Honor 7: takmer dokonalý smartfón – recenzia

08. 01. 2016 o 12:47
Mlsajte zdravo - susenemaso.sk

Na slovenskom trhu sa čoraz viac darí čínskym výrobcom smartfónov. Značky ako Lenovo, Huawei alebo Honor totiž ponúkajú dostatočnú kvalitu za dobrú cenu. Značka Honor sa blysla už viacerými podarenými modelmi. Prinášajú kvalitné materiály a vysoký výkon za stále prijateľné ceny. Medzi ne sa tento rok zaradil aj model Honor 7.

Už pri predstavení spravil Honor 7 veľký rozruch vďaka svojím parametrom a nízkej cene. V mojej recenzii sa dozviete, či naplnil veľké očakávania zákazníkov.

Balenie

Mobil je zabalený do svetlo-modrej krabičky. Obsah balenia je dosť chudobný. Našiel som v ňom iba smartfón, nabíjačku, USB kábel, nástroj na vyberanie SIM karty a brožúry.

Chýba akékoľvek príslušenstvo vo forme slúchadiel, fólie na displej alebo zadného krytu. Honor mal ale podobnú taktiku aj pri starších modeloch, kde okrem zariadenia a základného príslušenstva neponúka nič naviac. Poďme sa preto pozrieť na samotné zariadenie.

Honor 7

Konštrukcia a Displej

Po vybratí z krabičky sa mi naskytol pohľad na zariadenie s kovovým telom a 5,2 palcovým displejom. Presné rozmery zariadenia sú 143.2 x 71.9 x 8.5 mm. Honor 7 ponúka celkom tenké rámčeky okolo displeja, no dalo sa to ešte trocha zlepšiť. Spodná časť totiž neobsahuje navigačné tlačidla, tie boli presunuté priamo na displej. Pod displejom je preto dosť nevyužitého priestoru.

Zariadenie sa mi držalo celkom pohodlne a vedel som ho ovládať aj jednou rukou. Váha bola taktiež na prijateľnej úrovni 152 gramov. Zariadenie tým pádom v ruke cítite, no jeho váha mi neprekážala.

DSC_0833

Rozloženie tlačidiel bolo klasické. Na pravej hrane sme našli tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypínanie/zapínanie displeja.

Ľavá strana obsahovala novinku. Programovacie tlačidlo, ku ktorému si môžem priradiť jednú z predvolených funkcií. Najzaujímavejšie pre mňa bolo otvorenie niektorej z aplikácií alebo zapnutie svetla. Nad týmto smart tlačidlom sa nachádza slot na dvojicu SIM kariet alebo SIM karta + micro SD karta.

Na vrchnej hrane si našiel miesto 3,5 mm jack, infračervený port na ovládanie elektroniky a jeden z dvojice mikrofónov na hovory. Veľmi ma potešil Infračervený port, ktorý využívam často a momentálne je na trhu len niekoľko zariadení, ktoré ho obsahujú.

Spodná hrana je rovnaká, ako na mnohých zariadeniach ktoré som do teraz testoval. Nájdete tu micro USB port na nabíjanie a dva otvory na reproduktory. Stereo zvuk ale nečakajte, ako som si už zvykol, reproduktor sa nachádzal len pod pravým otvorom. Tento krok som vytkol všetkým zariadeniam, ktoré slepo nasledujú dizajn najnovších iPhone zariadení. Pri držaní zariadenia na šírku som dosť často zakrýval tento reproduktor a nič som nepočul.

Telo smartfónu tvorí hliníková unibody konštrukcia. Zadný kryt je preto ne-odnímateľný. V jeho vrchnej časti nájdeme vyčnievajúcu optiku 20 Mpix fotoaparátu. Vedľa nej je umiestnený dvojitý Led blesk. Pod  fotoaparátom je ďalšia novinka, ktorou je čoraz viac obľúbená čítačka odtlačkov prstov. Na zadnej strane nájdeme už len chrómový nápis Honor.

