Lenovo P90 – tabletofón s dobrou výdržou – recenzia

01. 12. 2015 o 18:55

V dnešnej recenzii sa pozrieme na zúbok ďalšiemu tabletofónu. Tentokrát som otestoval už starší kúsok od Lenova. Presnejšie sa jedná o model Lenovo P90, ktorý mal premiéru v January tohto roku. Od vydania smartfónu už prešiel takmer rok. Preto sa pozrieme, či ma tento gigant s 5,5 palcovou obrazovkou a obrovskou 4000 mAh batériou stále čo ponúknuť.

Balenie

Pri zariadeniach značky Lenovo je už zvykom, že balenia jej smartfónov sú bohaté a ponúkajú množstvo príslušenstva. Iné to nie je ani pri Lenovu P90. V tmavej krabičke som okrem samotného smartfónu našiel nabíjačku, USB kábel, brožúry, zadný kryt, slúchadla a fóliu na displej.

Lenovo P90

Takúto bohatú nádielku ponúka len máloktorý výrobca, preto si Lenovo v tomto smere zaslúžil pochvalu. Pri testovaní som však ostal trocha sklamaný z pribaleného krytu. Ten mi totiž počas používania praskol aj keď mi smartfón nespadol. Dúfam, že sa jednalo len o výrobnú chybu a nie je to bežným javom. Poďme sa však pozrieť na to najdôležitejšie. Samotný smartfón Lenovo P90.

Konštrukcia a Displej

Ako som spomínal v úvode. Lenovo P90 je tabletofón s uhlopriečkou displeja 5,5 palca a obrovskou 4000 mAh batériou. Vďaka tomu sa rozmery a váha zariadenia zastavili na hodnotách 150 x 77.4 x 8.5 mm a 156 gramov. Tie sú vzhľadom na parametre zariadenia celkom slušné. Zariadenie sa mi držalo dobre aj po použití ochranného krytu, ktorý pridal nejaký milimeter navyše.

Jedným z hlavných lákadiel je 5,5 palcový IPS LCD displej s FullHD rozlíšením. Použité rozlíšenie sa postaralo o jemný obraz. IPS LCD technológia zase o verné podanie farieb a dobré pozorovacie uhly. Trocha horšie to už bolo pri čitateľnosti na priamom slnku, kedy bol obraz slabšie viditeľný.

Bonusom je aj možnosť nastavenia sýtosti bielej farby. Z ponuky je k dispozícií niekoľko predvolených režimov a taktiež manuálne nastavenie.

Lenovo P90

O ochranu displeja pred škrabancami sa stará tvrdené sklo. Jeho výrobca však nebol zverejnený, takže sa nejedná o značku Gorilla Glass. Aj preto odporúčam nalepiť ochrannú fóliu, ktorá sa nachádza v balení.

Pod displejom je umiestnená trojica navigačných tlačidiel. Nad displejom nájdeme logo Lenovo, reproduktor na hovory, notifikačnú diodu a prednú 5 Mpix kameru.

Zadná strana je tvorená z plastovej unibody konštrukcie. Je potiahnutá soft-touch povrchovou úpravou, ktorá je jemná na dotyk a zabezpečuje aby sa zariadenie nekĺzalo z rúk. Týmto povrchom je potiahnutý aj zadný ochranný kryt zariadenia.

Lenovo P90

Okrem hlavného 13 Mpix fotoaparátu nájdeme na zadnej strane aj dvojitý Led blesk, logá Lenovo a Intel Inside a mriežku na reproduktor. Ten hral hlasno, no jeho kvalita bola podľa mňa podpriemerná a zvuk znel až príliš plechovo. Nepotešil ma ani vibračný motorček. Mobil pri vibrovaní viac hučal ako vibroval.

Tlačidla na ovládanie hlasitosti a zapínanie zariadenia boli umiestnené na ľavú hranu zariadenia. Pre mňa to bol trocha netradičný krok a prvé dni som mal trocha problém, keďže som ich stále hľadal na opačnej strane.

