Huawei P8: zaujme na prvý pohľad – recenzia

24. 07. 2015 o 12:50
Mlsajte zdravo - susenemaso.sk

Značka Huawei zaznamenala v posledných rokoch prudký nárast v oblasti mobilných technológií. Dosiahla to aj vďaka svojím výkonným, no cenovo výhodným smartfónom. V tomto duchu sa nesie aj nová vlajková loď Huawei P8. Či má na to hrať najvyššiu ligu sa dočítate v recenzii.

Balenie – dýcha z neho luxus

Po vybalení krabičky z obálky sa mi zdala ako každá iná. Čierna, podlhovastá, s nadpisom P8, nijako neohúrila. Po vybalení z fólie som ale zistil, že krabička je plastová, na dotyk bola príjemná a smartfón sa mi začínal páčiť, ešte som ho ani neotvoril. Pod krytom sa nachádzal zvláštne osadený smartfón, ako keby trčalo cd z autorádia.

Huawei P8

Ak som sa chcel dostať k príslušenstvu, musel som dať dole aj ďalší plastový kryt. Tam sa nachádzali dve papierové krabičky, v jednej boli návody a v druhej nabíjačka, slúchadlá a nástroj na vyberanie SIM karty. V balení sa nachádzala aj fólia na displej, ktorá je na zariadení už nalepená.

Balenie ma nezaujalo ani tak svojou výbavou, ktorá okrem fólie nijako nevyniká, ale svojím uložením a materiálu z ktorého bolo vyrobené. Výrobca mi zrejme naznačoval, že to so svojou P8 myslí vážne a jedná sa o prémiový kúsok.

Konštrukcia – unibody z hliníku

Pri luxusnej krabičke to všetko nekončilo. Zariadenie hneď na prvý pohľad záujme a ukazuje, že sa jedná o najvyššiu ligu. Telo je vytvorené z jednoliateho hliníku a skla. Rozmery zariadenia sú 144.9 x 72.1 x 6.4 mm a váha je 144 g. Keďže zariadenie obsahuje 5,2 palcový displej, jeho veľkosť aj váha boli pre mňa prijateľné.

Jediná škoda je, že kovová konštrukcia je na môj vkus až príliš šmykľavá a neraz som mal problém smartfón udržať v rukách. K pohodlnému držaniu neprispel ani jeho tvar. Zariadenie má dosť ostré hrany a v rukách sa drží nie príliš pohodlne. Musím podotknúť, že sa ale nejedná o nič vážne a na smartfón sa pri dlhšom používaní dá bez problémov zvyknúť.

Ako som už spomínal, zadná strana je tvorená hliníkom. Iba vrchná časť je pokrytá pásikom čierneho skla. V ňom je umiestnený aj fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix. Vedľa neho je dvojitý LED blesk s dvoma tónmi sfarbenia. Spodnú časť zadného krytu tvorí ešte čierny pásik a v strede nájdeme logo Huawei.

Hliník pokrýva aj boky zariadenia. Všetky ovládacie tlačidlá boli umiestnené na pravú stranu. Zhora dole tam nájdeme ovládanie hlasitosti a vypínacie tlačidlo. Jeho okolie je ako keby trocha zapustené, čo zaistilo pohodlné stláčanie. Tlačidlá majú dobrý tvar a s ich ovládaním som nemal ani najmenší problém. Pod tlačidlami nájdeme ešte sloty na nano-SIM a pamäťovú kartu.

Oproti pravej strane je ta ľavá úplne prázdna a nájdete tam iba čistú líniu. Vrchná časť obsahuje 3,5 mm jack a jeden z dvojice mikrofónov.

Na spodnej strane sa nachádza microUSB slot na nabíjanie a dva otvory na reproduktory. Ten je však iba pod jedným otvorom, takže sa jedná skôr len o taký oblbovák stereo zvuku. Pri používaní smartfónu sa mi navyše často stávalo, že som reproduktor zakrýval rukou a tlmil zvuk.

Predná strana je celá pokrytá ochranným sklom Gorilla Glass 3. navyše je na ňom nalepená aj fólia, takže o dodatočnú ochranu sa nemusíte starať. Za sklom je umiestnený 5,2 palcový displej a nad ním je reproduktor na hovory, predná 8 Mpix kamera, snímač automatickej regulácie jasu a notifikačná dióda.

Hardvérové tlačidla by sme tu hľadali márne, Huawei sa ich rozhodol umiestniť priamo na displej zariadenia.

