Lenovo S90: značková napodobenina iPhonu – recenzia

07. 09. 2015 o 18:08
Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk

Každý nový iPhone sa po predstavení dočkal niekoľkých lacnejších napodobenín. Väčšinu týchto napodobenín majú na starosti neznámy čínsky výrobcovia.Spoločnosť Lenovo si ale povedalo, že to skúsi tiež a prinieslo smartfón veľmi podobný najnovšiemu iPhonu 6. V dnešnej recenzii sa pozrieme na Lenovo S90, ktorý sa pokúsi zaujať nielen svojím výzorom.

Balenie

Lenovo je známe bohatou nádielkou príslušenstva. Inač tomu nebolo ani v prípade Lenovo S90. Okrem samotného telefónu nájdeme v krabičke slúchadlá s plochým káblom, nástroj na vyberanie SIM karty, fóliu na displej a priesvitný kryt. Balenie je naozaj bohaté a najviac ma potešilo práve spomínané púzdro, to vyzerá viac než dobre a vďaka priesvitnosti nezakrýva detaily smartfónu. V tomto smere sa môže od Lenova učiť mnoho výrobcov, pretože práve takéto detaily dotvárajú celkový dojem.

DSC_0295

Konštrukcia

Po otvorení krabičky a vybratí telefónu som si hneď pomyslel, vyzerá to ako iPhone. Dokonca aj keď som mal telefón položený na stole, tak ľudia sa ma pýtali či som prešiel z Androidu na iOS. Bol to však len prvý pohľad, po bližšiom preskúmaní je vidieť mnoho odlišností a smartfón od jablka určite bez problémov rozoznáte.

Aj v prípade Lenova sa však jedná o kvalitnú konštrukciu. Zadný kovový kryt dopĺňa 13 Mpix kamera s LED bleskom. Okrem nej tu nájdeme ešte pochromované logo Lenovo a na spodnej časti typický iPhone pásik.

Veľmi podobná je aj spodná časť smartfónu, tá okrem microUSB slotu obsahuje aj dva otvory na reproduktory. V tomto prípade sa ale reproduktor nachádza len pod jedným. Jeho umiestnenie nie je najšťastnejšou voľbou. Ak som smartfón držal na šírku, dosť často som ho totiž zakrýval rukou.

Vrchná hrana obsahuje 3,5 mm jack a jeden z dvojice mikrofónov. Čo sa mi na smartfóne nepáčilo, je materiál, z ktorého je vrchná strana vyrobená. Ide o biely kúsok pogumovaného plastu, ktorý na seba zachytáva špinu a ľahko sa opotrebuje.

Keďže Lenovo S90 chce vyzerať ako iPhone, prispôsobil tomu aj rozloženie tlačidiel. Zatiaľ čo ľavá strana je hladká a obsahuje iba slot na microSIM kartu, na pravej sa nachádzajú všetky hárdverové tlačidla. Tlačidla boli umiestnené dobre a nemal som problémy s ich stláčaním.

Niekomu, by mohol robiť problémy klzký zadný kryt a skosenie hrán, ktoré držanie zariadenia nijako nezlepšovalo. Riešenie je jednoduché, po nasadení pribaleného plastového krytu, som s držaním bol maximálne spokojný a počas testovania sa mi smartfón ani raz nevyšmykol z rúk.

Pre milovníkov selfie je Lenovo S90 vybavené LED bleskom pri prednej kamere. Môžem povedať, že sa jedná o šikovný ťah, no viac by ma potešilo pridanie notifikačnej diody, ktorý mi pri tomto smartfóne dosť chýbala.

Nepotešia ani softvérové tlačidla pod displejom, ktoré niesu podsvietené. Po dlhšom používaní som si na to ale zvykol a nerobilo mi problém ich nájsť ani v tme.

Lenovo S90 sa vyrába vo viacerých farebných variantách. Nájdete ho v bielo-striebornej, sivej, ružovej a svetlo oranžovej. Na testovanie som dostal bielo-strieborný model.

Displej

Pýchou S90-ky je 5 palcový Super Amoled displej s HD rozlíšením. Trocha ma prekvapila technológia displeja, keďže u Lenova som zvyknutý skôr na LCD displeje. Výhodou Amoledu je dokonalé podanie čiernej farby, no zaostáva v zobrazení bielej. Tá chytala v tomto prípade trocha do modra.

Displej bol jedným z lepších vlastností Lenova S90, aj keď mohlo byť použité vyššie rozlíšenie. Pri bližšom pohľade bolo totiž vidieť jednotlivé pixely.  Trocha mi to prekážalo pri čítaní článkov a pozeraní videa.