Pravá strana ostala hladká, nájdeme tu len slot na Sim kartu. Ten je tu len jeden, preto zabudnite na podporu Dual Sim. Nenájdeme tu ani slot na SD kartu, preto je potrebné počítať len s vnútornou pamäťou, ktorá je pri tomto zariadení 32 GB.

Vrchná a spodná hrana sú už trocha chudobnejšie. Hore si našiel miesto 3,5 mm audio jack a dole je micro USB port na nabíjanie. Ten je umiestnený trocha netradične pri ľavom rohu, problémy mi to robilo hlavne v noci, keď som sa snažil trafiť nabíjačku do mobilu.

Konštrukcia vo mne zanechala zmiešané dojmy. Pochváliť musím displej, batériu a povrchovú úpravu plastov. No detaily ako nie príliš kvalitný reproduktor a príliš hlasné vibrovanie zariadenia pri stláčaní klávesov trocha kazili dojem. Niekto môže zariadeniu  vyčítať aj použitie iba jedného slotu na SIM kartu.

Zariadenie Lenovo P90 sa predáva v troch farebných variantoch. Bielej, čiernej a červenej. Na testovanie sme dostali čiernu verziu.

Výkon

O výkon zariadenia sa stará procesor značky Intel. Ten nie je v mobilnom segmente až tak častý. Podľa mňa nebol jeho výber veľmi dobrým krokom. Aj keď ponúkal papierovo dostatok výkonu, v niektorých aplikáciach a hrách bol spomalený.

Čo sa týka výkonu vyčítam aj nie príliš dobre doladené prostredie systému. Pri používaní sa mi pár krát stalo, že zariadenie mi začalo sekať a pomohol až jeho reštart. Ak by sa jednalo o nový model, dalo by sa to ospravedlniť tým, že výrobca vydá v najbližšej dobe opravnú aktualizáciu. No pri ročnom smartfóne je to pre mňa obrovské mínus.

Aby sme výkon vyjadrili aj v číslach, zariadenie poháňa procesor štvorjadrový procesor Intel Atom Z3560 taktovaný na frekvenciu 1,83 GHz. Spoločnosť mu robí grafický akcelerátor PowerVR G6430, 2 GB RAM a vnútorná pamäť 32 GB.

Ako vidíte, parametre nie sú na papieroch vôbec zlé, škoda slabšej optimalizácií systému. Pre porovnanie výkonu pripájam aj niekoľko benchmarkov zariadenia.

Operačný systém

Ako je zvykom u dnešných Android zariadení, aj Lenovo obohatilo Android vo verzii 4.4 o svoju vlastnú nadstavbu Vibe UI. Jedná sa o dosť silnú nadstavbu, ktorá mení v telefóne všetky grafické a aj veľa funkčných prvkov na nepoznanie od čistého Androidu. Ako prvé som si všimol, že menu telefónu je jednoúrovňové, čiže podobne ako iPhone neobsahuje žiadnu ponuku aplikácií a všetky aplikácie sa nachádzajú na pracovnej ploche zariadenia.

O tom, že Lenovo zmenil systém na nepoznanie svedčí, že grafické zmeny neobišli žiadnu časť systému. Dokazuje nám to aj notifikačná lišta, ktorá zobrazuje skratky k prepínaniu nastavení, pod ktorými sa nachádzajú notifikácie aplikácií. V tomto mi notifikačná lišta pripomínala trocha android Lollipop, pretože po druhom potiahnutí prstom dole sa rozbalili ďalšie prepínače a nebola potreba prepínať na ďalšiu obrazovku, ako je to v prípade ostatných zariadení s Androidom 4.4. Pod prepínačmi nastavení sa nachádzala aj lišta na ovládanie jasu displeja.

