Apple predstavil nový iPhone 6s

11. 09. 2015 o 10:38
Investičné striebro - zlatestriebro.sk

A je to tu, nový iPhone 6s a 6s Plus je oficiálne predstavený. Priniesol so sebou kopec noviniek a vylepšení, ktoré pomôžu v boji s konkurenciou.

Je zvykom, že s-kové rady obsahujú len malé zmeny v dizajne, no vnútro smartfónu je kompletne prekopané. Výnimkou nieje ani tento rok a vizuálnych zmien je len niekoľko.

Vylepšenia sa dočkal aj operačný systém iOS, ktorý sa dostal na verziu 9. Zároveň bola vydaná beta verzia iOS 9.1.

Konštrukcia: nárast váhy a pevnejší hliník

Aj keď sa zdá, že konštrukcia nenabrala veľkých zmien, odlišnosti sa nájdu. Kvôli veľkej kritike ohýbajúcich sa iPhonov 6 Plus sa Apple rozhodol vylepšiť aj hliníkovú konštrukciu. Tá je oproti minuloročnému modelu o niečo pevnejšia a k ohybom smartfónu by už nemalo dochádzať.

iPhone 6

Rozmery oboch modelov ostali takmer totožné, rozdiel je iba v hrúbke, ktorá je pri novších modeloch o 0,2 mm väčšia, čo je ale zanedbateľné číslo. iPhone 6s má rozmery 138,3 x 67,1 x 7,1 milimetru a iPhone 6s Plus 158,2 x 77,9 x 7,3 mm.

Váha sa zvýšila rapídnejšie ako rozmery. iPhone 6s pribral až na 143 g (oproti 129 g), pri Iphone 6s Plus bol nárast trocha miernejší, keď sa ručička váhy zastavila na 179 g (oproti 172 g).

Displej: citlivý na tlak (3D Touch)

Už niekoľko mesiacov pred predstavením nového iPhonu sa špekulovalo o zvýšení uhlopriečky a rozlíšenia displeja. Vyzerá to tak, že Apple tieto prosby nevyslyšal a uhlopriečky 4,7 a 5,5 palca ostali nezmenené. Rovnako je to aj pri rozlíšení, ktoré je v dnešnej dobe podľa mňa podpriemerné, no zároveň pomáha šetriť batériu. Iphone 6s ostal verný 750 x 1334 pixelov a jeho väčší brat 1080 x 1920 pixelov. Pri 2K displejoch od Samsungu a LG a dokonca 4K od Sony sa jedná o viditeľne nižšiu hodnotu.

Apple sa ale nenechal zahanbiť, a po Huawei Mate S priniesol taktiež displej citlivý na tlak, ktorý pomenoval 3D Touch. Vďaka tomuto vylepšeniu sa zjednoduší a zrýchli ovládanie celého systému. Pri rôznych silách stlačenia na položky sa vyvolajú aj rôzne ponuky a akcie.

Force Touch

Zmenou na začiatok prešlo niekoľko aplikácií, ako galéria alebo e-mail a samotné menu, ktoré podporujú Touch 3D technológiu. Postupom času Apple sľúbil, že budú pribúdať súčasti systému a aplikácie, ktoré naplno využijú potenciál nových displejov.

Fotoaparát: 12 Mpix a vylepšená kvalita v slabšom osvetlení

Apple patrí k firmám, ktoré pochopili, že pri fotkách nieje všetko len o megapixeloch. Aj preto sa v posledných štyroch rokoch držalo zaužívaného rozlíšenia 8 Mpix a vylepšovalo len optiku fotoaparátu. Fotky vyzerali aj tak nádherne a iPhone patril každý rok k najlepším fotomobilom.

Po dlhej dobe ale prišla zmena aj v tomto smere a rozlíšenie fotoaparátu narástlo na 12 Mpix. Okrem zvýšenia rozlíšenia sa fotoaparát dočkal aj dualnej True tone prisvetľovacej diody a vylepšenej kvality pri slabom osvletlení. iPhone 6s Plus disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu. Pri menšom modeli toto vylepšenie chýba.

iPhone 6s

Predný fotoaparát ma rozlíšenie 5 Mpix a obsahuje šikovnú funkciu vylepšeného rozsvietenia displeja, ktorá slúži ako predný blesk pri fotení selfie.

Nový iPhone 6s je vylepšený aj o možnosť nahrávať 4K videa. Táto vlastnosť prichádza podľa mňa trocha neskoro, pretože v dnešnej dobe sa jedná už o štandard vlajkových lodí.

Za zmienku stojí aj nová funkcia Live Photos. Tá spoločne s funkciou Touch 3D dokáže rozpohybovať statické snímky a spraviť z nich zaujímavé animácie.

Výkon: nový 64 procesor, 2 GB RAM a nižšia kapacita batérie.

Srdcom nového iPhonu je nový 64-bitový procesor Apple A9. Ten má poskytnúť až o 70% viac výpočtového výkonu a 90 % viac grafického výkonu. Celé to dopĺňa 2 GB RAM.

Takéto špecifikácie spolu s ultra rýchlym iOS dávaju vývojárom dostatok výkonu k tvorbe náročných aplikácií a hier, čím sa určite posunie celé herné odvetvie o krok v pred.

iPhone 6s

Novinkou je aj druhá generácia snímaču odtlačkov prstov, ktorá je oproti predchodcovi až 2x rýchlejšia.

Čo trocha zamrzelo je kapacita batérie. O tej Apple akosi nerozprával a už viem prečo. iPhone 6s bude obsahovať batériu s kapacitou 1715 mAh (iPhone 6 – 1810 mAh). Kapacita iPhonu 6 Plus ostala zatiaľ neznáma, no je potrebné počítať, že aj v tomto prípade sa batéria trocha zmenší.

Za zmenšenie batérie môže čip Taptic Engine, ktorý slúži na riadenia Touch 3D technológie.

Dostupnosť, cena a farebné prevedenia

Najnovšia generácia iPhonov by sa mala na trhu objaviť 25. Septembra. V tento deň sa však dostane na pulty len vo vybraných krajinách, medzi ktoré slovensko nepatrí. Kedy dorazí aj ku nám je zatiaľ neznáme.

iPhone 6s bude dostupný v tradičnej sivej, striebornej, zlatej a sortiment obohatí aj ružová farba.

Cenovo budú nové iPhony na rovnakej úrovni ako predchádzajúci model. Ten už zlacnej o sto eur. Apple sa rozhodol obmedziť aj dostupnosť staršej šestky, keď z ponuky vyradil zlatý model a 128 GB verziu.

  • Viac zaujímavých článkov môžete nájsť na blogu autora andremitera.eu
  • Zdroj: 1
Investičné zlato - zlatestriebro.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Bleskovky, Mobily | Značky , , , .
apple