K fólii sa ešte vrátim. Na priamom slnku mi trocha prekážala a to kvôli vysokej náchylnosti na odtlačky prstov. Pokiaľ som bol v interiéroch alebo tieni, tak som si tento problém ani nevšimol. Akonáhle som vyšiel na priame slnko, odtlačky sa objavili a často bol problém niečo z mobilu vyčítať.

Zariadenie sa predáva v dvoch rôznych variantoch. 16 GB model nájdeme vo farbách Titanium Grey a Mystic Champagne. Väčší 64 GB je zase v Carbon Black, Prestige Gold. Na testovanie sme dostali 16 GB model v titánovej sivej.

Displej – nevýrazný ale dobrý

Pýchou Huawei P8 je 5,2 palcový displej vyrobený technológiou IPS NEO. Jeho rozlíšenie je 1920×1080. V dnešnej dobe 2K displejov by sa to mohlo zdať málo, uisťujem Vás však, že sa jedná o viac než dostačujú hodnotu.

Huawei P8

Farby displeja sa mi páčili, biela síce mala jemnučký nádych žltej a čierna je slabšia ako na Amoled displejoch, no celkový dojem bol dobrý. Navyše je možné aj manuálne nastavenie tónov farieb, takže jemne žltý nádych je možné premeniť na číro biely alebo dokonca trocha modrastý.

Výhodou je aj dobré nastavené automatické ovládanie jasu, ktoré zaisťovalo dobrú viditeľnosť a zároveň vysoký komfort v akomkoľvek prostredí.

Displej síce nie je výrazný ako pri modeloch zariadení Samsung alebo LG, no môžem povedať, že nesklame a užívateľovi podá verné a dobre viditeľné farby.

Výkon – vlastný procesor Kirin 930 a 3 GB RAM

Zariadenie Huawei používajú svoje vlastné procesory Kirin. V tomto prípade sa jedná o HISilicon Kirin 930, ktorý obsahuje 8 jadier. Využiva technológiu big.LITTLE, ktorá šetrí energiu procesora vďaka štyrom silnejším jadrám taktovaným na frekvenciu 2 GHz a štyrom slabším s frekvenciou 1,5 GHz. Procesoru sekunduje operačná pamäť RAM s hodnotou 3 GB a grafický akcelerátor Mali-T628 MP4.

Táto kombinácia zaručuje dostatočný výkon na plynulý chod systému a hraniu najnáročnejších hier. Aj napriek tomu je sem tam vidieť trhnutia a zaváhania nadstavby. Tú je podľa mňa potrebné ešte trocha doladiť, keďže je veľmi zložitá a od základov mení celý systém Android.

Na výkon najnovších vlajkových lodí od Samsungu či HTC sa síce neťahá, no aj napriek tomu dosahuje veľmi slušné hodnoty. Musím pripomenúť, že Huawei P8 je o 100 eur lacnejší, ako Samsung Galaxy S6 alebo HTC One M9, preto sa muselo šetrenie niekde ukázať. Na porovnanie pripájam aj niekoľko benchmarkov zariadenia.

Operačný systém – EMUI a jedno-úrovňové menu

Huawei P8 obsahuje operačný systém Android 5.0.2 Lollipop s používateľskou nadstavbou EMUI, ktorá mení celý systém na nepoznanie.

EMUI je takzvaná jednoúrovňová nadstavba, ktorú môžeme nájsť taktiež v telefónoch značky Apple a Lenovo. Pre nás to znamená, že tu nenájdeme menu aplikácií, všetky sa totiž pridávajú rovno na plochu. Na ňu je možne pridávať aj rôzne widgety aplikácií.,

Potiahnutím zhora na dol sa stiahne stavová lišta. Ak nie sú dostupné notifikácie, tak sa lišta automatický prepne do menu rýchlych nastavení. Podľa mňa sa jedná o šikovný zlepšovák.

Samozrejmosťou sú aj aplikácie ako galéria, súbory, hudba, videa, prehliadač a mnoho iných, ktoré nám Huawei pribalil a tvoria neoddeliteľnú súčasť telefónu. Všetky sa nesú v rovnakom dizajnovom duchu a fungujú spoľahlivo, čiže som nemal potrebu ich nahrádzanie inými z Google Play.