DSC_0283

Nižšie rozlíšenie mi vynahradila čitateľnosť na priamom slnku. Smartfón som používal počas slnečných dní a nestalo sa mi, aby som kvôli tomu nevidel na obrazovku. Pochváliť môžem aj automatickú reguláciu jasu, ktorá fungovala bez problémov.

Novinkou je pre mňa funkcia ochrany nastavenia jasu. Názov alebo skôr preklad je v tomto prípade nešikovný a nezodpovedá funkcii. Po jej zapnutí sa jas displeja stlmí a počas nočných hodín nedráždi zrak. Funkcia zaujme hlavne ľudí, ktorý si pred spaním radi čítajú správy alebo facebookuju.

Výkon

Chod zariadenia ma na starosti 4 jadrový procesor Snaprdragon 410. Ten obsahuje 4 jadrá Cortex-A53, taktované na frekvenciu 1,2 GHz. Spoločnosť mu robí grafický čip Adreno 306 a 2GB operačnej pamäte RAM. Vnútorná pamäť má hodnotu 32 GB a nedá sa rozšíriť o pamäťovú kartu.

Pri cenovke zariadenia okolo 240 EUR som bol s touto kombináciou trocha sklamaný. Aj keď 2 GB RAM sú v dnešnej dobe optimum, procesor je skôr z nižšej strednej triedy.

Slabší procesor sa podpísal aj pod nižší herný výkon zariadenia, ktorý oproti konkurencii zaostával. Na zariadení som si zahral pecky ako Asphalt 8 alebo Modern Combat 5. Hry som spustil bez problémov, no treba sa pripraviť na občasné sekanie. Pre porovnanie pripájam aj niekoľko benchmarkov zariadenia.

Operačný systém

Lenovo S90 prichádza s predinštalovaným Androidom 4,4 Kit Kat. Ten bol medzi časom aktualizovaný na najnovší Lollipop. Keďže som smartfón dostal až po aktualizácii, budem recenzovať verziu s Androidom 5.0.2 Lollipop.

Smartfóny Lenovo sú obohatené o nadstavbu VIBE UI. Tá je podobne ako pri zariadeniach iPhone jedno-úrovňová, čo znamená chýbajúce menu aplikácií. Všetky preto nájdete priamo na hlavnej obrazovke. Okrem aplikácií si tam môžete pridať aj rôzne widgety.

Vynovená bola aj stavová lišta, po jej stiahnutí si môžete prečítať notifikácie. Ak sa tam žiadne nenachádzajú, automatický sa vysunie ponuka rýchlych nastavení.

Lenovo si pre svojich fanúšikov pripravil aj nádielku predinštalovaných aplikácií. Okrem klasiky v podobe SMS, kontaktov, kalkulačky, hodín, centra tém a podobne, tu nájdeme aj niekoľko špeciálnych funkcií:

SYNCit: Aplikácia slúži na zálohovanie kontaktov, SMS a zoznamu hovorov na Cloud. Takže aj po stratení, alebo rozbití telefónu sa nemusíme báť, že prídeme o niektoré dôležité dáta. Aplikácia má pekné a jednoduché prostredie a jej funkčnosť je bezproblémová.

SHAREit: Jedná sa o aplikáciu, ktorá umožňuje posielať súbory do ďalších zariadení, ktoré majú nainštalovanú túto aplikáciu vysokou rýchlosťou. Aplikácia je dostupná aj na Google Play a po nainštalovaní na môj Galaxy S4 som bol schopný posielať súbory medzi telefónmi rýchlosťou niekoľko MB/s.

Veľkou zmenou prešla aj aplikácia na správu kontaktov a SMS.  Všetky položky od vytáčania, obľúbených kontaktov, histórie hovorov až po SMS sú na jednom mieste. Celá aplikácia pôsobí prehľadne, jednoducho a funkčne. Jediná chybička krásy sa ukáže, ak skúsite vyhľadať kontakt pomocou číselníka. Ten totiž nepodporuje slovenské písmena s diakritikou.

Trocha ma zamrzela absencia aplikácie SECUREit. Výrobca udáva, že sa v telefóne nachádza, no ja som ju tu nenašiel. Skúsenosti s ňou mám ešte z recenzie na Lenovo Vibe X2. Starala sa o bezpečnosť smartfónu a ponúkala aj rôzne nástroje pre správu.

Aj napriek trocha slabšiemu výkonu a veľkej nadstavbe bežal Lenovo S90 plynulo. Počas testovania som sa nestretol so zaváhaniami alebo sekaním. Sem-tam som narazil na drobné chyby, ktoré budú dúfam postupom času odstránené. Najviac ma iritovala obrazovka multitaskingu, ktorá sa po odstránení všetkých spustených aplikácií nezavrela sama ale bolo potrebné ukončenie tlačidlom domov.

