Veľká recenzia Lenovo Vibe X2

18. 02. 2015 o 16:38
Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk

Jednou z najväčších udalosti v mobilnom priemysle minulého roka, bol vstup mobilného portfólia značky Lenovo na slovenský trh. Táto značka mala bleskový nástup a po niekoľkých mesiacoch pôsobenia na  trhu dokázala priniesť hneď niekoľko zaujímavých smartfónov.

Jedným z nich je aj Lenovo Vibe X2, smartfón, ktorý sa skladá z niekoľkých vrstiev. Ako obstál v testovaní a či má okrem zaujímavého vzhľadu aj čo ponúknuť, sa dočítate v našej recenzii.

Balenie a príslušenstvo

Samotné balenie telefónu je naozaj štedré. Okrem bežnej výbavy, a to  telefónu, brožúr,  nabíjačky, USB kábla a nástroja na vyberanie SIM karty tu nájdeme aj  slúchadla s plochým káblom, fóliu na displej a priesvitný ochranný kryt, čo sa dnes vidí u máloktorého výrobcu. Balenie je riešené do dvoch vrstiev (šuflíkov), aby poukázalo na netradičný vzhľad smartfónu.

Konštrukcia

Konštrukcia Lenovo Vibe X2 zaujme hneď pri prvom pohľade. Telefón je totiž vyrobený z 3 typov materiálu. Zadný kryt je z hliníka, ktorý pôsobí na našom červenom modele luxusným dojmom. Ďalšie dve vrstvy sú vyrobené z plastu. Každá vrstva ma iný odtieň farby, čím znásobujú optický efekt vrstvenia a vyzerá to veľmi zaujímavo. Taktiež ma pri prvom dvihnutí telefónu zaujala jeho váha, ktorá je len 120 gramov a telefón pôsobí na svoju veľkosť (68,6 mm x 7,27 mm x 140,2 mm) extrémne ľahko.

Na pravej strane zariadenia sa nachádza tlačidlo na zapínanie telefónu a nad ním tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Oproti pravej strane je tá ľavá chudobná, nenachádzajú sa tam totiž žiadne tlačidlá.

Vrch zariadenia je osadený len 3,5 mm jackom a na spodnej strane sa nachádza micro usb slot na nabíjanie zariadenia. Tlačidlá majú dobré rozloženie a počas používania mi na nich nič neprekážalo.

Zadná strana obsahuje navrchu šošovku 13 Mpx. fotoaparátu a vedľa nej je osadený LED blesk. Spodná časť v sebe ukrýva reproduktor, ktorý mal dobrú hlasitosť a kvalitu zvuku, no pri položení telefónu na zadnú stranu, došlo k jeho zakrytiu a zvonenia boli tlmené. Vedľa reproduktoru sa taktiež nachádzajú 3 piny, pomocou ktorých je možné pripevniť príslušenstvo od Lenova. Jedná sa o kryty, ktoré obsahujú reproduktor značky JBL , alebo externú batériu.

Predná strana je čiernej farby a obsahuje 5 palcový displej, nad ktorým je reproduktor na hovory a predný fotoaparát s rozlíšením 5 Mpx. Vedľa neho je umiestnená notifikačná dióda. Pod displejom sa nachádzajú kapacitné tlačidlá.

Na trhu sú tri farebné varianty modelu – zlatý, biely a červený, ktorý sme testovali. Dizajn zariadenia sa mi veľmi páčil, pôsobil jednoducho. Všetky prvky boli dobre rozložené a plnili svoje funkcie. Dobré držanie v ruke a jeho nízka váha len pridala na luxusnom vzhľade zariadenia.

Displej

Jedným z hlavných lákadiel Lenovo Vibe X2 je displej s uhlopriečkou 5 palcov a rozlíšením 1920×1080, ktorý je vyrobený technológiou IPS. To ma za výhodu realistické podanie farieb a zároveň dobré pozorovacie uhly. Zobrazenie čiernej farby je dobré, aj keď Amoled displeje sú na tom lepšie. Biela farba pôsobila trocha nažltlo. Displej ale celkovo pôsobil dobrým dojmom, vďaka hustote 441 Dpi bol obraz ostrý a ani pri bližšom pohľade nebolo vidno pixely.

Viditeľnosť na priamom slnku mu taktiež nerobila žiaden problém.  Jas displeja sa dá regulovať buď automaticky, alebo manuálne. Automatická regulácia prebiehala bez problémov, displej reagoval takmer okamžite a jas displeja sa prispôsoboval presne podľa potreby. Hlavnou chybou krásy, ktorou hádam netrpia všetky modely Vibe X2, bolo presvitanie podsvietenia kapacitných tlačidiel na spodnú časť displeja. Pôsobilo to rušivo hlavne v tmavých prostrediach, no nejednalo sa o nič tragické.

