Porovnanie Samsung GALAXY Note 4 s GALAXY Note 3 (video recenzia)

06. 12. 2014 o 19:14
Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk

Samsung GALAXY Note 4 sme si už v predchádzajúcej recenzii predstavili, dnes ho porovnáme s jeho predchodcom Samsung GALAXY Note 3, ktorý sa ešte stále predáva, a to za prijateľnú cenu. Tiež som vám ukázal v článku “Ako fotí a natáča video Samsung GALAXY Note 4” rozdiel kvality fotografií a videa medzi Note 4 a Note 3.

Rozmery, hmotnosť a dizajn

Samsung GALAXY Note 4 má rozmery (výška x šírka x hrúbka) 153,5 x 78,6 x 8,5 mm. Oproti Note 3 je teda o 2,3 mm vyšší, -0,6 mm užší a 0,2 mm hrubší. Hmotnosť Note 4 je 176 g a je o 8 gramov ťažší, za čo vďačí hlavne kovovému rámiku, ktorý Note 3 nemá, ale vďaka ktorému je Note 4 pevnejší. Vďaka zbrúseným hranám rámiku sa drží Note 4 oveľa lepšie ako Note 3.

Samsung GALAXY Note 4 vs GALAXY Note 3

Inak je dizajn takmer totožný. Samsung GALAXY Note 4 má opäť ako jeho predchodca zadný kryt z mäkkého plastu s imitáciou kože, ale u Note 4 je imitácia podľa mňa vydarenejšia. Škoda, že ho Samsung nepotiahol pravou kožou. Rozhodne by to zariadeniu dodalo na exkluzivite.

Samsung GALAXY Note 4 vs GALAXY Note 3_1

Tlačítka a displej

Oproti predchodcovi Note 3 dostal Samsung GALAXY Note 4 do hlavného ovládacieho tlačítka snímač otlačku prsta. Nie je síce taký spoľahlivý ako pri iPhone 6 a 6 Plus. Sem tam sa stane, že pri nesprávnom sklone palca vám otlačok nezosníma a musíte to opakovať. Tlačítka na zvýšenie a zníženie hlasitosti a tiež tlačítko na vypnutie a zapnutie zariadenia sú umiestnené vhodne a majú hladký chod. Vľavo od hlavného tlačítka má Samsung GALAXY note tlačítko na vyvolanie menu s otvorenými aplikáciami a vpravo je tlačítko späť, tak ako u Note 3.

Note 4, tak ako jeho predchodca má uhlopriečku displeja 5,7″. Typ displeja je Super AMOLED s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov (Quad HD). Note 3 má displej Full HD s AMOLED a rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov. Takže na Note 4 už žiadne pixely neuvidíte, tak ako u Note 3. Aj tie najnáročnejšie hry na Note 4 si vychutnáte dokonca s nastavenými plnými detailami bez toho, aby sa zariadenie zahrialo.

Procesor, operačná a interná pamäť

Note 4 je hardvérovo nadupané zariadenie s procesorom 2,7 GHz QuadCore, operačnou pamäťou 3 GB a internou pamäťou 32 GB, ktorú je možné rozšíriť o microSD s kapacitou až 128 GB. Oproti tomu Samsung GALAXY Note 3 má procesor len 2,3 Ghz, štvorjadrový. Operačná a interná pamäť je totožná ako u Note 4, ale internú pamäť môžete pomocou micro SD karty rozšíriť len o 64 GB.

Fotoaparát a iné snímače

Obe zariadenia disponujú malou kamerkou na selfie a hlavným fotoaparátom vzadu, pod ktorým je dióda, ktorá slúži ako LED blesk. U Samsugu GALAXY Note 4 je zadný fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx a dokáže nahrávať UHD 4K (3840 x 2160) @30fps oproti 13 Mpx v Note 3, ktorý nahráva len vo Full HD. Okrem toho Note 4 má aj optickú stabilizáciu obrazu, ktorá v Note 3 nie je a ktorá urobí svoje pri fotografiách a videách robených v horších svetelných podmienkach.

