Honor 6 Plus: tabletofón s troma fotoaparátmi – recenzia

06. 11. 2015 o 13:20

Do rúk sa mi dostal zaujímavý smartfón značky Honor. Honor je dcérska spoločnosť čínskeho giganta Huawei, ktorý pred nedávnom zaujal tretiu pozíciu na mobilnom trhu.

Dnes sa pozriem na model Honor 6 Plus, ktorý sa radí k tabletofónom. Tie sú v poslednej dobe čo raz populárnejšie, čomu nasvedčuje aj fakt, že takmer každý väčší výrobca predstavuje okrem klasických 5 palcových vlajkových lodí aj alternatívu s väčším displejom.

Smartfóny Honor sa snažia zaujať dobrým výkonom a kvalitou za stále prijateľnú cenu. V dnešnej recenzii sa dozviete, či sa to modelu Honor 6 Plus naozaj podarilo a splnil moje očakávania.

Balenie

Smartfón Honor 6 Plus je zabalený v celkom rozmernej svetlomodrej krabičke. Vďaka väčším rozmerom som očakával aj bohatú nádielku príslušenstva. Po otvorení som ostal trocha sklamaný keďže som zistil, že za veľké rozmery krabičky nemôže náhradný zadný kryt ani iný bonus, ale adaptér na anglickú elektrickú zásuvku.

Honor sa asi neobťažoval vydávať pre každú krajinu vlastnú variantu zariadenia, ako to je pri ostatných výrobcoch. Z toho vyplýva, že rovnaký model dostaneme na Slovensku aj v Anglicku. Má to aj svoju výhodu, aktualizácie dostaneme v približne rovnakom čase ako iné štáty EU.

Okrem spomínaného adaptéru sa v balení nachádzal nástroj na vyberanie SIM karty, fólie na displej a zadnú časť zariadenia, nabíjačka a brožúry. Do balenia sa nezmestili slúchadlá, ktoré sú bežným štandardom väčšiny balení. Podľa mňa škoda, od balenia som očakával trocha viac.

Honor 6 Plus

Konštrukcia

Po vytiahnutí zariadenia z krabičky, sa mi naskytol pohľad na smartfón s 5,5 palcovým displejom. Presné rozmery sú 150.5 x 75.7 x 7.5 mm.

Zariadenie sa mi na svoje rozmery a váhu držalo veľmi pohodlne. Hrany zariadenia sú jemne skosené, preto som so zariadením nemal žiadny problém ani pri dlhšom používaní.

Prednú stranu zariadenia pokrýva už spomínaný 5,5 palcový displej. Ten pohltil 73 % prednej strany, takže okraje okolo displeja sú dobre využité. Nad displejom nájdeme pochromovanú mriežku reproduktoru na hovory, snímač na automatickú reguláciu jasu displeja, viacfarebnú notifikačnú LED diódu a predný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpix. Nadšenci Selfie si preto určite prídu na svoje.

Honor 6 Plus

Tlačidla pod displejom by sme hľadali márne. Honor sa totiž rozhodol pre ich presunutie na displej. Podobne riešenie majú aj smartfóny Nexus. Mne tento krok vyhovoval, keďže na displeji je dosť miesta aj pre navigačné tlačidla a uľahčilo to ovládanie smartfónu jednou rukou.

Sklenené telo narúša hliníková lišta, ktorá pokrýva vrchnú a bočné strany zariadenia. Osobne by sa mi páčilo viac, keby bola pokrytá aj spodná strana, ktorá ostala iba pri plastoch. Testovaná biela verzia vyzerá aj napriek použitému materiálu tak trocha lacno.

Honor 6 Plus

Všetky tlačidlá sú umiestnené na pravej strane zariadenia. Pod nimi sa nachádzajú 2 sloty na karty. Do prvého vložíte micro SIM kartu a ten druhý má dvojaké využitie. Dokáže si poradiť s micro SD kartou (maximálne 128 GB) alebo nano SIM kartou. Vďaka tomu je možné používať Honor 6 Plus aj ako dual SIM smartfón.

