Recenzia LG Spirit 4G

31. 05. 2015 o 11:47
Investičné striebro - zlatestriebro.sk

Do redakcie sa dostal mobil nižšej triedy LG Spirit. Tento smartfón sa bude snažiť zaujať hlavne svojím netradičným zakriveným dizajnom a pomerom cena/výkon. Či sa mu to podarilo sa dozviete v nasledujúcej recenzii.

Dizajn a displej – Lacná imidžovka

LG Spirit zaujme hneď na prvý pohľad. Dizajn zariadenia je totiž trocha zakrivený, ako je to pri modeli LG Flex. LG sa snažilo ukázať, že trend zakrivenia displejov nie je výhradne doménou drahých smartfónov. V tomto prípade sa ale jedna o úplne jemné ohnutie, ktoré si pri držaní v ruke ani poriadne nevšimnete. Skôr by som povedal, že sa jedná o čisto imidžovú vychytávku.

LG Spirit 4G

Samotná konštrukcia je podľa očakávaní z plastu. Rozmermi 133 x 66 x 10 mm a váhou 124 gramov patrí medzi kompaktnejšie zariadenia. Na prednej strane nájdeme ochranné sklo Gorilla Glass 3, pod ním je umiestnený 4,7 palcový IPS displej s HD rozlíšením (1280×720 pixelov).

Kvôli použitej nadstavbe, ktorá hýrila skôr vyblednutými farbami displej pôsobil trocha kostrbato a fádne, no pri prezeraní fotiek a stránok som mu nemal čo vytknúť. Trocha horšie to už bolo pri čitateľnosti na priamom slnku, na danú cenovú kategóriu je však displej na dobrej úrovni. Zamrzel len chýbajúci snímač regulácie jasu a stavová dióda.

Je vidno, že LG išlo čisto na cenu a všetkého čo sa počíta za nadštandard sa zbavoval. Ďalšia vec čo si všimnete, sú chýbajúce kapacitné tlačidlá pod displejom. Tie sa nachádzajú priamo na displeji, ako je u LG zvykom. Pri 4,7 palcovom displeji mi to prekážalo, keďže som zvyknutý na väčšie uhlopriečky a týmto krokom sa celá pracovná plocha zmenšila.

Zadná strana obsahuje plastový kryt s imitáciou kovu, pod ktorým sa nachádza vymeniteľná batéria, slot na micro SD kartu a micro SIM. LG je charakteristický aj premiestnením tlačidiel na ovládanie hlasitosti a vypínanie na zadnú časť zariadenia.

LG Spirit 4G

Neviem, či je to lepšie alebo horšie ako klasické rozloženie, podľa mňa je to skôr vec zvyku. Spočiatku sa mi stávalo, že som hľadal tlačidlá po stranách, no po niekoľko hodinovom používaní som si na nové rozloženie zvykol a nerobilo mi žiaden problém.

Nad tlačidlami sa nachádza fotoaparát s rozlíšením 8 Mpix a LED bleskom. Spodná časť krytu obsahuje hlasitý reproduktor, ktorý svojou hlasitosťou a ani kvalitou nijako neohúril.

Kvôli premiestneným tlačidlám na zadnú stranu zariadenia, ostali bočné strany prázdne. Spodná časť obsahuje micro USB port a vrchná 3,5 mm Jack.

Celkovo hodnotím vzhľad zariadenia veľmi dobre. Jemné zahnutie pôsobí netradične a pridáva do inak nudnej nižšej triedy trocha oživenia. Kvalita spracovania a displej je taktiež na dobrej úrovni. Zamrzia len chýbajúci snímač regulácie jasu a stavová dióda.

DSC_0162

LG Spirit sa predáva v troch farebných prevedeniach a to titánová, zlatá a biela. My sme na otestovanie dostali titánovú, ktorá na prvý pohľad pôsobila kovovým dojmom a dobre odolávala aj odtlačkom prstov.

Výkon – nevyužitý potenciál

Keďže sa smartfón radí k Low-End cenovej kategórii, bol tomu prispôsobený aj hardvér, s ktorým dieru do sveta nespraví. O chod zariadenia sa stará Qualcomm Snaprdragon 410 so štyrmi jadrami Cortex-A53 taktovanými na 1,2 GHz. Spoločnosť mu robí grafický akcelerátor Adreno 306 a 1GB operačnej pamäte RAM.

Daná kombinácia si poradí s jednoduchšími hrami a aplikáciami bezproblémovo, no celkový chod operačného systému bol miestami dosť pomalý. Mohla za to používateľská nadstavba LG UI, ktorá pôsobí dobrým dojmom, no bolo by treba ešte trocha popracovať na jej optimalizácii. Pripájam aj niekoľko benchmarkov zariadenia.

