Lenovo VIBE X2 – smartfón, ktorý má štýl (video recenzia)

11. 01. 2015 o 11:53
Investičné striebro - zlatestriebro.sk

V decembri minulého roku som na pda.sk publikoval svoj článok Štýlový smartfón Lenovo VIBE X2 – unboxing (video recenzia), kde som v krátkosti predstavil tento smartfón aj s tým čo všetko nájdete v balení. Dnes sa spolu pozrieme na hardvérové a softvérové parametre a tiež na postrehy z používania.

Rozmery, váha a dizajn

Veľkosť smartfónu Lenovo VIBE X2 je presne na hranici ovládateľnosti jednou rukou (teda aspoň pre mňa) a je to presne maximálna veľkosť, ktorá je pre mňa akceptovateľná. Všetko väčšie považujem už za Phablet. Smartfón teda vďaka jeho rozmerom, ktoré sú 68,6 mm (šírka) x 7,27 mm (hrúbka) x 140,2 mm (výška) a jeho váhe 120g sa veľmi príjemne drží v ruke.

Lenovo VIBE X2_1

Čo sa dizajnu týka, tak ten je naozaj jedinečný a telefón má vďaka svojmu farebnému prevedeniu svojský štýl. Mali sme zapožičanú verziu vo farebnej kombinácii biela, strieborná, šedá + čierna. Mňa oslovila hlavne predná časť s čistým čiernym displejom bez rušivých prvkov ako je logo, alebo hlavné tlačítko. Tým, že je predná plocha čisto čierna a nemá rušivé prvky, telefón pôsobí veľmi čistým a uhladeným dojmom. Za dizajn musím naozaj Lenovo pochváliť. Smartfón Lenovo VIBE X2 je hranatý s mierne zaoblenými rohmi a tá hranatosť má tiež niečo do seba hlavne keď drvivá väčšina smartfónov je dnes zaoblená.

Lenovo VIBE X2_4

Smartfón je vyrobený síce celý až na displej a tlačítka z plastu, ale je dostatočne pevný a nič nikde nepuká a nevŕzga ani po dlhšom čase používania. Jediný zvuk, ktorý bude vydávať bude mierne hrkanie tlačítka zapnutia/vypnutia a tlačítka hlasitosti ak so smartfónom budete jemne triasť bez toho, že budete mať na týchto tlačítkách prst.

Displej a výdrž batérie

VIBE X2 má kapacitný viacdotykový Full HD displej o veľkosti 5″ s rozlíšením 1920 x 1080. Takýto displej si samozrejme trochu potiahne aj z batérie o kapacite 2300 mAh. Displej má dobré pozorovacie uhly a čo sa farieb týka, tak sú mierne sýtejšie ako by mali byť ale to si viete upraviť v nastaveniach vyváženia farieb displeja, kde máte možnosť vybrať si nastavenie, ktoré vám bude najviac vyhovovať. Jemnosť displeja je teda 441 pixela na palec, čo je veľmi slušná hodnota a nie je mu čo vytknúť.

Čo sa batérie týka, tak tu žiadny zázrak nečakajte a budete radi ak s VIBE X2 vydržíte jeden plnohodnotný deň. Batériu nabijete na 100% za 1 hodinu a 45 minút a na 80% približne za 1 hodinu a 20 minút. Výdrž batérie môžete ovplyvniť pomocou trojice úsporných režimov v nastaveniach.

Hardvér a softvér

Smartfón je poháňaný procesorom MediaTek 6595m 2,0 GHz 4G LTE True8Core™ so štyrmi jadrami s vysokou intenzitou, ktoré pracujú s frekvenciou 2,0 GHz a štyrmi jadrami s nízkou intenzitou, ktoré pracujú s frekvenciou 1,69 GHz. Operačná pamäť je 2 GB ale po spustení budete mať k dispozícii len 1,2 GB pamäte. Ukladací priestor je 32 GB ale po spustení budete mať k dispozícii len 25 GB, ktoré už nerozšírite, nakoľko smartfón nemá slot pre pamäťové karty. 25 GB je ale vcelku dosť a väčšina si s týmto priestorom vystačí.

Lenovo VIBE X2_5

S touto výbavou a operačným systémom Android™ 4.4 KitKat s grafickou nadstavbou od Lenova Vibe UI 2.0 smartfón beží plynule, bez akýchkoľvek zásekov. Zahráte si na ňom aj tie najlepšie 3D hry s plnými detailami bez toho, aby sa smartfón viac zahrial.

Lenovo VIBE X2_2

Smartfón Lenovo VIBE X2 má všetko potrebné čo sa konektivity týka, podpora LTE, Wifi, Bluetooth, prijímač FM a podpora A-GPS. Tiež nechýbajú senzory ako gravitačný, senzor vzdialenosti, senzor intenzity okolitého osvetlenia a elektronický kompas.

Fotoaparát a videokamera

Predný fotoaparát má 5 Mpx s pevným zaostrením a na selfie fotografie a video hovory je plne postačujúci. Dokáže natáčať dokonca Full HD video. Zadný fotoaparát ponúka rozlíšenie 13 Mpx s automatickým zaostrovaním a LED bleskom. Ďalším plus je sekundárny mikrofón na zadnej strane kúsok od LED blesku. O tom ako fotí a natáča video a tiež o kvalite fotografií a videa zadného fotoaparátu sa dočítate v ďaľšom samostatnom článku s video recenziou a tiež fotografiami už o pár dní na pda.sk. Zatiaľ prezradím len toľko, že kvalita snímok a videí je skôr lepší štandard.

Zhrnutie

Lenovo VIBE X2 je smartfón, ktorý má svoj štýl, pekný čistý dizajn z prednej strany a hravý z bokov. Špičkový výkon a tiež odladený operačný systém s nadstavbou od Lenova, ktorý vás nezradí a bude dostatočne postačujúci minimálne na dva roky používania. Lenovo VIBE X2 zakúpite za cenu 399 EUR napríklad aj u nášho partnera thinkpro.sk, ktorý nám zariadenie zapožičal na testovanie. Cena je podla mňa úmerná a dostanete za ňu naozaj špičkový štýlový smartfón. Jediné čo by som mohol smartfónu Lenovo VIBE X2 vytknúť je nešťastne umiestnený reproduktor na zadnej strane telefónu, ktorý je dosť tlmený, keď máte zariadenie položené. Čo sa zvuku týka, tak je postačujúci, ale chýbajú mu basy. A tiež nečakajte prekvapenie čo sa slúchadiel týka. Inak môžem tento smartfón len doporučiť.

Lenovo VIBE X2_3

To čo som nenapísal v recenzii hádam nájdete vo video recenzii, ktorú nájdete aj na našom YouTube kanály pda.sk, na ktorého odber sa neváhajte prihlásiť ak chcete sledovať naše video recenzie a mať ich tak v predstihu ešte pred tým, ako si budete môcť prečítať písanú recenziu.

Mlsajte zdravo - susenemaso.sk
Lenovo VIBE X2 - smartfón, ktorý má štýl (video recenzia)