Samsung Gear S2: špička medzi inteligentnými hodinkami – recenzia

30. 11. 2015 o 0:48
Investičné zlato - zlatestriebro.sk

Na kongrese IFA 2015 predstavil Samsung zaujímavé inteligentné hodinky Samsung Gear S2 a Gear S2 Classic. Priniesli kovové telo, možnosť výmeny remienku a netradičný otočný ciferník. Ten má za úlohu zjednodušiť samotné ovládanie prístroja. Ako sa novinka osvedčila v praxi sa dočítate v nasledujúcej recenzii.

Balenie

Samsung Gear S2 prišiel zabalený v tmavej štvorcovej krabičke. Po otvorení sa mi naskytol pohľad na uložené hodinky, pod ktorými sa nachádzali ďalšie komponenty. Obsah balenia v tomto prípade nijako neprekvapil. Okrem hodiniek sa v ňom nachádzal nabíjací dok, nabíjačka, micro USB kábel a niekoľko manuálov. Pri hodinkách som ale nič viac nečakal, takže sa poďme pozrieť na samotné zariadenie.

Samsung Gear S2

Konštrukcia

K dispozícií sú až dve varianty hodiniek. Gear S2 a Gear S2 Classic. Verzia s prívlastkom Classic sa odlišuje možnosťou meniť remienky podobne ako na obyčajných hodinkách. Podľa mňa sa jedná o dobrý krok, vďaka ktorému už inteligentné hodinky nevyzerajú ako futuristické zariadenia z budúcnosti ale naberajú viac rysy klasických hodiniek.

Na testovanie som dostal verziu Gear S2, ktorá obsahuje gumový remienok. Táto verzia sa podľa mňa viac hodí pre športovcov. Hlavnou výhodou sú trocha menšie rozmery a samozrejme aj váha zariadenia.

Samsung Gear S2

Samotné telo zariadenia je vyhotovené z kovu. Jeho spracovanie je na vysokej úrovní a po týždni testovania som nezaznamenal žiadne škrabance na zariadení ani ochrannom skle (Gorrila Glass 3).

Taktiež sa mi pačili kompaktné rozmery samotného ciferníku. Hodnoty sa zastavili na 51.8 x 44 x 13.4 mm a váha na 51 gramoch.

Keďže sa jedná o hodinky určene aj športovcom, samozrejmosťou je aj odolnosť voči vode a prachu IP 68. To zaručuje, že hodinky vydržia pod vodou do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút.

Samsung Gear S2

O zobrazovanie sa stará dotykový Super Amoled displej s uhlopriečkou 1,2 palca a rozlíšením 360×360 pixelov. Jemnosť obrazu je na veľmi dobrej úrovní a dosiahla hodnotu 302 PPI. Rovnako dobré bolo aj zobrazovanie na priamom slnku.

Hodinky obsahujú špeciálnu funkciu, ktorá rozpozná ak ste na vo vonkajšom prostredí a automaticky zvýši jas displeja na maximálnu hodnotu. Rozpoznávanie fungovalo veľmi dobre a s displejom som nemal ani najmenší problém.

Rozsvietenie displeja prebiehalo dvoma spôsobmi. Buď stlačením jedného z dvojice hardvérových tlačidiel alebo naklonením hodiniek smerom hore, aby bolo vidno na displej. Automatické zapínanie displeja fungovalo oproti konkurencii celkom dobre. Až na občasné výnimky som s ním nemal  problémy.

Samsung Gear S2

Hodinky mi trocha vadili pri šoférovaní v noci, kedy sa zapínali pri točení volantom. To ale nie je problém len týchto hodiniek a stávalo sa to aj pri testovaní iných kúskov. Dúfam že v najbližšej dobe výrobcovia zapracujú programové riešenie, ktoré odstráni problém rozptyľovania pri šoférovaní.

