Delo na písanie v tablete – aplikácia Penultimate

28. 02. 2014 o 15:30
Investičné zlato - zlatestriebro.sk

Penultimate je aplikácia, ktorá spojila Evernote, stylusy Adonit a tablety. Táto premakaná aplikácia sa dá stiahnuť zdarma. Ja som ju testoval na iPade mini a myslím si, že Penultimate je rýchla a jednoduchá na dennodenné používanie.

Prvé dojmy s aplikáciou Penultimate

Ako som už spomínal, aplikácia je veľmi jednoduchá a intuitívna a jej ovládanie zvládne asi naozaj každý. V úvode si môžeme vybrať priečinky, ktoré si vieme pekne potriediť od práce, až po zábavu. Každý priečinok si môžete ľubovoľne premenovať a dokonca aj exportovať, čo je celkom zaujímavé, ak by ste chceli Váš priečinok v Penultimate zdieľať známemu alebo do firmy. Priečinok môžete vyzdieľať buď ako .PEN, čo je súbor pre následnú úpravu v Penultimate alebo do PDF, ktoré už otvoríte asi všade.

Prostredie s aplikáciou Penultimate

Práca v aplikácii je veľmi jednoduchá. Hore v menu môžete posúvať strany, vybrať si farbu a hrúbku pera, gumu, strihanie a klasické dopredu, dozadu. Tieto sa týkajú práce s textom ako takej. Celý súbor potom môžete cez lištu, ktorá je o riadok vyššie vymazať, zmeniť pozadie, ktoré si môžete vybrať z troch možností: linkované, štvorčekované alebo čistý papier. V ukážke na obrázku máte, ako to vyzerá, ako vyzerá výber pozadia v aplikácii Penultimate.

Ďalšou možnosťou je import obrázkov, či už nasnímaním vo Vašej galérii alebo ju aktuálne odfotiť. Čo hodnotím trošku ako mínus je, že obrázky už neviete otáčať do ľubovoľného uhla. Obrázok viete otáčať iba klasicky stále o 90°.

Ďalšou kolonkou je export. Tentokrát ale samotnej strany aplikácie Penultimate. Takže ak nechcete, aby niekto videl celý Váš notes, v ktorom máte súkromné poznámky, môžete tak exportovať iba samotnú stranu. Zase v .PDF alebo .PEN. Tento spôsob mi je celkom sympatický a určite to hodnotím ako pozitívny fakt. Poslednou možnosťou je kolonka hľadať, ktorú asi nemusím bližšie vysvetľovať.

Písanie poznámok a práca v Penultimate

Na fotke vidíte, že na písanie poznámok som zvolil klasické riadky. Tie si môžete priblížiť, a v čom ma Penultimate fakt prekvapil je, že pri priblížení sa Vám zobrazia dve nové kolonky. Prvá je “ENTER” a druhou je “KOTVA”.

Kotva – ak priblížite riadky a začnete písať, plocha sa Vám automaticky začne posúvať doľava, aby ste to nemuseli robiť ručne. Čo si myslím je úplne fantastické! Ešte lepšie je, že sa plocha neposúva stále rovnako, ale závisí to od rýchlosti Vášho písania. Takže ak píšete pomaly, plocha ide pomaly, ak zrýchlite, plocha Penultimate tiež zrýchli. Toto som ešte na žiadnej aplikácii nevidel. Samozrejme si to môžete aj stopnúť – ukotviť a plochu posúvate ručne dvoma palcami.

Enter –  slúži ako klasický enter na klasickom počítači. Môžete si tak už v priblíženom prostredí a s automatickým posúvaním klikať na enter a tým začnete písať do ďalšieho riadku. Potom môže byť písanie naozaj rýchle!

Čo by som ešte určite spomenul je, že v priblíženom prostredí Penultimate sa Vám zobrazuje pod textom úplne jemne, ale dobre čitateľný dokument, ktorý aktuálne editujete. Dovoľuje to tým pádom mať prehľad aj v priblíženom prostredí na celý dokument.

Nástroje pre prácu a editovanie v Penultimate

Klasicky tam máme pero, v ktorom si môžeme vybrať jeho tri hrúbky a desať druhov farieb. Guma je veľmi zaujímavá. Tá nemaže čo jej stojí v ceste, ale ťah, ktorý je najbližšie pri gume. Trošku ťažká definícia, ale ideálne by to bolo vidno vo videu alebo vyskúšať naživo. Nožnice alebo strihanie – s tými môžete obstrihnúť akýkoľvek text, kopírovať, presunúť. Čo mne osobne ešte trošku chýbalo je, že guma sa nedá použiť na fotku. Takže nemôžete proste niečo z fotky vyrezať a prilepiť to na iné miesto. Potom v aplikácii Penultimate máme iba šípky doľava, doprava. Tie asi viete, že znamenajú krok vpred a krok späť.

Výsledný verdikt

Aplikácia Penultimate je fakt minimalistická a v celku podarená. Keďže má slúžiť na jednoduché písanie poznámok, myslím si, že túto funkciu perfektne spĺňa. V prípade, ak očakávate trošku väčšiu úpravu textu a fotiek priamo v editore, obhliadnite sa za inou aplikáciou. Na druhej strane v konkurenčných aplikáciách máte zbytočne veľa možností, ktoré sú možno super, ale 90% z nás ich určite nevyužije. Koniec koncov Penultimate je zdarma, takže určite odporúčam stiahnuť si túto aplikáciu a prísť nato, prečo je táto aplikácia taká obľúbená.

Aplikácia Penultimate na stiahnutie v iTunes.

Investičné striebro - zlatestriebro.sk
Napísal
Mladý nadšenec značky Apple a všetkých “výdobytkov” tejto značky, ktoré s nimi súvisia. Produkty značky Apple mi zmenili život a tvrdím, že inovatívnejšiu značku v súčasnej dobe nepoznám. Popri mojej záľube jablkových produktov vediem e-shop s bežeckými potrebami, pričom využívam produkty a funkcie tejto úspešnej Americkej značky.
Zaradené v Aplikácie | Značky , , , , , , , , , , , .
Aplikácia penultimate