Za spomenutie stojí aplikácia správca telefónu, ktorá obsahuje viacero pokročilých nástrojov na šetrenie batérie, šetrenie dát a zrýchlenie samotného chodu systému. Môžem vymenovať napríklad množstvo režimov na úsporu energie, čistič úložiska alebo filter obťažovania. Šikovná je aj možnosť zvoliť si, ktoré aplikácie budú mať povolené bežať počas vypnutej obrazovky. Všetko to umocňuje príjemný dizajn a prehľadnosť aplikácie.

Páčila sa mi aj aplikácia na hovory, ktorá slúži zároveň aj na kontakty a správy SMS. Nie je preto potrebné inštalovať až tri rozličné aplikácie, ale všetko nájdete v jednej. Obsahuje taktiež mnoho funkcií a jej používanie si nemôžem vynachváliť.

Už takmer každý smartfón obsahuje možnosť zmeny motívu, výnimkou nie je ani Huawei P8. môžete si vyberať z množstva predinštalovaných, alebo si jednoducho stiahnuť ďalšie pomocou aplikácie motívy.

Čo sa mi na novej nadstavbe nepáčilo je stavová lišta. S príchodom Androidu Lollipop pribudlo jej sfarbovanie do farieb aplikácií. Huawei to ale poňal po svojom a stavová lišta má stále farbu pozadia. Podľa pozadia sa menia aj témy systémových aplikácií, takže by to nebol problém, pokiaľ nezapnete niektorú zo stiahnutých. Modrá v kombinácii s červenou alebo zelenou mi neprišla veľmi pekná, a preto mi to trocha prekážalo.

Ďalším neduhom je aj občasné zaváhanie systému. Nadstavba je veľmi komplexná a zložitá so spústou nastavení. Preto je potrebné, aby Huawei nezaspal na vavrínoch a popracoval na doladení celého systému. Nejednalo sa o veľké zaváhania, no po prvých perfektných dojmoch som bol z toho trocha sklamaný.

Pri nadstavbe som mal výhrady aj na uzamykaciu obrazovku. Tá sa po prechode na Android Lollipop zmenila na notifikačné centrum, z ktorého je možné priamo vybavovať alebo zmazať notifikácie. To celkom neplatí pre Huawei P8, ktorý síce notifikácie ukáže, no kliknúť na nich sa nedá. Pre otvorenie alebo odstránenie je nutné stiahnuť stavovú lištu.

Uzamykacia obrazovka mala aj svoju výhodu. Pri potiahnutí zo spodného okraja na hor sa objavil malý panel nástrojov, kde bolo možné napríklad spustiť prisvetľovaciu diódu alebo zapnúť kalkulačku.

Fotoaparát – fotenie v noci nieje problém

Huawei P8 sa snaží zaujať aj svojou fotografickou výbavou. Hlavný 13 Mpix fotoaparát dopĺňa predná 8 Mpix kamera, ktorá je stvorená na robenie selfie. Pri fotení cez prednú kameru ponúka Huawei špeciálnu funkciu na vyhladenie tváre, ktorú je možné nastaviť priamo pri fotení. Počas fotenia dokonca ukáže, kde sa máte pozerať aby vyzerala fotka čo najlepšie.

Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpix, optickú stabilizáciu a ako prvý obsahuje štvorfarebný senzor RGBW. Vďaka nemu je biela farba zachytávaná samostatne, čo ma za následok lepšiu kvalitu fotiek počas slabého osvetlenia.

Samotná aplikácia fotoaparát je intuitívna a podobá sa mi trocha na tú z iPhonov. Obsahuje aj niekoľko špeciálnych efektov, ako Super noc na fotenie v noci, HDR, Vodotlač, zaostrenie na všetko a zvuková poznámka.

Nájdeme tu aj efekt stopy koncových svetiel, vďaka čomu pohybujúce objekty zanechávajú stopy svetiel. Využiteľné to je napríklad pri fotení kolotočov alebo idúcich aut, kedy ich svetlá vytvoria zaujímavé efekty.

Samotná kvalita fotiek cez deň má veľmi dobrú kvalitu. Farby sú hodnoverné a vďaka optickej stabilizácií sú fotky ostré. Pri slabších svetelných podmienkach je kvalita nadpriemerná a snímač RGBW sa ukazuje ako dobrý krok. Na posúdenie Vám pripájam aj niekoľko snímkov v plnom rozlíšení.

Video je Huawei P8 schopný natáčať vo FullHD rozlíšení pri 30 FPS. To je síce menej ako 4K od konkurencie, no podľa mňa to stále postačuje a videá majú dobrú kvalitu.