Samsung GALAXY Note 4 vs GALAXY Note 3_2

Note 4 je bohatší o UV snímač a tiež o snímač tepu. Okrem toho obe zariadeniea disponujú nasledovnými snímačmi: akcelerometer, barometer, gyroskop, geomagnetický senzor, senzor gest, hallový senzor, senzor priblíženia, RGB senzor, infra port.

Batéria a výdrž

Samsung GALAXY Note 4 má kapacitu batérie 3220 mAh, čo je o 20 mAh viac ako u Note 3. Ale čo sa výdrže týka, tak je na tom lepšie Note 3, nakoľko Super AMOLED s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov (Quad HD) urobí s odberom svoje. Štandardne mi batéria u Note 4 vydržala 1 a pol dňa a u Note 3 bez problémov 2 celé dni.

Samsung GALAXY Note 4 vs GALAXY Note 3_3

Operačný systém

V note 4 nájdete Android 4.4 Kitkat a v Note 3 Android 4.3. Kitkat je jednoznačne užívateľsky krajší a príjemnejší, ale hlavne je podľa môjho názoru vyladenejší. Počas celej doby testovania sa systém ani raz nezasekol a všetko bežalo plynule.

Záverečné zhodnotenie

Samsung GALAXY Note 4 s dotykovým perom S Pen je podľa mňa vďaka peru S Pen jedinečné zariadenie a jednoznačne je aktuálne hardvérovo najnadupanejšie zariadenie na trhu s vyladeným Android Kitkat a nadstavbou TouchWiz. Takže ak chcete mať to najlepšie zariadenie s Androidom na trhu, ktoré ale nedokážete ovládať jednou rukou, tak Note 4 je jasná voľba. A keďže ide o jedno z TOP zariadení tak pripravte svoju peňaženku na sumu okolo 640 až 700 EUR s DPH. Aktuálna cena Samsung N910 Galaxy Note 4 v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk)

V prípade, že sa dokážete zmieriť s trochu nekvalitnejšími fotografiami a videami a dokážete oželieť zopár snímačov (snímač otlačku prsta, UV snímač a snímač tepu) a hlavne vám nebude chýbať úžasný Super AMOLED displej, tak Samsung GALAXY Note 3 dokážete kúpiť za dnes už veľmi prijateľnú cenu okolo 400 až 440 EUR s DPH a za ušetrených 240 až 300 EUR si môžete kúpiť tablet alebo notebook. Aktuálna cena Samsung N9005 Galaxy Note 3 v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk)

Jediné, čo by som obom zariadeniam vytkol je, že pod pravým tlačítkom vpravo, ktoré slúži na vypnutie a zapnutie smartfónov, by mohli byť dva šuflíky ako to má iPhone. Jeden na micro SIM kartu a druhý na microSD kartu. Minimálne aspoň ten na microSD kartu, ktorú vyťahujete častejšie ako SIM kartu a nemuseli by ste tak vždy, keď ju budete vyťahovať, dávať dole zadný kryť. Možno to Samsung urobí pri ďalšej verzií zariadenia. Reproduktor pri oboch zariadeniach má slabinu v tom, že absentujú basy a Note 4 ho má dokonca na zadnej strane čo má za následok tlmenie zvuku keď je zariadenie položené na zadnej strane.

Viac sa tu nebudem rozpisovať, všetko podstatné si pozrite vo videu. Ak sa vám bude video páčiť, tak mu pod videom na našom YouTube kanály pda.sk dajte palec hore a budem rád keď sa prihlásite aj na odber nášho YouTube kanálu pda.sk, kde nájdete vždy všetky video recenzie s predstihom.

Investičné striebro - zlatestriebro.sk
Porovnanie Samsung GALAXY Note 4 s GALAXY Note 3 (video recenzia)