Na pravej strane zariadenia sa nachádzajú dve tlačidlá. Jedno slúži ako tlačidlo domov, vďaka nemu sa vrátite na domovskú obrazovku z akejkoľvek aplikácie. To druhé je tlačidlo späť.

Samsung Gear S2

Novinkou je v tomto prípade otočný pliešok, ktorý je umiestnený po obvode dotykového displeja. Jeho riešenie veľmi chválim a vďaka nemu bolo ovládanie hodiniek rýchle a jednoduché. Pootočením stačilo nájsť požadovanú aplikáciu alebo widget a jednoduchým ťuknutím na obrazovku som aplikáciu otvoril.

Pripojenie a výkon

Nesklamala ani zadná strana zariadenia. Tá obsahovala snímač tepu, ktorý fungoval bez problémov. Pri snímaní je však potrebné byť v kľude, preto zabudnite na snímanie tepu počas behu alebo inej aktivity.

Okrem snímača tepu si Samsung Gear S2 pripravil bohatú nádielku ďalších snímačov. Nájdeme tu barometer, gyroskop, accelometer a GPS.

Prekvapilo ma aj pripojiteľnosť zariadenia k smartfónu. Tá je možná pomocou Bluetooth (vo verzii 4.1). Po pripojení sa zariadenie spáruje so smartfónom a jeho ďalšie nastavenie je možné v samotnom Smartfóne vďaka aplikácii Samsung Gear Manager.

Ak je ale v okolí wifi a vy sa vzdialite od smartfónu, nemusíte zúfať. Po odpojení bluetooth sa hodinky automatický pripoja k sieti wifi a ostanú pripojené k zariadeniu aj na diaľku. Vďaka tomu už nezmeškáte žiadne upozornenia aj keď máte zariadenie v inej izbe a signál bluetooth je nedostatočný.

O chod samotných hodiniek sa stará dvojjadrový Qualcomm MSM8x26, ktorého jadra sú taktované na 1GHz. Spoločnosť mu robí aj 512 MB Ram a 4 GB vnútornej pamäte. Táto kombinácia stačila na bezproblémový chod zariadenia a nestretal som sa so žiadnym zaváhaním systému.

Operačný systém

V posledných rokoch sa v inteligentných hodinkách rozmohol systém Android Wear. Ten by ste ale v Samsung Gear S2 hľadali márne. Hodinky poháňa ich vlastný operačný systém Tizen. Podľa mňa je jeho výber dobrý krok. Vďaka nemu sa odlišujé od konkurencie a systém je jednoduchý, funkčný a rýchly.

Samsung dokonca spolupracuje aj s vývojármi aplikácií, aby zabezpečil dostatok funkcií systému. Momentálne som v obchode Galaxy Apps nenašiel mnoho využiteľných aplikácií. Nachádza sa tam niekoľko druhov ciferníkov so špeciálnymi funkciami, sociálne aplikácie a podobne. Jediná aplikácia ktorú som využil slúžila na rozsvietenie displeja na bielo a slúžila ako ekvivalent k baterke.

Ak chcete Samsung Gear S2 plnohodnotne využívať, potrebujete si do svojho smartfónu nainštalovať aplikáciu Samsung Gear Manager. Pomocou nej dokážete do zariadenia inštalovať aplikácie a prispôsobiť výzor ciferníka. Môžete dokonca spravovať, ktoré oznámenia sa majú zobrazovať. Poteší aj možnosť synchronizovať hudbu a obrázky na vnútornú pamäť.

Synchronizácia obrázkov mi prišla síce trocha zbytočná, keďže na miniatúrnom displeji som toho veľa nevidel. S hudbou to je už trocha iné. Hodinky sa totiž dajú pripojiť k bluetooth slúchadlám a pri športe alebo inej aktivite kedy je nosenie smartfónu nepohodlné tak budete mať svoju obľúbenú hudbu stále pri sebe.