Zaujmú aj tenké okraje okolo displeja, ktorý pokrýva 71,7% prednej strany, vďaka čomu je zariadenia kompaktné a pohodlne sa ovláda aj jednou rukou. Displej chráni tvrdené sklo Gorilla Glass 3. To si s bežnými útokmi poradilo výborne, keďže som po týždni nepretržitého používania nezaznamenal na displeji žiadne škrabance. Výrobca navyše pribalil k telefónu aj ochrannú fóliu, ktorú odporúčam aplikovať hneď po rozbalení telefónu, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu displeja.

Medzi ďalšie výhody displeja patrí široká škála nastavení. V predvolených možnostiach nájdeme napríklad PREDVOLENÝ REŽIM, REŽIM KOMFORT, ktorý zníži škodlivé modré svetlo a hodí sa hlavne pri používaní v tmavých prostrediach, kedy nenamáha oči, či REŽIM SILNÉHO JASU, ktorý je naopak určený do svetlého prostredia. Samozrejmosťou je aj vlastné nastavenie, kde si môžete zvoliť tón alebo sýtosť farby, rovnako aj nastavenie automatického otáčania a časového intervalu vypnutia obrazovky. Taktiež si môžete nastaviť zvýšenú citlivosť na dotyk, čo sa hodí najmä pri nosení rukavíc v zime.

Výkon a pamäť

To, že sa jedná o smartfón pre náročných užívateľov, nám dokazuje aj hardwarové vybavenie telefónu. Srdce zariadenia tvorí 8 jadrový procesor MediaTek MT6595m s grafickým jadrom PowerVR G600. Procesor používa technológiu big.LITTLE. Skladá sa zo 4 jadier Cortex-A17 s frekvenciou 2.0 GHz, ktoré sa starajú o plynulý chod, pokiaľ je zariadenie zaťažené a 4 jadier Cortex-A7 s frekvenciou 1,7 GHz, ktoré sú aktívne, ak zariadenie nepotrebuje toľko výkonu. To ma za následok vyššiu výdrž batérie. Telefón je vybavený 2 GB pamäte RAM. Nie je to síce málo, no vzhľadom na cenu zariadenia by som od Lenova prijal aj 3 GB. Vnútorné úložisko tvorí 32 GB, ktoré sa nedá rozšíriť o pamäťovú kartu. Po zapnutí zariadenia nám ostalo k dispozícii 26,3 GB, čo je podľa mňa bohato dostačujúce pre väčšinu užívateľov.

Chod telefónu bol plynulý a svižný. Ani po dlhšom používaní som nezaznamenal zaváhanie, alebo spomalenie systému. Optimalizáciu hodnotím veľmi dobre a poradil si aj s najnáročnejšími hrami. Na zariadení som skúšal hry Asphalt 8, alebo Modern Combat 5 a obe bežali plynulo, bez náznaku sekania. Taktiež som skúšal prehrať aj 4K videa a na moje prekvapenie  bolo prehrávanie plynulé a bezproblémové.  Pripájam aj zopár benchmarkov zariadenia.

Fotoaparát

Lenovo Vibe X2 obsahuje 13 Mpix fotoaparát s LED bleskom. Aplikácia fotoaparátu je prehľadná. Ponúka základné možnosti ako Pomer strán, vyváženie bielej, scénický režim, ISO, vodiace čiary, nastavenie blesku, fotenie panoramatických  či HDR. Taktiež si pri fotení môžete nastaviť niekoľko predvolených špeciálnych efektov, ale poteší aj vytváranie vlastných. Veľký plus dávam za spojenie obrazovky na fotenie a natáčanie videa. Ikonka na natáčanie videa sa nachádza hneď po tlačidlom spúšte fotoaparátu, takže všetky úkony je možné praktizovať bez zbytočného prepínania obrazovky. Hneď pri prvom fotení som si všimol, že aplikácia je mierne spomalená, zatiaľ čo s fotením nemá žiaden problém, niektoré ostatné úkony sú zdĺhavejšie.

ako foti lenovo vibe x2

Kvalita samotných fotografií nijako neohúri, no ani nezahanbí. Fotky patria oproti konkurencii skôr k priemeru. Fotoaparát bol v tomto prípade tak trocha sklamaním, keďže oproti zvyšku zariadenia trocha zaostáva. Kvalita fotiek je priemerná, čo sa týka snímok zachytených cez deň, alebo v noci. K posúdeniu pripájam zopár záberov.

Zariadenie ponúka nahrávanie videí v rozlíšení maximálne FullHD. Je možné nastaviť spôsob zaostrovania a stabilizáciu videa. Tá je bohužiaľ iba softvérová. Za zmienku stojí prítomnosť stereo mikrofónov a nahrávanie v 30 FPS.

