Veľká recenzia – Samsung Galaxy S6 Edge Plus

18. 10. 2015 o 17:37
Investičné striebro - zlatestriebro.sk

Samsung sa tento rok rozhodol pre prekvapivý krok. Po predstavení zariadenia Galaxy Note 5 oznámil, že sa v Európe začne predávať až po novom roku. Aby nám neostali oči pre plač, ponúkol ďalší predstavený tabletofón Samsung Galaxy S6 Edge Plus.

Ten sa od svojho kolegu líši absenciou pera S Pen a ohnutým displejom. Dokáže verzia Edge nahradiť populárny Note? Viac sa dočítate v mojej recenzii.

Balenie

Najnovší počin od Samsungu je zabalený v nenápadnej bielej krabičke s nápisom Samsung Galaxy S6 Edge +. Pre značku Samsung je typické, že vo svojich baleniach ponúka len základnú výbavu príslušenstva, no o to viac sa zameriava na samotný smartfón.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus balenie

V balení sa okrem telefónu nachádzali aj slúchadlá s náhradnými špuntami, nástroj na vyberanie nano Sim karty, nabíjačka, USB kábel a brožúry. Dá sa povedať, že v tomto prípade Samsung nijako neprekvapil a drží sa už zaužívaných tradícií.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Konštrukcia

Samsung tento rok na svojich top modeloch určite nešetril. Dôkazom je aj vynovená konštrukcia z kovu a skla. Tento krok si u mňa získal sympatie, pretože pri držaní Galaxy S6 Edge+ som mal pocit, že držím zariadenie najvyššej kvality.

Prednú aj zadnú stranu zariadenia pokrýva ochranné sklo Gorila Glass 4. Samsung sa rozhodol vydať netradičnou cestou a ako jediný na trhu ponúka zariadenia so zahnutými okrajmi displeja.

Pri Galaxy S6 Edge Plus má tento displej uhlopriečku 5,7 palca a svojimi rozmermi 154.4 x 75.8 x 6.9 mm sa určite nestratí. Váhou 153 gramov ma celkom milo prekvapil, keďže pri kombinácií hliníka a skla som čakal o čosi vyššie číslo.

Dá sa povedať, že Samsung stavil na istotu a ťažil z úspešného Galaxy S6 Edge. Dizajn totiž ostal oproti menšiemu bratovi takmer nezmenený.

Ako som už spomínal, prednú stranu pokrýva displej so zahnutými okrajmi pod ktorým sa tradične nachádzajú dve kapacitné tlačidlá a stredové tlačidlo domov. Nad displejom nájdeme pochrómovanú mriežku reproduktora na hovory. Vedľa neho je umiestnená predná kamera s rozlíšením 5 Mpix, notifikačná dióda a snímače na reguláciu jasu.

Bočné strany majú kvôli zahnutému displeju trocha ostrejšie skosenie hrán a neraz sa mi stávalo, že som to pri dlhšom držaní v ruke pociťoval. Spočiatku som bol voči držaniu zariadenia trocha skeptický, keďže som sa bál nechcených stlačení obrazovky na ohnutých okrajoch. Samsung to ale vyriešil prekvapivo dobre a väčšinou som ani pri veľkých rozmeroch nemal problém s držaním zariadenia.

Určité obmedzenia tam ale sú a to hlavne pri držaní jednou rukou, kedy sa mi sem-tam stávalo, že som nechtiac stláčal okraj obrazovky.

Rozloženie tlačidiel ostalo taktiež rovnaké, na ľavej strane nájdeme tlačidlá na ovládanie hlasitosti a na pravej tlačidlo napájania. Ich umiestnenie mi vyhovovalo a tlačidlá som mal presne na dosah prstov.

Slot na nano Sim kartu sa musel kvôli netradičným hranám premiestniť na vrchnú časť zariadenia. Vedľa neho sa nachádza aj jeden z dvojice mikrofónov.