Na vrchnej hrane ma čakalo ďalšie prekvapenie. Bol ním infračervený port na ovládanie zariadení. Pre mňa vítaná funkcia, keďže na jeho použivanie som si zvykol a pravidelne ho používam na ovládanie audio zostavy, televízie a settop boxu. Vďaka funkcii učenia sa, stačí naprogramovať tlačidla a po niekoľkých minútach dokáže nahradiť aj niekoľko diaľkových ovládačov.

Okrem infračerveného portu sa tu nachádza aj 3,5 mm jack a jeden z dvojice mikrofónov na hovory. Druhý sa nachádza na spodnej strane zariadenia, vedľa neho je umiestnený microUSB port.

Ten musím pochváliť, podporuje totiž nadpriemerné množstvo pripojiteľných zariadení. Okrem možnosti pripojiť externé klávesnice a gamepady cez USB-OTG podporuje aj externé úložiska ako USB kľuče alebo externé harddisky. Ďalšou výhodou je podpora reverzného nabíjania, Honor 6 Plus teda dokáže nabiť aj ďalšie zariadenie.

Zadnú stranu pokrýva neodnímateľný sklenený kryt. V ľavom hornom rohu sa nachádza dvojica šošoviek fotoaparátu, a dvojitý LED blesk. Áno, Honor 6 Plus obsahuje až dve hlavné fotoaparáty. Ich fungovanie opíšem bližšie v kapitole Fotoaparát.

Reproduktor zariadenia je umiestnený na spodnej časti zadného krytu. Keďže je zadná strana hladká, pri položení zariadenia na rovný povrch je zvuk tlmený. Hlasitosť reproduktora jeho kvalita je priemerná. Na obyčajné počúvanie hudby postačí, no pri maximálnom zosilnení je počuť drobné rezonovanie a strácajú sa basy.

DSC_0836

Honor 6 Plus sa vyrába vo vyhotovení s 3G alebo LTE pripojením. Podľa pripojenia sa mení aj vnútorná pamäť zariadenia. Zatiaľ čo 3G model obsahuje len 16 GB vnútornej pamäte, LTE model je možné kúpiť aj v 32 GB prevedení.

Honor 6 Plus sa vyrába v troch farbách a to čiernej, bielej a zlatej. Na testovanie som dostal LTE model s vnútornou pamäťou 32 GB v bielej farbe.

Displej

Prednú stranu pokrýva 5,5 palcový IPS LCD displej. Ten sa môže pochváliť dobrými pozorovacími uhladmi, verným podaním farieb a zlepšenou čitateľnosťou na priamom slnku. Displej ma Full HD rozlíšenie (1920×1080) a dosahuje jemnosť slušných 401 ppi.

V dnešnej dobe 2K displejov, by sa mohlo zdať, že Full HD rozlíšenie bude len na škodu, no opak je pravdou. Pri nižšom rozlíšení stúpa výkon a výdrž zariadenia. Navyše obraz vyzerá stále veľmi dobre.

DSC_0828

LCD displeje sa taktiež môžu pýšiť dobrým podaním bielej farby, no čierna je stále slabšia, ako na Amoled displejoch.

Pochváliť musím aj automatickú reguláciu jasu, ktorá fungovala perfektne. Počas testovania vedel presne, kedy ma jas stlmiť a naopak, kedy ho ma zvýšiť.

Displej je pokrytý ochranným sklom neznámej značky. Určite odporúčam nalepiť na zariadenie pribalené fólie. Po týždni testovania som už totiž na displeji bádal drobné škrabančeky.

Celkovo hodnotím displej kladne. Aj keď svojimi špecifikáciami neohúri, ponúka kvalitný obraz a funguje bezproblémovo.