Prostredie

Ako je zvykom u dnešných android zariadení, aj Lenovo obohatilo Android vo verzii 4.4.2 o svoju vlastnú nadstavbu Vibe UI 2.0. Jedná sa o dosť silnú nadstavbu, ktorá mení v telefóne všetky grafické a aj veľa funkčných prvkov na nepoznanie od čistého androidu. Ako prvé som si všimol, že menu telefónu je jednoúrovňové, čiže podobne ako iPhone neobsahuje žiadnu ponuku aplikácií a všetky aplikácie sa nachádzajú na pracovnej ploche zariadenia. Spočiatku mi to trochu prekážalo, ale rýchlo som si zvykol a pri konci používania mi dané usporiadanie vyhovovalo. Na pracovnú plochu sa dajú pridávať aj widgety.

O tom, že Lenovo zmenil systém na nepoznanie svedčí, že grafické zmeny neobišli žiadnu časť systému. Dokazuje nám to aj notifikačná lišta, ktorá zobrazuje skratky k prepínaniu nastavení, pod ktorými sa nachádzajú notifikácie aplikácií. V tomto mi notifikačná lišta pripomínala trocha android Lollipop, pretože po druhom potiahnutí prstom dole sa rozbalili ďalšie prepínače a nebola potreba prepínať na ďalšiu obrazovku, ako je to v prípade ostatných zariadení s androidom 4.4. Pod prepínačmi nastavení sa nachádzala aj lišta na ovládanie jasu displeja.

Medzi ďalšie špeciality prostredia od Lenova patrí možnosť meniť témy telefónu. Zmena výzoru zariadenia je široká a dá sa meniť prakticky takmer všetko – od úvodnej obrazovky, cez systémové používateľské rozhranie, správcu kontaktov, notifikačnej lišty, obrazovku zamknutia až po obrazovku hovoru. No eufória z temovania sa čoskoro vytratila, keď som zistil, že nie je zatiaľ možné sťahovať nové témy a v niektorých ponukách sa nachádza len jedna a to predvolená.

Každý výrobca Android zariadení pridáva do systému aj svoje vlastné aplikácie, okrem tých od Googlu tu nájdeme aj niekoľko šikovných od Lenova. Patria k nim hlavne:

SYNCit: Aplikácia slúži na zálohovanie kontaktov, SMS a zoznamu hovorov na Cloud. Takže aj po stratení, alebo rozbití telefónu sa nemusíme báť, že prídeme o niektoré dôležité dáta. Aplikácia má pekné a jednoduché prostredie a jej funkčnosť je bezproblémová.

SHAREit: Jedná sa o aplikáciu, ktorá umožňuje posielať súbory do ďalších zariadení, ktoré majú nainštalovanú túto aplikáciu vysokou rýchlosťou. Aplikácia je dostupná aj na Google Play a po nainštalovaní na môj Note 2 som bol schopný posielať súbory medzi telefónmi rýchlosťou niekoľko MB/s.

Security: Ako už názov napovedá, aplikácia napomáha k ochrane Vášho zariadenia. Obsahuje Antivírus, Strážcu súkromia, kontrolu využitia dát, antispamovú ochranu, zabezpečenie proti krádeži, umožňuje premazanie pamäte RAM a taktiež aj rodičovskú kontrolu.

Galéria: Prehliadač obrázkov, ktorý je ako väčšina ostatných aplikácií jednoduchý a rýchly. Chýba mi tu však skrytie niektorých albumov, keďže sa mi stalo, že mi zobrazoval aj obrázky z niektorých aplikácií, čo spôsobovalo nepriehľadnosť obrázkov.

Veľkou zmenou prešla aj aplikácia na správu kontaktov a SMS. Jedná sa o jednu z najlepšie spracovaných aplikácií s akými som pracoval na Androide. Všetky položky od vytáčania, obľúbených kontaktov, histórie hovorov až po SMS sú na jednom mieste. Celá aplikácia pôsobí prehľadne, jednoducho a funkčne. Jediná chybička krásy sa ukáže, ak skúsite vyhľadať kontakt pomocou číselníka. Ten totiž nepodporuje slovenské písmena s diakritikou.

Ak sa pozrieme na obrazovku nastavení systému, všimneme si, že je rozdelená na 2 časti. Prvá je Systém, kde sa nachádzajú základné nastavenia – podobne ako u ostatných android zariadení. Medzi špeciality patrí naplánovanie vypnutia a zapnutia zariadenia, alebo už spomínané centrum tém. Druhá časť je nazvaná Funkcie. Tu, ako názov napovedá, nájdeme zaujímavé funkcie implementované priamo od Lenova. Jedná sa hlavne o funkcie, ktoré zlepšujú a zjednodušujú používanie telefónu, ako napríklad zdvihnutie hovoru pri priložení telefónu k uchu, dvojitým poklopaním sa rozsvieti displej, zvýšenie hlasitosti zvonenia vo vrecku a mnoho ďalších užitočných funkcií.