Jednoznačne najlepšia funkcia hodiniek bolo zobrazovanie notifikácií priamo na zápästí. Notifikácie sa zobrazovali na displeji a bolo na nich možné aj reagovať. Hovory sa dali prijímať alebo rušiť. Na správy a maily sa po prečítaní dalo dokonca priamo odpisovať. Nie žeby písanie na číselnej klávesnici a malom displeji bolo nejako praktické a pohodlné. Pre mňa to bol ale príjemný bonus.

K ďalším výhodám, ktoré u nás nevyužijete patrí možnosť pripojenia elektronickej Sim karty a NFC platba. Snáď sa to v budúcnosti zmení no zatiaľ sú tieto funkcie prístupné primárne pre americký trh.

Batéria

Pri inteligentných hodinkách je hlavný problém vo výdrží zariadenia. Zatiaľ čo klasické hodinky vydržia fungovať aj celý rok, tie inteligentné vydržia najviac niekoľko dní.

Podobne je to aj pri Samsung Gear S2. Jeho výdrž sa vyšplhala na 3 dni používania, čo je pri dostupných funkciách nadpriemerná hodnota. O jeho dobíjanie sa starala dokovacia stanica. po položení zariadenia trvalo približne hodinu, kým sa nabilo. V tomto smere ma Samsung Gear 2 nesklamal a ponúkol v celku slušnú výdrž na jedno nabitie. Pre milovníkov čísel prezradím, že kapacita batérie je 300mAh.

Samsung Gear S2

Záver a cena

Samsung Gear S2 splnil to, čo sľuboval a priniesol kvalitné zariadenie s bohatými funkciami a solídnou výdržou batérie. Oproti prémiovejšej verzii Classic však zamrzelo špeciálne zapínanie remienkov, vďaka ktorému sa výber alternatívnych komponentov rapídne znížil na niekoľko kúskov.

Zamrzieť môže aj zatiaľ slabá podpora aplikácií tretích strán. Pre mňa to však nie je nijaký vážny problém, keďže funkcionalita hodiniek je od základu veľmi bohatá a na tak malom displeji je používanie aplikácií značne obmedzené.

Samsung Gear S2

Kladne hodnotím aj optimalizáciu operačného systému, jednoduché a rýchle navigovanie v menu a kvalitný Super Amoled displej.

Dá sa povedať, že zariadenie nemá veľa chýb a patrí k tomu najlepšiemu, čo sa dá zohnať na trhu inteligentných hodiniek.

O kúpe však stále rozhoduje aj cena. Tá sa pri verzii Gear S2 vyšplhala na necelých 300 Eur. Za túto sumu si už viete zakúpiť kvalitné klasické hodinky, ktoré Vám vydržia aj celý život. Pri tých inteligentných som sa po dlhšom čase už stretol s ukončením podpory a tým pádom mi boli celkom na nič.

Samsung Gear S2

Treba ale podotknúť, že Samsung sa celkom stará o svoje zariadenia a stále podporuje aj prvú verziu hodiniek Gear. Určite však nečakajte celoživotnú podporu.

Preto si myslím, že terajší trh inteligentných hodiniek už ponúka aj kvalitné kúsky, medzi ktoré sa jednoznačné radí Samsung Gear S2, no ich cena je stále privysoká a vývoj ešte potrebuje trocha času, aby sa stali bežným inteligentným doplnkom, akým sú v dnešnej dobe smartfóny.

Kúpu preto odporúčam užívateľom, ktorý majú radi najnovšie trendy a rôzne hračky na uľahčenie a zrýchlenie komunikácie.

Viac zaujímavých článkov nájdete na blogu autora andremitera.eu

Investičné zlato - zlatestriebro.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Wearables | Značky , , , .
Prečítajte si recenziu na inteligentné hodinky Samsung Gear S2, ktoré vynikajú kovovým telom, otočným ciferníkom a odolnosťou voči vode a prachu.