Vrátim sa ešte k čítačke odtlačkov prstov. Pokiaľ som zariadenie držal v ruke, bol snímač presne na dosah prsta a odomykanie prebiehalo bez problémov. Málokedy sa mi stalo, aby sa odtlačok nerozpoznal, snímač reagoval perfektne aj na rôzne naklonenia prsta.

Problém nastal, až keď som Honor 7 položil na stôl. Vtedy som totiž nemal prístup k snímaču a musel som zariadenie zakaždým zdvihnúť.

Umiestnenie snímača odtlačkov prstov na zadnú stranu zariadenia má určite svoje výhody aj nevýhody. Najviac aj tak záleží na presnosti snímača a tá bola v tomto prípade perfektná.

Honor 7

Predná strana zariadenia je chránená ochranným sklom neznámej značky. Po kúpe zariadenia odporúčam ihneď nalepiť fóliu, keďže už po týždňovom používaní som mal na displeji drobné mikroškrabance.

Pod ochranným sklom sa nachádza 5,2 palcový IPS-NEO LCD displej s rozlíšením 1920 x 1080 (FullHD). Jeho kvalita je podľa mňa na vynikajúcej úrovni. Skvelé podanie farieb, dobré pozorovacie uhly a vysoké rozlíšenie budú plne postačovať aj náročným užívateľom.

Jediný problém som mal s automatickou reguláciou jasu. Občas sa mi stávalo, že zariadenie malo po prebudení jas na maximum a znížil sa až o sekundu. V noci to bolo niekedy oslepujúce, takže dúfam, že Honor tento problém opraví v niektorej z aktualizácií.

Honor 7

Pri prednej strane zariadenia ešte chvíľu ostaneme. Okrem kvalitného displeja tu totiž nájdeme aj predný 8 Mpix fotoaparát a LED blesk. Nepoznám veľa mobilov, ktoré majú blesk aj na prednej strane, preto touto správou poteším hlavne vyznávačov Selfie.

Konštrukcia zariadenia je podľa mňa veľmi podarená. Zariadenie vyzerá luxusne a držanie je vďaka mierne zaobleným hranám pohodlné. Honor 7 si môžete kúpiť v troch farebných prevedeniach. Sivej, striebornej a zlatej. Na testovanie som dostal sivý model s vnútornou pamäťou 16 GB.

Výkon

Honor 7 sa nemusí hanbiť ani za svoju výkonnostnú stránku. O chod sa stará procesor značky Kirin. Presnejšie sa jedná o 8 jadrový HiSilicon Kirin 935 (4 x 2,2 GHz a 4 x 1,5 GHz). Ten má výkonu na rozdávanie a v kombinácií s 3GB RAM zvláda najnáročnejšie hry a beh systému bez zaváhania.

Vnútorná pamäť zariadenia je 16 alebo 32 GB. Poteší aj možnosť rozšíriť jej kapacitu o micro SD kartu do 128 GB. Tá sa vkladá do druhého slotu na sim kartu, takže ak sa rozhodnete o rozšírenie pamäte, telefón ostane “jednosimkový”.

Pre porovnanie výkonu pripájam aj niekoľko benchmarkov zariadenia.

Operačný systém

Honor 7 ponúka Android vo verzii 5.0 Lollipop. Ten je obohatený o nadstavbu EMUI 3.1. Keďže sa jedná o podobnú nadstavbu ako majú smartfóny Huawei P8 alebo Honor 6 Plus, nebudem sa tu rozpisovať znova o tom istom. Prejdem iba zmeny v nadstavbe a veci ktoré sa mi na nej páčia alebo naopak, ktoré mi prekážali.

Prvým plusom je jednoznačne nastavená grafická téma, ktorá sa mi páčila najviac z doterajších zariadení s nadstavbou EMUI. Zaujímavý je hlavne efekt živej tapety, ktorá obsahuje animácie pri prepínaní medzi plochami.

Nadstavba bola taktiež perfektne odladená, preto som sa počas používania nestretal so zaváhaním systému a všetko išlo ako po masle.

