Aké novinky priniesla technologická výstava IFA 2015?

07. 09. 2015 o 18:23
Investičné zlato - zlatestriebro.sk

Mobilný svet zaznamenal v posledných dňoch mnoho nových produktov a technológií. Môže za to hlavne výstava IFA 2015, ktorá sa odohrávala v Berlíne.Keďže informácií bolo fakt mnoho, rozhodol som sa v skratke zhrnúť, čo ma na výstave zaujalo najviac. V tomto článku sa pozrieme na mobilné telefóny a tablety. Nositeľné zariadenia Vám rozpíšem neskôr.

Sony Xperia Z5, Z5 Premium a Z5 Compact

Sony to skúša po nie veľmi vydarených posledných mesiacoch s úplne novým radom telefónov Xperia Z5. Okrem klasickej Z5 tu nájdeme aj luxusnejšiu verziu Z5 Premium a šikovný Z5 Compact.

Výzor zariadení sa nesie v duchu predchádzajúcich modelov. Preto môžete očakávať kombináciu kovu a skla a samozrejme aj vodotesnosť. Sony sa taktiež pochválilo novým 23 MPix fotoaparátom, ktorý dokáže zaostriť iba za neuveriteľných 0,03 sekundy.

Nesklamal ani výkon a zariadenie bude poháňať Snapdragon 810 v kombinácii s 3 GB RAM a operačným systémom Android Lollipop. Aj keď Sony použilo minuloročný procesor, nieje sa čoho obávať. Zariadenie totiž obsahuje displej (5,2 palca) s rozlíšením ,,iba” FullHD. Toto rozlíšenie je podľa mňa dobrý riešením, pretože je energeticky aj výkonovo menej náročné.

IFA 2015

Ako som už písal, Sony Xperia Z5 Premium je luxusnejší model, z novej rady smartfónov. Od svojho jednoduchšieho brata sa líši väčším displejom s neuveriteľným rozlíšením 4K. Ostatné parametre ostávajú oproti Z5 nezmenené.

Sony ponúkol veľmi dobre a štýlovo vyzerajúce zariadenia s dostatočným výkonom. Otázna je len cenovka, ktorá sa mi v tomto prípade zdala trocha astronomická a predajnosti nových modelov určite nepomôže:

  • 4,6″ Sony Xperia Z5 Compact – od 599 EUR
  • 5,2 “Sony Xperia Z5 – od 699 EUR
  • 5,5″ Sony Xperia Z5 Premium – od 799 EUR

Na obranu Sony ale treba poznamenať, že s podobnými cenovkami svojich smartfónov prišli aj iné spoločnosti a takto vysoké ceny, ktoré dokážu konkurovať aj iPhonom, nie sú žiadnou výnimkou.

Huawei Mate S

Po vydarenej rade smartfónov P8 a P8 Lite sa Hawei rozhodol priniesť ďalšie špičkové zariadenie.

Smartfón Huawei Mate S ponúka podobné parametre ako momentálna vlajková loď P8, no rozdieli tam určite sú. Prvým z nich je väčší displej, ktorý sa zastavil na úrovni 5,5 palca. Pri displeji ešte chvíľu ostanem.

Ako prvý totiž obsahuje technológiu na rozoznávanie tlaku stlačenia. Vďaka tomu sa pomocou rozličnej sily dotyku vykonajú špecifické akcie. Ak v galérii položíte prst na obrázok zľahka, zobrazí sa vám len jeho náhľad, pri normálnom stlačení sa však obrázok otvorí. Podobné vymoženosti sú implementované v celom systéme. Ako prvý sa touto technológiou chválil iPhone a použitý mal byť v zariadeniach iPhone 6S, no smola, Huawei bol rýchlejší.

IFA 2015

Ďalšou výhodou Mate S je vstavaný snímač odtlačkov prstov Fingerprint 2.0. Jeho prvú verziu sme mohli vydieť v smartfóne Huawei Mate 7. Fingerprint 2.0 disponuje o 100 % rýchlejšou rozpoznávacou rýchlosťou a „samoučiacimi“ funkciami.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

V Berlíne neostal v úzadí ani Lenovo. Posledné roky zaznamenala táto značka prudký nárast a po odkúpení Motoroly sa dostala na popredné miesta. Medzi predstavené zariadenia patria Lenovo Vibe P1 a P1mVibe S1 a Tabletofón PHAB Plus. Mňa však najviac zaujal tablet Lenovo Yoga Tab 3 Pro. Ten priniesol oslnivé parametre, kvalitnú konštrukciu a video projektor.

O chod sa stará 64-bitový procesor Intel Atom x5-Z8500, ktorému sekunduje 2GB operačnej pamäte RAM. Hanbiť sa nemusí ani za displej, ktorý ponúka 10 palcov a viac než slušné rozlíšenie 2560×1600 pixelov (2K). Samozrejmosťou tabletou Yoga je aj dlhá výdrž batérie, tá  ma kapacitu 10200 mAh a je umiestnená vo valcovej časti zariadenia, ktorá slúži na pohodlné uchytenie, ale aj ako stojan pri sledovaní filmov a prácu na stole.

IFA 2015

Zaujímavosťou je aj vstavaný projektor, ktorý dokáže prehrávať video v rozlíšení WVGA (800×480) až do uhlopriečky 70“. Svietivosť je na úrovni 50 ANSI lúmenov. Projektor je umiestnený práve vo valcovej časti tabletu.

Tablet Lenovo Yoga Tablet 3 Pro sa bude dodávať v prevedení len s Wi-Fi konektivitou, aj kombinovanou Wi-Fi / 4G LTE. Kým Wi-Fi verzia tabletu bude stáť 499 dolárov, za LTE verziu si priplatíme stovku naviac.

Viac zaujímavých článkov môžete nájsť na blogu autora andremitera.eu

Investičné striebro - zlatestriebro.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Bleskovky, Mobily, Tablety | Značky , , , , , , .
IFA 2015