Operačný systém je veľmi prepracovaný a hodnotím ho ako pekný, rýchly a intuitívny. Bol to môj prvý telefón od firmy Lenovo a bol som voči nemu trocha skeptický. No po týždennom používaní mi ukázal, že táto značka spravila v poslednom čase veľký pokrok a môže sa rovnať aj s tými najlepšími. Jediné čo zamrzí je, že v čase písania tejto recenzie už dostávali vlajkové lode ostatných výrobcov aktualizáciu na Andoid Lollipop. Lenovo v tomto zatiaľ zaostáva a aktualizáciu na najnovší android by malo sprístupniť až v druhom štvrťroku 2015.

Konektivita a batéria

Lenovo Vibe X2 neprekvapuje ani čo sa týka konektivity. Ponúka všetky potrebné typy pripojenia. Zariadenie sa pripája do siete pomocou micro SIM karty. Na prekvapenie ale nie je Dual SIM ako väčšina ostatných modelov od firmy Lenovo. Poteší podpora LTE 4. generácie. Samozrejmosťou je aj spätná podpora 3G a GSM pripojenia. Počas testovania som nemal so silou signálu žiadne problémy, a hovory aj internetové pripojenie boli na dobrej úrovni.

Telefón je ďalej možné pripojiť k sieťam Wi-Fi so štandardom b/g/n/ac. Sila prijímača je na veľkosť zariadenia na dobrej úrovní. Ako bonus je aj podpora Wi-Fi sieti bežiacich na frekvencií 5 Ghz. Lenovo využíva vo svojom modele Vibe X2 aj najnovšiu verziu bluetooth 4.1 ktoré podporuje A2DP, LE, takže ho nie je problém spojiť s chytrým príslušenstvom. Na určovanie polohy nám tu poslúži GPS, ktoré podporuje  A-GPS a GLONASS. Aj napriek vysokej výbave GPS som počas navigovania cez Google maps a navigáciu Waze zaznamenal drobné nepresnosti pri navigácií. Zamrzieť môže aj chýbajúce NFC.

Najväčšou slabinou telefónu je z môjho pohľadu výdrž batérie. Zariadenie obsahuje batériu Li-Po s kapacitou len 2300 mAh. Táto hodnota postačuje menej aktívnym užívateľom na celý deň. Ak som ale s mobilom aktívne pracoval – asi hodinu surfoval po internete, mal zapnuté mobilné dáta, sem tam sa pripájal na Wi-Fi, asi pol hodinu hral hry, uskutočnil niekoľko hovorov a poslal niekoľko správ – tak po siedmej hodine večer sa mobil už pýtal do nabíjačky. Poteší ale režim externého šetrenia batérie, ktorý vypne všetky nepotrebné aplikácie a ostane možnosť len telefonovať a posielať , či prijímať SMS. Takto sa dá výdrž telefónu predĺžiť o niekoľko hodín.

Záver

Lenovo Vibe X2 ma zaujal hneď po prvom uchopení. Jeho ľahká hmotnosť, prémiové materiály a zaujímavé spracovanie vo mne zanechali dobrý dojem. Po zapnutí smartfónu som ostal prekvapený, kam to až Lenovo dotiahlo. Musím povedať že majú jednu z najprepracovanejších nadstavieb celkom, ktorá je navyše veľmi dobre doladená a funkčná. Výkon zariadenia bol nadpriemerný. Postačoval na všetky aktivity a počas testovania sa mi nestalo, aby telefón zaváhal. Treba ale pripomenúť aj nedostatky ako presvitanie podsvietenia tlačidiel, slabšia citlivosť GPS prijímaču a priemerný foťák. Najviac zamrzí výdrž telefónu ktorý som musel nabíjať každú noc.

Telefón hodnotím veľmi dobre, zaujme najmä ľudí, ktorí hľadajú kompaktný a  jednoduchý smarftón s nekompromisným výkonom.  Jeho netradičná a prémiová konštrukcia a bohaté balenie sú len ďalším plusom do zbierky.

Lenovo Vibe X2 sa dá momentálne zohnať za cenu 324 EUR, čo hodnotím ako prijateľnú cenu. No v tejto cenovej kategórií sa nachádza viacero vydarených modelov (Napr. Sony Xperia Z2), takže konkurencia je silná. Aj napriek tomu kúpou tohto smartfónu podľa mňa nespravíte žiadnu chybu a smartfón odporúčam.

Aktuálna cena Lenovo Vibe X2 v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk)

Investičné striebro - zlatestriebro.sk
Napísal
Som nadšenec pre najnovšie mobilné technológie. Mojím hlavným záujmom je operačný systém Android a všetko čo s ním súvisí.
Zaradené v Mobily | Značky , , , , , , , .
lenovo vibe x2