Medzi ďalšie špeciality prostredia od Lenova patrí možnosť meniť témy telefónu. Zmena výzoru zariadenia je široká a dá sa meniť prakticky takmer všetko – od úvodnej obrazovky, cez systémové používateľské rozhranie, správcu kontaktov, notifikačnej lišty, obrazovku zamknutia až po obrazovku hovoru. No eufória z temovania sa čoskoro vytratila, keď som zistil, že nie je zatiaľ možné sťahovať nové témy a v niektorých ponukách sa nachádza len jedna a to predvolená.

Každý výrobca Android zariadení pridáva do systému aj svoje vlastné aplikácie, okrem tých od Googlu tu nájdeme aj niekoľko šikovných od Lenova. Patria k nim hlavne:

SYNCit: Aplikácia slúži na zálohovanie kontaktov, SMS a zoznamu hovorov na Cloud. Takže aj po stratení, alebo rozbití telefónu sa nemusíme báť, že prídeme o niektoré dôležité dáta. Aplikácia má pekné a jednoduché prostredie a jej funkčnosť je bezproblémová.

SHAREit: Jedná sa o aplikáciu, ktorá umožňuje posielať súbory do ďalších zariadení, ktoré majú nainštalovanú túto aplikáciu vysokou rýchlosťou. Aplikácia je dostupná aj na Google Play a po nainštalovaní na môj Note 2 som bol schopný posielať súbory medzi telefónmi rýchlosťou niekoľko MB/s.

Security: Ako už názov napovedá, aplikácia napomáha k ochrane Vášho zariadenia. Obsahuje Antivírus, Strážcu súkromia, kontrolu využitia dát, antispamovú ochranu, zabezpečenie proti krádeži, umožňuje premazanie pamäte RAM a taktiež aj rodičovskú kontrolu.

Galéria: Prehliadač obrázkov, ktorý je ako väčšina ostatných aplikácií jednoduchý a rýchly. Chýba mi tu však skrytie niektorých albumov, keďže sa mi stalo, že mi zobrazoval aj obrázky z niektorých aplikácií, čo spôsobovalo nepriehľadnosť obrázkov.

Veľkou zmenou prešla aj aplikácia na správu kontaktov a SMS. Jedná sa o jednu z najlepšie spracovaných aplikácií s akými som pracoval na Androide. Všetky položky od vytáčania, obľúbených kontaktov, histórie hovorov až po SMS sú na jednom mieste. Celá aplikácia pôsobí prehľadne, jednoducho a funkčne. Jediná chybička krásy sa ukáže, ak skúsite vyhľadať kontakt pomocou číselníka. Ten totiž nepodporuje slovenské písmena s diakritikou.

Ak sa pozrieme na obrazovku nastavení systému, všimneme si, že je rozdelená na 2 časti. Prvá je Systém, kde sa nachádzajú základné nastavenia – podobne ako u ostatných Android zariadení. Medzi špeciality patrí naplánovanie vypnutia a zapnutia zariadenia, alebo už spomínané centrum tém. Druhá časť je nazvaná Funkcie. Tu, ako názov napovedá, nájdeme zaujímavé funkcie implementované priamo od Lenova. Jedná sa hlavne o funkcie, ktoré zlepšujú a zjednodušujú používanie telefónu, ako napríklad zdvihnutie hovoru pri priložení telefónu k uchu, zvýšenie hlasitosti zvonenia vo vrecku a mnoho ďalších užitočných funkcií.

Najväčším problémom prepracovanej nadstavby je jej optimalizácia. Ako som už spomínal vyššie, systém bol dosť často pomalý a nevyužíval naplno svoj potenciál. Zamrzela aj staršia verzia systému Android. Pri vydaní smartfónu už bol niekoľko mesiacov dostupný Android Lollipop. No Lenovo P90 bol vydaný so starším Androidom Kit-Kat na ktorom beží do dnes.

Fotoaparát

Lenovo P90 obsahuje 13 Mpix fotoaparát optickou stabilizáciou a dvojitým LED bleskom. V danej cenovej kategórií je zabudovanie optickej stabilizácie vítaným krokom. Aj vďaka tomu ponúkal fotoaparát nadpriemerné výsledky. Tie však bolo bádať, len cez deň. S ubúdajúcim svetlom sa zhoršovala aj výsledná kvalita snímkov. Fotky boli často rozmazané a zaostrovanie trvalo dlhšie. Názor si však urobte sami, ponúkam niekoľko záberov v plno rozlíšení.

