíjanie slúži nabíjací dok. S vložením hodiniek do nabíjačky som mal občas problémy. Na zadnej strane hodiniek sú totiž 4 piny, ktoré slúžia na nabíjanie. Tie niekedy zapadli na svoje miesto až na tretí pokus o pripojenie zariadenia.

Záver – Huawei Watch zaujme hlavne luxusným vzhľadom

Huawei Watch patria určite k top hodinkám na našom trhu. Môžem prehlásiť, že svojou konštrukciou sú dokonca najkrajšie vo svojej triede. Kvalitné materiály a možnosť meniť remienky robia z týchto hodiniek perfektný módny doplnok.

Dôležitý je aj systém zariadenia, ktorý mi nesadol tak, ako Tizen zo Samsung Gear S2. Nedá sa povedať, žeby bol zlý. Dokonca patrí medzi najlepšie na trhu. No niektoré grafické detaily Androidu Wear, problém so synchronizáciou kontaktov  a chýbajúca slovenčina mu na hodnote nepridali.

Huawei Watch

Pri Gear S2 ešte chvíľu ostanem. Vidím v ňom totiž priameho konkurenta týchto hodiniek, takže spravím aj také malé porovnanie. Gear S2 má podľa mňa trocha lepšie prepracovaný systém a ovládanie pomocou otočného ciferníka. Huawei Watch zase vyhrávajú kvalitou spracovania a vernejším tradičným výzorom, ktorý pripomína normálne hodinky.

Výzorom sa mi taktiež hodia hodinky Huawei Watch k elegantnému štýlu, pričom Gear S2 boli viac športovo ladené.

Obe zariadenia sú ale na špičkovej úrovní, záleží už len na zákazníkovi, čomu dá prednosť. Cena Huawei Watch v slovenských e-shopoch začína na 290 Eurách, takže je porovnateľná s hodinkami Gear S2.

Aj po teste Huawei Watch ostáva môj názor na inteligentné hodinky rovnaký. Za 300 EUR si totiž viem kúpiť kvalitné klasické hodinky, ktoré mi vydržia celý život. Preto si myslím, že tieto produkty majú ešte trocha času, kým sa dostanú na úroveň bežných doplnkov, ako sú napríklad smartfóny.

Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Wearables | Značky , , , .