Batéria a konektivita – už žiadne straty signálu

Hawei P8 si pre nás prichystal aj balíček nástrojov na konektivitu. V novej P8 nájdeme Wi-Fi s podporou protokolu a/b/g/n, takže na najnovšie 5 GHz siete sa nepripojíte. Bluetooth sa tu nachádza v najnovšej verzii 4.1 a GPS obsahuje podporu A-GPS a GLONASS. Samozrejmosťou je aj NFC čip, či podpora LTE. Môžem povedať, že sa tu nachádza všetko, čo bežný užívateľ potrebuje. Jediná škoda je absencia najnovších 5 GHz sieti Wi-Fi.

 

Mnoho smartfónov s kovovým telom má problémy so silou signálu. To ale neplatí pre Huawei, ktoré na riešenie tohto problému využilo svoje technológie Wi-Fi+ a Signál+. Najprv som týmto technológiám trocha neveril, no P8 naozaj chytal signál všade tam, kde aj plastové alebo sklenené modeli. Takže v tomto smere jednoznačne palec hore.

Pod pojmom Signál+ sa skrýva technológia vyvíjaná spoločnosťou Huawei. Spočíva vo využití až dvoch antén na prijímanie signálu. Tie by mali okrem zlepšenia kvality hovorov aj znížiť možnosť prerušenia hovoru.

Huawei P8 obsahuje 2680 mAh vstavanú batériu. Vďaka použitému procesoru a rozlíšeniu obrazovky môžem povedať, že s výdržou zariadenia som nadmieru spokojný. Po aktívnom celodennom používaní, nonstop zapnutom bluetooth a pripojenom inteligentnom náramku Huawei TalkBand B2 som mal večer stále minimálne 30 % batérie. Pri normálnom používaní sa výdrž batérie bez problémov natiahne na 2 dni. V dnešnej dobe sú to vcelku potešujúce hodnoty.

Záver

Huawei aj tento rok ukázal, že má na najvyššiu ligu. Huawei P8 je jednoznačne výnimočné zariadenie. Konštrukčne mu nemám čo vytknúť. Fotoaparát sa ukázal hlavne pri slabších svetelných podmienkach, kedy robil perfektné fotky a prostredie systému patrí k tým prepracovanejším. Výdrž batérie je taktiež na perfektnej úrovní. To všetko dokázal za cenovku okolo 400 EUR.

Huawei P8

Nižšia cenovka sa odrazila na trocha slabšom výkone oproti konkurencii, stále je však dostačujúci aj na najnáročnejšie hry, takže to neberiem ako výrazne mínus.

Najviac mi vadilo umiestnenie hlasitého reproduktora a šmykľavý zadný kryt, vďaka ktorému mi zariadenie pár krát vykĺzlo z rúk. Z grafického hľadiska mi nevyhovovala stavová lišta, tá má stále rovnakú farbu (podľa tapety) a tým trocha kazí vzhľad niektorých aplikácií. Všetko sú to však len detaily a klady jednoznačne prevalcovali zápory.

Ak hľadáte luxusne vyzerajúci smartfón, dobrú výdrž batérie a pozeráte aj na cenu, Huawei P8 si určite zamilujete.

 

Viac zaujímavých článkov nájdete na blogu autora andremitera.eu

Investičné zlato - zlatestriebro.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Mobily | Značky , , , , .
Huawei P8

Plusy

kovová konštrukcia, kvalitný fotoaparát, dobrá výdrž batérie, prepracovaná nadstavba

Mínusy

šmykľavý zadný kryt, zle umiestnený reproduktor, nemožnosť otvoriť notifikácie zo zamknutej obrazovky,

Verdikt

8,7/10
Huawei P8 ponúka kvalitnú konštrukciu, dobrú výdrž, špičkový fotoaparát a prepracovanú nadstavbu. Zamrzí len šmykľavý zadný kryt, umiestnenie reproduktora a slabší výkon oproti konkurencii. Dizajnovu stránku nadstavby občas kazila aj stavová lišta vo farbe pozadia. Všetko sú to ale detaily a klady zariadenia jednoznačne vyhrávajú. Ak hľadáte luxusne vyzerajúci smartfón, dobrú výdrž batérie a pozeráte aj na cenu, Huawei P8 si určite zamilujete.

Porovnajte si ceny v e-shopoch