Výkon

Zariadenia Huawei používajú svoje vlastné procesory Kirin. V tomto prípade sa jedná o HISilicon Kirin 925, ktorý obsahuje 8 jadier. Využiva technológiu big.LITTLE, ktorá šetrí energiu procesora vďaka štyrom silnejším jadrám taktovaným na frekvenciu 1,8 GHz a štyrom slabším s frekvenciou 1,3 GHz. Procesoru sekunduje operačná pamäť RAM s hodnotou 3GB a grafický akcelerátor Mali-T628 MP4.

Táto kombinácia zaručuje dostatočný výkon na plynulý chod systému a hraniu najnáročnejších hier. Počas testovania som sa nestretol so spomalením systému a všetky testované hry išli bez problémov.

Zariadenie ponúka vnútornú pamäť 16 alebo 32 Gb, ktorá je rozšíriteľná o pamäťové karty s veľkosťou do 128 Gb.

Na výkon najnovších vlajkových lodí od Samsungu či Sony sa Honor 6 Plus síce neťahá, no aj napriek tomu vo výkonových testoch dosahuje slušné hodnoty. Pripájam aj niekoľko fotiek benchmarkov zariadenia:

Operačný systém

Honor 6 Plus obsahuje operačný systém Android 5.1.1 Lollipop s používateľskou nadstavbou EMUI 3.1, ktorá mení celý systém na nepoznanie.

EMUI je takzvaná jednoúrovňová nadstavba, ktorú môžeme nájsť taktiež v telefónoch značky Apple a Lenovo. Pre nás to znamená, že tu nenájdeme menu aplikácií, všetky sa totiž pridávajú rovno na plochu. Na ňu je možne pridávať aj rôzne widgety aplikácií.

Samozrejmosťou sú aj aplikácie ako galéria, súbory, hudba, videa, prehliadač a mnoho iných, ktoré nám Huawei pribalil a tvoria neoddeliteľnú súčasť telefónu. Všetky sa nesú v rovnakom dizajnovom duchu a fungujú spoľahlivo, čiže som nemal potrebu ich nahrádzanie inými z Google Play.

Za spomenutie stojí aplikácia správca telefónu, ktorá obsahuje viacero pokročilých nástrojov na šetrenie batérie, šetrenie dát a zrýchlenie samotného chodu systému. Môžem vymenovať napríklad množstvo režimov na úsporu energie, čistič úložiska alebo filter obťažovania. Šikovná je aj možnosť zvoliť si, ktoré aplikácie budú mať povolené bežať počas vypnutej obrazovky. Všetko to umocňuje príjemný dizajn a prehľadnosť aplikácie.

Páčila sa mi aj aplikácia na hovory, ktorá slúži zároveň aj na kontakty a správy SMS. Nie je preto potrebné inštalovať až tri rozličné aplikácie, ale všetko nájdete v jednej. Obsahuje taktiež mnoho funkcií a jej používanie si nemôžem vynachváliť.

Už takmer každý smartfón obsahuje možnosť zmeny motívu, výnimkou nie je ani Honor 6 Plus. Jediná škoda, že Honor 6 Plus zabudol na možnosť, stiahnuť si ďalšie témy. S výberom si preto budete musieť stačiť s predinštálovanými témami.

Čo sa mi na novej nadstavbe nepáčilo je stavová lišta. S príchodom Androidu Lollipop pribudlo jej sfarbovanie do farieb aplikácií. Huawei to ale poňal po svojom a stavová lišta má stále farbu pozadia, Podľa pozadia sa menia aj témy systémových aplikácií, takže by to nebol problém, pokiaľ nezapnete niektorú zo stiahnutých. Modrá v kombinácii s červenou alebo zelenou mi neprišla veľmi pekná, a preto mi to trocha prekážalo.

Úpravami prešla aj uzamykacia obrazovka. Pri potiahnutí zo spodného okraja na hor sa objavil malý panel nástrojov, kde bolo možné napríklad spustiť prisvetľovaciu diódu alebo zapnúť kalkulačku. Samozrejmosťou je aj otváranie oznámení, priamo z uzamknutej obrazovky. Páčila sa mi aj možnosť, nastaviť si viac pozadí, ktoré sa menili pri každom prebudení zariadenia.