Hneď som si všimol absenciu infračerveného portu, ktorý mi počas testovania chýbal. Pri starších Samsungoch som si totiž zvykol ovládať televíziu a audio zostavu práve smartfónom, ktorý dokázal úplne nahradiť diaľkové ovládače. Pre mňa sa jednalo o zvláštny krok, keďze Galaxy S6 Edge tento prvok obsahoval.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Spodná hrana je plne obsadená. Nachádza sa tu 3,5 mm jack, micro USB port a reproduktor. Ten hral dostatočne hlasno a kvalitne, no od Boom Sound (HTC) má ešte poriadne ďaleko. Podobne ako pri ostatných zariadeniach s reproduktorom na spodnej hrane, aj tu mi vadilo jeho zakrývanie rukou pri držaní na šírku.

Zadná strana je celá pokrytá odolným sklom. To bolo magnetom na odtlačky prstov a na testovanej čiernej verzii ich bolo krásne vidno. Vrchná časť obsahuje 16 Mpix fotoaparát, ktorého šošovka vyčnieva z tela smartfónu. Vedľa neho sa nachádza Led blesk a snímač na meranie pulzu. Pod fotoaparátom nájdeme už len logo Samsung a potrebné označenie produktu, ktoré je našťastie slabo viditeľné.

Konštrukciu zariadenia hodnotím veľmi kladne. Už pri prvom pohľade je jasné, že sa jedná o prémiový smartfón. Zahnutý displej priťahuje pozornosti a vyzerá naozaj úžasne.

Ak chcete zariadenie, ktoré spraví na známych WOW efekt, tak Galaxy S6 Edge Plus jednoznačne odporúčam. Praktickosť je už ale niečo iné a na telefóne mi vadilo trocha menej pohodlné držanie oproti klasickým smartfónom.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus je dostupný vo farbách Black Sapphire (čierna), Gold Platinum (zlatá), Silver Titan (strieborná) a White Pearl (biela). My sme otestovali bielu variantu  s vnútorným úložiskom 32 GB.

Displej

Hlavným lákadlom zariadenia je už toľko spomínaný displej. Verzie s koncovkou Edge sú charakteristické zahnutými okrajmi, ktoré prinášajú netradičný dizajn a niekoľko nových možností využitia.

Displej má pri verzii Edge+ uhlopriečku 5, 7 palca a 2K rozlíšenie (1440 x 2560 pixelov). Vďaka týmto hodnotám je jemnosť displeja slušných 518 DPI, vďaka čomu je obraz neskutočné jemný. Je vyrobený technológiou Super Amoled. Jej výhodou je perfektné podanie čiernej farby, dobrá čitateľnosť na priamom slnku a krásne živé podanie farieb. Všetky tieto vlastnosti môžem potvrdiť. Pozerať videá alebo hrať hry na tomto zariadení je pastva pre oči.

Jediné v čom zariadenie trocha zaostáva je podanie bielej farby. V tomto smere ma stále na vrch LCD technológia. No Samsung sa v posledných rokoch výrazne zlepšil aj v tejto oblasti.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Samsung zapracoval aj programové vylepšenia. Spomeniem hlavne veľmi dobré fungujúcu automatickú reguláciu jasu, vďaka ktorej sa mi nestalo, aby som mal problém s čitateľnosťou. Veľmi obľúbená je aj funkcia inteligentného zapnutia obrazovky, ktorá nechá displej rozsvietený, kým sa na neho pozeráte.

Ďalšou funkciou je viacero režimov zobrazenia. Ja som zariadenie nechal v Automatickom režime, ktoré si samo určí, ktorý režim je v danej situácii najvhodnejší.

Samozrejme boli pridané aj funkcie pre ohnuté okraje. Najviac som využíval funkciu moji ľudia. Ak som potiahol prstom od kraja zariadenia, vysunul sa panel s nastavenými kontaktami. Z neho som mohol vybranému kontaktu zavolať, napísať správu alebo mail. Rovnako sa dali nastaviť aj najobľúbenejšie aplikácie.

Okrem týchto panelov rýchleho spustenia sa mi ešte páčila možnosť nasvietenia času a dátumu na okraji displeja. Túto funkciu som si nastavil, aby sa automaticky zapínala v noci. Vďaka tomu som stále vedel, koľko spánku mi ešte ostáva a nemusel som zakaždým zapínať displej zariadenia.