Operačný systém  – Nevýrazný ale funkčný

Čo ma na LG Spirit veľmi potešilo, bolo použitie najnovšieho Androidu Lollipop. Ten sa tu nachádza vo verzii 5.0.1. Aj v tomto prípade bol operačný systém obohatený o nadstavbu od výrobcu, v prípade LG nesie názov LG UI.

Tá obsahuje veľa funkcií a pôsobí dobrým dojmom, no zaslúžila sa taktiež o občasné zasekávanie systému a pomalý chod. Zariadenie so 4 jadrami a 1Gb operačnej pamäte by malo v prostredí bežať svižne, no pri LG Spirit som sa stretával so sekaním a pri otváraní aplikácií som si  často musel niekoľko sekúnd počkať.

Aby si ste si ale nemysleli, že sa jedná o úplne zasekaný a nepoužiteľný systém, tieto zaváhania boli ešte v prijateľných medziach a základné funkcie zvládal veľmi dobre. Dalo sa tomu však predísť doladením nadstavby, takže v tomto smere má smartfón ešte čo doháňať.

LG UI obsahuje aj niekoľko vylepšení, môžem spomenúť napríklad knock-code, vďaka ktorému je možné odomknúť zariadenie poklepaním po vypnutom displeji. Ten slúži dokonca aj ako ochrana pred odomknutím zariadenia, stačí nastaviť sériu kliknutí na obrazovku, ktorú budete poznať len vy.

Konektivita – pripojíte sa takmer všade

Ohľadom konektivity zariadenia patrí Spirit k tomu lepšiemu vo svojej triede. Nájdeme tu WI-FI s podporou protokolu b/g/n, bluetooth v najnovšej verzii 4.1, GPS s podporou A-GPS a GLONASS a model podporuje aj LTE pripojenie a dokonca aj NFC. V tomto smere LG príjemne prekvapilo, a okrem chýbajúcej podpory najnovších 5GHz WI-FI sieti sa tu nachádza nadštandardná výbava.

Fotoaparát

Ľudia dosť často používajú svoje smartfóny aj na zachytávanie momentiek pomocou fotoaparátu. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpix a predný 0,9 Mpix. Fotky dosahujú priemernú kvalitu pri dobrom osvetlení, ak je ale večer a objektív nemá dostatok slnka, farby sa skresľujú a na fotkách je bádať šum. Na bežné zachytávanie momentiek počas dňa je fotoaparát ako stvorený, no nadšenci fotografovania budú musieť siahnuť po drahších modeloch.

Batéria – vydrží aj dva dni

Slabšie špecifikácie zariadenia mali aj svoju výhodu, ktorou je výdrž batérie (kapacita 2100 mAh). Tá je vcelku dobrá a pri aktívnom používaní vydrží smartfón bezproblémovo celý deň. Ak ale používate smartfón len na telefonovanie, smskovanie a sem tam si niečo pohľadáte na internete, dá sa výdrž natiahnuť aj na dva dni.

Záver

LG Spirit môžem zhodnotiť ako lacný smartfón so zaujímavým dizajnom. Popýšiť sa môže aj dobrou výdržou batérie a hardvérovým vybavením. Ten mal potenciál, no výkonovo ho brzdí nadstavba, ktorá je slabo optimalizovaná a kazí celkový dojem z používania. Smartfón je podľa mňa určený pre ľudí, ktorí hľadajú imidžový kúsok a nie sú až tak nároční na výkon. LG Spirit si môžete kúpiť s cenovkou do 150 Eur.

div style=" margin-left: auto; margin-right: auto; margin-bottom:30px;">
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Mobily | Značky , , , , , .
LG Spirit 4G

Plusy

+ zaujímavý dizajn + displej + dobrá konektivita vrátane LTE + Knock-Code

Mínusy

- Slabo optimalizovaná nadstavba LG UI, ktorá kazí celkový dojem z používania

Verdikt

6.5/10
LG Spirit môžem zhodnotiť ako lacný smartfón so zaujímavým dizajnom. Popýšiť sa môže aj dobrou výdržou batérie a hardvérovým vybavením. Ten mal potenciál, no výkonovo ho brzdí nadstavba, ktorá je slabo optimalizovaná a kazí celkový dojem z používania. Smartfón je podľa mňa určený pre ľudí, ktorí hľadajú imidžový kúsok a nie sú až tak nároční na výkon. LG Spirit si môžete kúpiť s cenovkou do 150 Eur.

Porovnajte si ceny v e-shopoch