Jednou zo slabín čínskych výrobcov bola donedávna podpora zariadení. Tie málokedy videli novší Android, ako ten s ktorým boli vydané. To sa ale v posledných rokoch zmenilo a hlavne značky ako Huawei a Lenovo pochopili, že sa musia zlepšovať v každom smere. Dokonalé to prezentuje aj Honor 6 Plus, ktorý mal pri vydaní predinštálovaný Android Kit Kat, neskôr prešiel aktualizáciou na novší Android Lollipop a Huawei prisľúbil aj aktualizáciu na čerstvý Android Marshmallow.

Fotoaparát

Honor 6 Plus sa snaží zaujať aj svojou fotografickou výbavou. Smartfón obsahuje hneď 3 fotoaparáty s rozlíšením 8 Mpix. Jedná sa nachádza na prednej strane zariadenia. Pri fotení prednou kamerou ponúka Honor 6 Plus špeciálnu funkciu na vyhladenie tváre, ktorú je možné nastaviť priamo pri fotení. Počas fotenia dokonca ukáže, kde sa máte pozerať aby vyzerala fotka čo najlepšie.

Hlavná dvojica 8 Mpix fotoaparátov dokáže fotiť v maximálnom rozlíšení 13 Mpix. Hneď vedľa nich sa nachádza taktiež dvojitá LED dióda, pre vernejšie fotenie v noci. Zamrzela len chýbajúca optická stabilizácia obrazu.

DSC_0838

Výhoda dvojitého fotoaparátu je hlavne v rýchlom zaostrovaní, lepšej kvalite počas slabého osvetlenia a nesmiem zabudnúť ani na špeciálny režim široká clona.

Tento režim umožňuje zaostriť na určitú časť fotografie, pričom zvyšok je rozostrený. Vďaka tomuto efektu sa dali vytvárať celkom zaujímavé umelecké fotografie. Musím podotknúť, že výhoda duálneho fotoaparátu neostala len pri fotení. Rovnako ako pri smartfónoch HTC, aj Honor 6 Plus dokáže zaostrovať fotografie nafotené v režime široká clona aj po ich nasnímaní.

Samotná aplikácia fotoaparát je intuitívna a podobá sa mi trocha na tú z iPhonov. Obsahuje aj niekoľko špeciálnych efektov, ako Super noc na fotenie v noci, HDR, panoramu a vodotlač.

Kvalita fotiek je cez deň na veľmi dobrej úrovni. Farby sú hodnoverné a vďaka dvojici fotoaparátov a dobre fungujúcej softvérovej stabilizácii aj ostré. Fotoaparát sa vyznamenal aj pri fotení pri slabších svetelných podmienkach, kedy ponúkal nadpriemernú kvalitu výsledných snímkov. Na posúdenie Vám pripájam aj niekoľko snímkov v plnom rozlíšení. Na konci galérie nájdete ukážku širokej clony.

Konektivita a batéria

Honor si pre nás prichystal aj balíček nástrojov na konektivitu. Honor 6 Plus obsahuje Wi-Fi s podporou protokolu a/b/g/n, takže na najnovšie 5 GHz siete sa nepripojíte. Bluetooth sa tu nachádza v o verzii 4.0 a GPS obsahuje podporu A-GPS a GLONASS. Samozrejmosťou je aj NFC čip, či podpora LTE. Môžem povedať, že sa tu nachádza všetko, čo bežný užívateľ potrebuje. Jediná škoda je absencia najnovších 5GHz sieti Wi-Fi.

Veľkým bonusom bol pre mňa infračervený, ktorý slúži ako náhrada za diaľkové ovládače. Pri tomto výrobcovi som jeho prítomnosť určite nečakal. Zariadenie ma navyše možnosť učenia, preto nie je problém, ak sa zariadenie nenachádza v zozname.