Ďalšou funkciou je informačný panel, ktorý sa zobrazí pri prejdení prstom po okraji zariadenia. Pre mňa to ale bola zbytočná funkcia, keďže rýchlejšie bolo stlačenie tlačidla domov.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Samsung sa taktiež chválil bočným osvetlením displeja. Svojím obľúbeným kontaktom som pridal rôzne farby podsvietenia. Ak som mal mobil otočený displejom nadol, bočná hrana osvietila podložku danou farbou a ja som hneď vedel, ktorý kontakt mi zavolal. Pre mňa ale bola úplne zbytočná, keďže smartfón spravidla na displej nekladiem, aby som ho nepoškrabal.

Nebudem klamať, od ohnutého displeja som čakal jednoznačne niečo viac. Pre mňa nepriniesol žiadne prelomové funkcie a preto ostávam pri názore, že ohnutý displej je zatiaľ skôr imidžovou záležitosťou.

Výkon

Zariadenia série Galaxy S sú známe svojím špičkovým výkonom, inak tomu nie je ani pri Galaxy S6. Samsung sa rozhodol osadiť svoj model vlastným 8-jadrovým procesorom Exynos 7420. Jeho výhodou je 14 nm výrobná technológia, ktorá oproti konkurencii dosahuje vyšší výkon pri nižšej spotrebe a zahrievaní.

Procesor obsahuje štyri jadrá Cortex-A53 s taktom 1,5 GHz a štyri jadrá Cortex-A57, ktoré sú taktované na 2.1 GHz. Súčasťou tohto procesora je aj výkonný grafický čip Mali-T760MP8. V kombinácii s 4 GB RAM sa jedná o jeden z najlepšie vybavených smartfónov na trhu, ak nie najlepší. Vnútorné úložisko môže mať hodnotu 32 alebo 64 GB bez možnosti rozšírenia o microSD kartu.

Výkon zariadenia je naozaj oslnivý, pri jeho používaní som nezaznamenal žiadne zaváhania a aplikácie sa spúšťali takmer okamžite. Vyskúšal som aj niekoľko náročných hier ako Modern Combat 5, NOVA 3 alebo Real Racing 3, s ktorými si poradil ľavou zadnou. Pre porovnanie s konkurenciou pripájam aj niekoľko benchmarkov zariadenia.

Vnútorné úložisko ostalo bez možnosti rozšírenia o microSD kartu. Preto je potrebné poriadne porozmýšľať, pre ktorú verziu zariadenia sa rozhodnete. Na výber máme medzi 32, 64 a 128 GB vnútorným úložiskom. Náš testovací model obsahoval pamäť s veľkosťou 32 GB. Po prvom spustení ostalo voľných okolo 25,5 GB.

Operačný systém

Samsung Galaxy S6 Edge Plus obsahuje najnovší Android 5.1.1. Lollipop s grafickou nadstavbou Touchwiz. Práve Touchwiz bol v posledných rokoch nie veľmi obľúbený, kvôli kope zbytočných funkcií. Tie mali za následok spomalenia celého systému. Samsung ale sľúbil nápravu a zjednodušenie celého systému.

Dá sa povedať, že tento sľub splnil, no stále to ešte nieje na úrovni čistého Androidu. Celý systém je jednoduchší a niektoré zbytočné funkcie boli odstránené.

Aj keď Touchwiz prešiel zoštíhľovacou kúrou, stále je veľkým ,,žráčom” pamäte a z obrovskej 4 GB RAM necháva voľných ani nie 50%. Veľmi výkonný hárdver sa aj napriek náročnosti nadstavby postaral o jej plynulý chod a počas používania som sa nestretol so zaváhaniami systému.

Celý systém je od základov prepracovaný a až na pár odlišností je takmer totožný s S6 a S6 Edge.

Prispôsobené boli aj systémové aplikácie, ich používanie bolo bezproblémové a rýchle. Spomeniem napríklad aplikáciu Galéria, Moje súbory, Video, Hudba, Plánovač S, Inteligentný správca, Internet, S Health a obchod Galaxy Apps.