Aplikácia fotoaparátu je prehľadná. Ponúka základné možnosti ako Pomer strán, vyváženie bielej, scénický režim, ISO, vodiace čiary, nastavenie blesku, fotenie panoramatických  či HDR. Taktiež si pri fotení môžete nastaviť niekoľko predvolených špeciálnych efektov. Veľký plus dávam za spojenie obrazovky na fotenie a natáčanie videa. Ikonka na natáčanie videa sa nachádza hneď po tlačidlom spúšte fotoaparátu, takže všetky úkony je možné praktizovať bez zbytočného prepínania obrazovky.

Konektivita a Batéria

Z konektivity patrí Lenovo P90 k štandardu vo svojej kategórii. Obsahuje Wi-Fi s podporou pripojenia na najnovšie 5 GHz siete. Ďalej tu nájdeme bluetooth vo verzii 4.1 a GPS s podporou A-GPS a Glonass. Nechýba ani pripojenie na rýchle internetové siete LTE.

Zamrzelo chýbajúce NFC a slot len na jednu SIM kartu.

Lenovo pri smartfónoch série P stavilo na ich výdrž. Hlavným lákadlom je obrovská 4000 mAh batéria, ktorá sa postará o to, aby Vás smartfón nenechal večer bez energie. Ja sám patrím medzi náročných užívateľov, preto musím svoj smartfón nabíjať každý večer, niekedy dokonca aj 2x denne.

Pri zapnutom wifi, gps, mobilných sietiach, synchronizácií a niekoľko hodinovom používaní mi smartfón vydržal celý deň. Pred spaním som mal často k dispozícií okolo 30% energie. Pre bežného užívateľa sa výdrž smartfónu bez problémov natiahne na 2 až 3 dni.

Lenovo P90

Výsledok je slušný, no neviem sa zbaviť pocitu, že som čakal trocha viac. Pred nedávnom som totiž testoval Honor 6 Plus. Ten mal kapacitu batérie 3600 mAh. Aj keď je o niečo menšia ako pri P90, večer mi ostávalo okolo 40% energie, čo je o trocha viac ako pri Lenove.

Na vine je podľa mňa už viackrát spomínaná slabšia optimalizácia zariadenia, ktorá potrebuje nutne opravné aktualizácie, prípadne novší Android Lollipop.

Záver

Lenovo P90 je podľa mňa najrozporuplnejší smartfón, aký som doteraz testoval. Zatiaľ čo ho niektoré oblasti predurčovali k tomu byť dobrým tabletofónom, iné ho ťahajú na dno.

K tým podarenejším vlastnostiam určite patrí konštrukcia zariadenia, fotoaparát s optickou stabilizáciou, kvalitný 5,5 palcový displej a dobrá výdrž vďaka obrovskej batérií.

Zdalo by sa, že s takými vlastnosťami sa už nemá čo pokaziť, no slabá optimalizácia systému mi neraz robila vrásky na čele. Niekedy bol pre mňa dokonca smartfón až nepoužiteľný a potreboval tvrdý reštart dlhším podržaním vypínacieho tlačidla.

Nie najlepší dojem robí aj použitie staršieho Androidu Kit-Kat, nekvalitný reproduktor a príliš hlasné vibrácie.

Pre mňa je to škoda, pretože s cenovkou okolo 250 EUR má potenciál byť perfektným zariadením pre ľudí, ktorý potrebujú dlhú výdrž na jedno nabitie a sú na svoj smartfón náročný aj po výkonostnej stránke.

Preto nám neostáva pri tomto smartfóne nič iné, iba dúfať, že Lenovo na neho nezabudlo a v dohľadnej dobe opraví známe chyby systému.

Viac zaujímavých článkov nájdete na blogu autora andremitera.eu

Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Mobily | Značky , , , .