Honor 6 Plus obsahuje 3600 mAh vstavanú batériu. Jedná sa o nadpriemernú hodnotu, ktorá sa postarala o vynikajúcu výdrž. Zlepšenej výdrži pomohol aj použitý procesor a rozlíšenie obrazovky. S výdržou zariadenia som nadmieru spokojný. Po aktívnom celodennom používaní, nonstop zapnutom wi-fi, gps, mobilnych sieti, asi hodiny hrania hier a častým používaním zariadenia som mal večer stále minimálne 40 % batérie. Pri normálnom používaní sa výdrž batérie bez problémov natiahne na 2 až 3 dni. V dnešnej dobe sú to vcelku potešujúce hodnoty.

Záver

Honor 6 Plus je určite zaujímavé zariadenie, ktoré ponúka prepracovanú a plynulú nadstavbu, solídny výkon a kvalitný fotoaparát. Prekvapila ma taktiež nadpriemerná výdrž batérie a široké možnosti konektivity zariadenia. Všetko to sú silné zbrane, no našiel som aj niekoľko neduhov zariadenia.

Z grafického hľadiska mi nevyhovovala stavová lišta, tá má stále rovnakú farbu (podľa tapety) a tým trocha kazí vzhľad niektorých aplikácií. Výhrady som mal aj k obrazovke nedávnych aplikácií, ktorá bola oproti natívnemu Androidu menej prehľadná. Jedná sa však len o drobné kozmetické vady.

Honor 6 Plus

Najviac mi vadila sklenená konštrukcia zariadenia. V bielom vyhotovení pôsobil smartfón lacným dojmom. Mohla za to hlavne spodná hrana, ktorá bola pokrytá iba hladkým plastom, čo navodzovalo dojem lacného smartfónu. Smartfón bol taktiež magnetom na drobné škrabance, preto odporúčam použiť pribalené fólie.

O kúpe/nekúpe zariadenia samozrejme stále rozhoduje pomery ceny/kvality. Pri cene som bol trocha sklamaný. Tá je v slovenských eshopoch tesne pod hranicou 400 Eur.

V tejto cenovej kategórii sa nachádza veľa dobre vybavených smartfónov. Len od Huawei tu nájdeme model P8, ktorý ponúka trocha lepšie špecifikácie zabalené v kovovom tele za nižšiu cenovku.

Honor 6 Plus je určite podarený smartfón, ktorý som si počas testovania veľmi obľúbil. Jediná a zároveň veľká škoda vysokej ceny, ktorá kazí celkový dojem zo zariadenia.

Honor 6 Plus môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Mobily | Značky , , .
Honor 6 Plus

Plusy

+ Kvalitná trojica fotoaparátov, + Infračervený port na ovládanie elektrických zariadení, + Prepracovaná a plynulá nadstavba EMUI, + Skvelá výdrž batérie.

Mínusy

- Lacno vyzerajúca biela varianta, - Sklenená konštrukcia náchylná na škrabance, - Cena.

Verdikt

7.9/10
Honor 6 Plus je určite zaujímavé zariadenie, ktoré ponúka prepracovanú a plynulú nadstavbu, solídny výkon a kvalitný fotoaparát. Prekvapila ma taktiež nadpriemerná výdrž batérie a široké možnosti konektivity zariadenia. Všetko to sú silné zbrane, no našiel som aj niekoľko neduhov zariadenia. Najviac mi vadila sklenená konštrukcia zariadenia. V bielom vyhotovení pôsobil smartfón lacným dojmom. Mohla za to hlavne spodná hrana, ktorá bola pokrytá iba hladkým plastom, čo navodzovalo dojem lacného smartfónu. Smartfón bol taktiež magnetom na drobné škrabance, preto odporúčam použiť pribalené fólie. O kúpe/nekúpe zariadenia samozrejme stále rozhoduje pomery ceny/kvality. Pri cene som bol trocha sklamaný. Tá je v slovenských eshopoch tesne pod hranicou 400 Eur.

Porovnajte si ceny v e-shopoch