Niektoré z týchto aplikácií sa Samsungu fakt podarili a patria medzi špičku vo svojej kategórii. Spomenúť môžem napríklad aplikáciu Inteligentný správca, ktorá slúži ako správca batérie, vnútornej pamäte, pamäte Ram a aj ako antivírusový software.

Stále viac výrobcov podporuje zmeny Tém nádstavby a výnimkou nie je ani Samsung. V systéme nájdeme predinštalované tri témy, ďalšie je možné stiahnuť z obchodu Galaxy Apps.

Zmenou prešla aj stavová lišta, ktorá po najnovšom už neobsahuje prepínač s rýchlymi nastaveniami. Tie ostali v paneli oznámení a ich usporiadanie sa dá nastaviť podľa potreby. Okrem nich tu nájdete aj posuvník jasu, tlačidlá S Finder a Rýchlo pripojiť, a skratku ktorou otvoríte nastavenia systému. Poteší aj možnosť jej personalizácie, vďaka ktorej si môžete navoliť, ktoré prepínače sa majú zobrazovať.

Nastavenia ostali rovnaké ako v Galaxy S6 a S6 Edge Na začiatku sa nachádzajú rýchle nastavenia, ktoré si môžete navoliť podľa vlastného výberu a tlačidlo na vyhľadávanie. Zvyšok nastavení je podobný tomu z natívneho Androidu. Položky sú triedené do podkategórií a vyhľadávanie medzi nimi je rýchle a jednoduché.

Dôležitou súčasťou systému je aj uzamykacia obrazovka. Tá po vydaní Androidu Lollipop slúži aj ako notifikačné centrum. Okrem notifikácií tu nájdeme aj skratku na fotoaparát a vytáčanie. Asi najviac sa mi páčila možnosť nastaviť odomykanie obrazovky pomocou odtlačkov prstov.

Stačí len položiť prst a počkať sekundu, kým smartfón overí identitu užívateľa. Nastaviť sa dajú až 4 rôzne odtlačky prstov. Presnosť snímača bola veľmi dobrá a poradil si dokonca aj s rôznym naklonením prsta a mastnotou alebo špinou na ňom. Občas sa mi ale stalo, že snímač nedokázal správne oskenovať odtlačok, preto si myslím, že Samsung ma ešte na čom pracovať.

Je vidieť, že nadstavba Touchwiz sa z roka na rok zlepšuje a pomaly stúpa medzi špičku na trhu.  Mne osobne pri práci vyhovovala a až na pár drobnosti som s ňou bol nadmieru spokojný.

Fotoaparát

Pri pohľade na zadnú stranu Galaxy S6 Edge Plus zaujme hlavne vyčnievajúca šošovka fotoaparátu. Ten má rozlíšenie 16Mpx s optickou stabilizáciou obrazu. Vďaka nej sú videá a snímky ostrejšie a zlepšla sa aj kvalita pri slabších svetelných podmienkach. Šikovnou funkciou je aj rýchle spustenie aplikácie fotoaparát dvojitým stlačením stredového tlačidla z akéhokoľvek miesta v systéme. Rýchlosť spustenia je úctyhodných 0,7 sekundy a vy tak nezmeškáte žiaden dôležitý moment.

Výzor aplikácie fotoaparátu ostal podobný predchádzajúcim verziám, veľké zmeny sa však odohrali v nastaveniach. Úvodná obrazovka obsahuje tlačidlá na zapnutie blesku, časovača, nastavení, efektov a režimu HDR.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus fotoaparat

Zaujme hlavne tlačidlo režim, kde sa nachádzajú zaujímavé funkcie. Sú to automatický a profesionálny režim, selektívne zaostrenie, panoráma, pomalý pohyb, rýchly pohyb a virtuálna snímka. Niektoré z nich si popíšeme podrobnejšie. Potešila aj možnosť stiahnutia ďalších režimov z obchody Galaxy Apps.

