Vlajková loď Samsung GALAXY Note 4 (video recenzia)

20. 11. 2014 o 21:40
Investičné zlato - zlatestriebro.sk

V redakcii sme mali vlajkovú loď Samsung GALAXY Note 4, ktorý je momentálne na trhu hardvérovo najnadupanejší phablet smartfón s veľmi slušne odladeným operačným systémom Android 4.4 KitKat.

Prvé dojmy a vzhľad

Po vybalení z krabice a chytení ho prvýkrát do ruky som bol ako užívateľ iPhone 5 zaskočený z veľkosti tohto zariadenia. iPhone 5 sa mi oproti Samsungu GALAXY Note 4 zdal ako hračka pre malé deti.

Note 4 je vyrobený z kombinácie plastu a kovového rámiku, ktorý má diamantom zbrúsené hrany a stred rámiku je potiahnutý pravdepodobne tiež plastom, čo je fajn, lebo inak by vás v zime chladil v ruke. Displej má uhlopriečku 5,7″, pod ktorým sa nachádza v strede hlavné tlačítko so snímačom otlačkov prstov. Naľavo od neho je dotykové tlačítko na spustenie multitaskingu a napravo tlačítko späť. Hore nad displejom vpravo je notifikačná dióda, ktorá bliká na modro, zeleno alebo červeno. V strede je sluchátko, snímač pohybu očí  a v pravo 3,7 Mpx kamerka.

Samsung GALAXY Note 4_1

Na ľavom boku sú tlačítka na ovládanie hlasitosti a na pravom je tlačítko zapnutia/vypnutia zariadenia. Tlačítka sú veľmi vhodne umiestnené. Zo spodu smartfónu je mikro USB konektor na pripojenie dátového káblu, mikrofón a napravo je miesto pre dotykové pero S Pen, ktoré robí z tohto zariadenia samostatnú kategóriu na trhu. Mimochodom, S Pen ma veľmi milo prekvapil svojou citlivosťou a presnosťou písania a kreslenia. Vo vrchnej časti nájdete 3,5 mm stereo audio konektor a tiež infraport na ovládanie elektroniky.

Zadná strana je plastová s napodobeninou kože. Hore v strede je fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx a optickou stabilizáciou, ktorým dokážete nahrávať videá UHD 4K (3840 x 2160) @30fps. Pod ním je dióda, ktorá slúži ako blesk a vedľa nej snímač tepu spolu so snímačom UV žiarenia. Vľavo nižšie je otvor pre reproduktor, ktorý bol lepšie umiestnený na Samsung GALAXY Note 3. Keď máte telefón položený na zadnej strane, tak je zvuk tlmený. Okrem toho čo sa zvuku týka, tak tu má toto zariadenie ešte čo doháňať. Hlasitosť hudby je síce dobrá, ale chýbajú basy.

Samsung GALAXY Note 4_2

Pod krytom sa skrýva miesto na pamäťovú microSD kartu do veľkosti až 128 GB a pod ním je miesto na micro SIM. Vpravo je vymeniteľná 3220 mAh štandardná batéria. Škoda, že Samsung neurobil miesto pre microSD kartu na pravom boku pod tlačítkom zapnutia/vypnutia formou nejakého šuplíka, tak ako to má napríklad iPhonne 5/5S. Lebo tú človek bude asi najčastejšie vyberať a nemusel by tak za každým dávať dole zadný kryt.

Displej a technické parametre

Dotykový kapacitný Super AMOLED, 5,7″ s rozlíšením 2 560 × 1 440 px Quad HD je úžasný a žiadne pixely volným okom už nehľadajte. Je natoľko jemný, že ich neuvidíte. Samsung tiež zapracoval aj na viditeľnosti na priamom slnku. Ak by vám vadili živé farby, tak si môžete nastaviť iný režim zobrazovania farieb.

Samsung GALAXY Note 4 poháňa procesor 2,7 GHz QuadCore spolu s operačnou pamäťou 3 GB. Celková zdielaná interná pamäť je 32 GB, ktorú si môžete rozšíriť už spomínanou microSD kartou.

So 16 Mpx fotoaparátom s optickou stabilizáciou a fázovým ostrením robí smartfón veľmi kvalitné fotografie, ktoré budú ostré aj za zhoršených svetelných podmienok. Vďaka optickej stabilizácii budete natáčať aj skvelé snímky. S Note 4 natočíte aj 4 K videá, ale už bez optickej stabilizácie a HDR.

Note 4 má rozmery 153,5 (výška) x 78,6 (šírka) x 8,5 (hrúbka) mm a váhu 176 gramov.

Beží na operačnom systéme Android 4.4.4. s nadstavbou TouchWiz v novšej a prepracovanejšej podobe s množstvom funkcií. Systém na tomto zariadení je naozaj vyladený a mne sa počas celej doby testovania (týždeň) ani raz nezasekol. Všetko bežalo plynule, rýchlo a hladko. Telefón sa ani nezahrieva pri náročnejších hrách, ktoré si užijete s nastavenými plnými detailami.

Dotykové pero S Pen

Budete ho jednoducho milovať. V porovnaní s inými stylusmi S Pen dotiahol Samsung takmer k úplnej dokonalosti. Dokáže rozpoznať rôzne úrovne tlaku a má tlačítko na vyvolanie kontextového menu. Vďaka rôznym aplikáciám sa z vášho zariadenia stane skvelý poznámkový blok alebo skicár.

Zhrnutie

Čo napísať. Podľa mňa je Samsung GALAXY Note 4 aktuálne jedno z najlepších Android zariadení na trhu a veľmi ťažko sa mi s ním lúčilo. Zabudnite na ovládanie jednou rukou, nedá sa. Teda aspoň mne sa nedalo. Ak vlastníte a používate tablet, tak zabudnite, že ho ešte budete po tom ako si zaobstaráte Note 4 používať. Zadný kryt mohol byť potiahnutý kožou a nie plastový. Cena Samsung GALAXY Note 4 sa aktuálne na našom trhu pohybuje od 690 do cca 770 EUR s DPH.

Čo sa mňa týka, tak ak by Samsung toto zariadenie robil aj s 5″ displejom (pre mňa optimálna veľkosť), tak by som po 6. rokoch používania operačného systému iOS a iPhonov, neváhal spraviť zmenu ;o).

Pripravujeme pre vás video recenziu porovnania Samsung GALAXY Note 4 so Samsung GALAXY Note 3 a tiež video porovnania, ako tieto dve zariadenia spolu s iPhonom 5 fotia a natáčajú videá.

Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk
Vlajková loď Samsung GALAXY Note 4