Novinkou je už vyššie spomínaný snímač odtlačku prsta. Priradiť ši môžete až 5 odtlačkov. Po priložení a rozpoznaní odtlačku sa systém automaticky prebudí a odomkne, preto už nie je potrebné pri prebúdzaní stláčať žiadne ďalšie tlačidlá.

Nechýbajú aj inteligentné vychýtavky ako zdvihnutie hovoru pri podržaní prsta na snímači, stiahnutie stavovej lišty alebo zachytenie snímky. Odtlačok sa dá dokonca využívať aj k ochrane aplikácií. Nemusíte sa už preto báť, že ak dáte telefón niekomu do ruky, prezrie si okrem iného aj vaše správy alebo fotografie.

Novinkou je aj prebudenie hlasom. po nahovorenej fráze môžete zavolať niektorému z kontaktov. Poteší aj možnosť jednoducho spustiť zvonenie na telefóne, ak ho nemôžete nájsť. Škoda, že v tomto prípade nie je k dispozícií slovenský jazyk. Nahovorené frázy totiž telefón rozumie len v angličtine.

K dispozícií je aj rozhranie prispôsobene pre jednu ruku alebo rôzne funkcie pri pohybe zariadenia. Napríklad automatické stíšenie zvonenia pri zdvihnutí telefónu alebo prijatie/uskutočnenie hovoru pri priložení zariadenia k uchu.

Funkcii je ako vidíte dosť. Systém je v Honor 7 prešpikovaný rôznymi inteligentnými vylepšeniami. Ani tu sa ale dizajnéri EMUI nevyhli niekoľkým, pre mňa nie príliš podareným zmenám oproti klasickému Androidu.

Najviac mi vadí panel oznámení, Ten je rozdelený na dve obrazovky. V jednom nájdeme oznámenia a v druhom rýchle prepínače nastavení. Ak nemáte žiadne oznámenia, automaticky sa stiahnu rýchle prepínače. Viac mi vyhovuje riešenie čistého Androidu, kedy po jednom potiahnutí stiahneme lištu oznámení a pri druhom rýchle prepínače. Je to ale len vec zvyku a pre niekoho to môže byť výhoda.

Nie najkrajší je aj dizajn stavovej lišty, ktorá má farbu pozadia. Pri niektorých aplikáciach mi to trocha vadilo. Červená a modrá podľa mňa nie je dobrá kombinácia a určite je krajšie riešenie, keď sa stavová lišta zafarbuje do farieb aplikácie. Neviem prečo robili tieto zbytočné zmeny, no dúfam, že s príchodom nového Androidu Marshmallov sa EMUI aspoň trocha priblíži Material dizajnu, ktorý poznáme z najnovších Androidov.

Prekážala mi aj obrazovka nedávnych aplikácií, ktorá je taktiež oproti tej natívnej trocha menej prehľadná.

Jedná sa však len o detaily. Možno som už na Honor 7 trocha pritvrdý, no iné neduhy som na operačnom systéme nenašiel. Niekomu možno bude vadiť aj príliš zmenené prostredie oproti čistému Androidu, no ja som si zvykol celkom rýchlo.

Fotoaparát

Honor 7 si pre nás pripravil dvojicu kvalitných fotoaparátov. Predná selfie kamera má rozlíšenie 8 Mpix a je vybavená aj LED bleskom. Kvalita fotiek je na veľmi dobrej úrovni a vďaka blesku je možné zhotovovať fotky aj v slabších svetelných podmienkach. Samozrejmosťou je aj možnosť automatický retušovať vašu tvár na fotke.

Honor 7

Väčšinu čitateľov určite viac zaujíma hlavný fotoaparát. Ten ma rozlíšenie až 20 Mpix a spoločnosť mu robí aj dvojitý LED blesk s dvoma tónmi bielej farby. S kvalitou výsledných snímkov som bol spokojný.

Cez deň robil ostré fotky s verným podaním farieb a dobre zvládal aj fotenie v slabších svetelných podmienkach. Jediný problém som zbadal pri zaostrovaní v slabšom osvetlení. Niekedy mi snímok nesprávne zaostrilo a výsledná fotografia bola rozmazaná.