Lenovo VIBE UI je naozaj šikovná a rýchla nadstavba operačného systému Android, ktorá ho mení na nepoznanie. Pre niekoho by mohol byť problém jedno-úrovňové menu, no na to sa dá časom bez problémov zvyknúť.

Fotoaparát

Lenovo S90 ma prekvapil svojou fotovýbavou. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpix, škoda chýbajúcej optickej stabilizácie. Nezvyčajná je predná selfie kamera, ktorej rozlíšenie dosahuje slušných 8 Mpix a dokonca aj LED blesk. Jeho kvalita je na dobrej úrovní a aplikácia dokonca ponúka pri fotení automatické vyhladzovanie tváre. Prostredie fotoaparátu je príjemne, prehľadné a rýchle. Nechýbali ani funkcie ako HDR , panoráma a rôzne špeciálne efekty.

Samotný fotoaparát dosahoval pri dobrom osvetlení nadpriemerné výsledky. Pri slabšom osvetlení sa kvalita fotiek pochopiteľne znižovala, no nesklamala. Veď názor si už spravte sami, pripájam aj niekoľko fotografií:

Lenovo S90 dokáže nahrávať videá v rozlíšení FullHD. Aj bez optickej stabilizácie však vyzerajú slušne a v danej triede ponúkajú mierne nadpriemernú kvalitu.

Konektivita a batéria

Ako je už zvykom, Lenovo vybavilo svoj smartfón aj niekoľkými nástrojmi na pripojenia. Nájdeme tu Wi-Fi s podporou protokolu b/g/n, bluetooth vo verzii 4.0 a GPS, ktoré podporuje pripojenie A-GPS. Samozrejmosťou je aj podpora vysoko-rýchlostného LTE pripojenia. Výbava patrí medzi priemer dnešnej doby, zamrzeli chýbajúce NFC a 5 GHz Wi-Fi siete.

Značka Lenovo je známa tým, že väčšina jej modelov obsahuje podporu pre Dual SIM, inač tomu nieje ani v S90. Ľavá bočná hrana obsahuje kryt na dve micro SIM karty. Na ich správu obsahuje Lenovo S90 šikovnú aplikáciu s názvom správa karty SIM. V nej si môžete navoliť, ktorá SIM karta bude predvolená pre hovory, ktorá pre SMS a pre internet.

Lenovo S90

Lenovo S90 obsahujé vstavanú batériu s obsahom 2300 mAh. Na prvý pohľad by sa to pri danom výkone a použitom rozlíšení mohlo zdať dosť, no opak je pravdou. Výdrž zariadenia bola v tomto prípade podpriemerná a hranicu jedného dňa som neprekročil ani pri normálnom používaní zariadenia. V tomto smere ma preto Lenovo S90 trocha sklamal.

Záver

Lenovo nám v poslednej dobe prinieslo niekoľko vydarených modelov. Pri S90 si však nie som až taký istý, či imitácia iPhonu bol ten správny krok. Kvalitné spracovanie si totiž vyžiadalo aj vyššiu cenu zariadenia. Tá je však vzhľadom k výbave zariadenia trocha prehnaná, čo ho v boji s konkurenciou znevýhodňuje.

Poďme ale po poriadku, plusmi zariadenia je jednoznačne konštrukcia a plynulý chod systému. Neraz sa mi stalo, že po položení zariadenia na stôl, sa ma ľudia pýtali, či som si kúpil iPhone. Ja osobne som tomu ale nedával veľkú váhu, keďže by som si zariadenie na základe podobnosti s Apple určite nevyberal.

Ďalšie plus ma u mňa kvalita fotoaparátov a blesk selfie kamery. Niektoré dievčatá (a možno aj chlapci) z neho budú určite nadšené.

Nevýhod je v tomto prípade trocha viac ako zvyčajne. Najviac mi vadila absencia notifikačnej diódy, slabší výkon a vysoká cena zariadenia. Neohúrila ma ani výdrž na jedno nabitie. V tejto cenovej kategórii som od výbavy očakával určite viac.

Ak hľadáte nový smartfón, určite si kladiete otázku, oplatí sa mi ho kúpiť? Ak máte radi dizajn iPhonu 6, robíte veľa selfie fotiek a nieste na zariadenie až tak náročný, kúpu neoľutujete. Pre ostatných radím, aby sa pozreli skôr po konkurencii.

Veď už od samotného Lenova sa v rovnakej cenovej kategórii (približne 240 EUR) nachádza Lenovo Vibe X2, ktoré ponúka kvalitnú hliníkovú konštrukciu, Full HD rozlíšenie displeja a vysoký výkon. Jeho recenziu si môžete prečítať tu.

Viac zaujímavých článkov môžete nájsť na blogu autora andremitera.eu

Investičné zlato - zlatestriebro.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Mobily | Značky , , .
Lenovo S90