  • Profesionálny režim sa od automatického odlišuje možnosťou meniť vyváženie bielej, ISO, režim zaostrenia, expozíciu a ukladať fotky v bezstratovom formáte RAW.
  • Selektívne zaostrenie Vám umožňuje po zosnímaní predmetu určiť, ktorý objekt má byť na fotke zaostrený.
  • Virtuálna snímka dokáže nafotiť daný objekt z každej strany a tým vytvoriť 3D snímku.
  • Pomalý pohyb slúži na spomalenie videozáznamu. Po nahratí videa v rozlíšení 720p pri frekvencií 120 snímkov za sekundu sa zobrazí ponuka a v nej si môžete vybrať, ktoré časti videozáznamu majú byť spomalené

Samotná kvalita snímok je vďaka objektívu so svetelnosťou f1.9 na vynikajúcej úrovni. Fotoaparát nezaváhal ani pri slabšom osvetlení a podľa mňa je Samsung Galaxy S6 Edge Plus spoločne so svojimi menšími súrodencami S6 a S6 Edge najlepším fotomobilom na trhu. Na posúdenie pripájam aj niekoľko záberov.

Z nahrávania videa nemôže chýbať ani natáčanie v rozlíšení 4K. Minúta videa zaberie asi 400 MB, takže ak radi natáčate, odporúčam si zaobstarať minimálne 64 GB verziu.

Nahrávať môžete aj rozlíšení QHD (2560×1440) alebo FullHD (1920×1080 pri 60 FPS). Videu výrazne pomohlo zabudovanie optickej stabilizácie obrazu, vďaka ktorej sa znížil šum a zlepšila viditeľnosť pri slabom osvetlení. Kvalita videa je podobne ako pri fotkách na špičkovej úrovni aj pri slabšom osvetlení.

Konektivita a batéria

Samsung nenechal nič na náhodu ani čo sa týka konektivity a nájdeme tu takmer všetko, čo dnešný smartfón môže obsahovať. Wi-Fi podporuje protokoly a/b/g/n/ac, takže pripojenie na najnovšie 5GHz siete nebude žiaden problém. Vylepšením prešiel aj bluetooth, ktorý sa tu nachádza vo svojej najnovšej verzii 4.2.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Nesklamalo ani GPS- to okrem bežného A-GPS a GLONASSU, obsahuje aj podporu čínskych navigačných družíc Beidou. Samozrejmosťou pri modeloch série Galaxy S je aj prítomnosť NFC čipu. Veľmi ma zamrzela absencia infračerveného portu, pomocou ktorého môžete riadiť spotrebiče v domácnosti. Predchádzajúce modeli totiž tento port obsahovali a na jeho využívanie som si rýchlo zvykol.

Pod zadným krytom sa nachádza zabudovaná batéria, s kapacitou 3000 mAh. Z kapacity batérie som bol trocha sklamaný a čakal som jednoznačne viac. Výdrž batérie je v tomto prípade priemerný jeden deň aktívneho používania, čo je taký nepísaný štandard dnešných smartfónov.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Záver

Samsung Galaxy S6 Edge Plus je jednoznačne prémiové zariadenie. Nasvedčuje tomu aj cena, za 32 GB verziu zaplatíte až 700 Eur. Určite to nie je málo a za túto cenu si dokážete zaobstarať nový iPhone. Viacery si určite položili otázku, ,,oplatí sa? Ponúka tento tabletofón niečo viac ako ostatný výrobcovia?”.

Odpoveď bola pre mňa jasná. Telefón ponúka špičkové spracovanie, najlepší fotoaparát na trhu, nekompromisný výkon a jedinečný displej s dostatočným WOW efektom. Pre mňa je model S6 Edge Plus jednoznačne zariadenie, ktoré je hodné takejto vysokej cenovky.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Osobne mi ale chýba model Note 5, keďže zahnutý displej má aj jeden nedostatok, trocha horšie držanie zariadenia. Taktiež je otázne jeho využitie, keďže podľa mňa je ohnutý displej skôr otázkou imidžu ako praktickosti.

Počas používania som totiž nepostrehol, aby mi ohnutý displej priniesol nejaké veľké výhody. Preto dúfam, že Samsung si z tohto kroku nezoberie príklad a v budúcom roku uvidíme po boku Edge Plus aj zariadenie série Note.

Aktuálna cena Samsung Galaxy S6 Edge Plus (G928F) 32GB v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Investičné zlato - zlatestriebro.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Mobily | Značky , , , , , , , , .
Samsung Galaxy S6 Edge Plus