Fotoaparát môžem svojou kvalitou zaradiť k nadpriemeru. Pripájam aj niekoľko fotografií v originálnej kvalite.

Samotná aplikácia je dizajnom podobná tej, ktorú nájdeme v iPhone. Nájdeme tu možnosť zhotovovať snímky v HDR a niekoľko zaujímavých špeciálnych efektov. Pre náročnejších užívateľov je tu aj možnosť meniť ISO a vyváženie bielej.

Batéria a konektivita

Čo sa týka konektivity predstavuje Honor 7 nadpriemer vo svojej triede. Nájdeme tu prakticky všetko, čo dnešné špičkové smartfóny obsahujú. Wifi podporuje protokoly a/b/g/n/ac, takže sa pripojíte aj na rýchlejšie 5 GHz siete.

Bluetooth sa tu nachádza vo verzii 4.1. Mal som ho možnosť dôverne otestovať, keďže som mal k recenzii zároveň hodinku Huawei Watch. Spojenie bolo silné a stabilné počas celého dňa.

Samozrejmosťou je aj GPS s podporou A-GPS a GLONASS. So smartfónom som precestoval takmer celé slovensko a kvalita spojenia bola na špičkovej úrovni. Počas 12 hodín navigovania sa mi nestalo, aby smartfón stratil spojenie.

Bonusom je aj vyššie spomínaný infračervený port na ovládanie elektroniky. Chýbať nesmie ani možnosť vloženia dvoch SIM kariet a vysoko-rýchlostné internetové pripojenie LTE.

Honor 7

Jedinou nevýhodou je absencia NFC, pre ktorú sa akosi nenašlo miesto.

Kovové zariadenia majú často problémy s výpadkami signálu. Honor si pre nás pripravil funkciu Signal+. Tá sa postarala o lepšiu kvalitu mobilného signálu v oblastiach so slabším pokrytím. Vylepšenia sa prejavili aj ak je mobil v rýchlom pohybe (napríklad cesta autom alebo vlakom), kedy sú výpadky signálu zriedkavejšie.

Pre mnohých užívateľov je rozhodujúca výdrž batérie. Tu sa Honor 7 zase vyznamenal vstavanou 3100 mAh batériou. Pri silnom užívaní, nonstop zapnutom bluetooth a pripojených inteligentných hodinkách, zapnutom dátovom pripojení a GPS som mal večer stále aspoň 30 % batérie. Pre menej náročných užívateľov sa výdrž vie natiahnuť na 2 až 3 dni.

Záver – Honor 7 má veľa výhod a málo slabín

Značka Honor priniesla tento rok veľmi silné zariadenie. Honor 7 sa vyznamenal takmer v každom aspekte. Kvalitná hliníková konštrukcia, silný výkon, kvalitný fotoaparát, presný a rýchly snímač odtlačkov prstov, prepracovaná nadstavba EMUI a dobrá výdrž batérie z neho robia adepta na smartfón roka.

Honor 7

Síce v každom smere nájdeme na trhu aj kvalitnejšie zariadenie, ale takmer žiadny smartfón neponúka všetky tieto výhody spolu. Ak áno, tak sa spravidla jedná o mobil s cenovkou začínajúcou nad 500 EUR. Honor 7 nesklamal ani tu. V slovenských E-shopoch ho kupíte za približne 350 EUR.

Zariadenie malo aj zopár nedostatkov, ako niektoré grafické detaily systému, slabšie ochranné sklo a občas oneskorená automatická regulácia jasu. No v porovnaní s výhodami sa jedná len o detaily.

Ak teda chcete výkonný a luxusne vyzerajúci smartfón za priaznivú cenu a nebojíte sa použitej nadstavby systému, Honor 7 je pre Vás jasnou voľbou. Ak máte o zariadenie Honor 7 záujem, využite pri jeho kúpe najlepšie zľavové kupóny.

Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Mobily | Značky , .