Samsung Serie 9 : nový Air v podaní Samsungu.

Autor:
21. 01. 2013 o 14:43

V uplynulom roku sa akoby vrece roztrhlo s ultrabookmi a táto kategória prináša výrobcom nemalé zisky. Samsung ako jeden z popredných výrobcov výpočtovej a telekomunikačnej techniky nemôže zostať pozadu a tak prichádza z novou sériou, ktorú označil číslom 9. Som veľmi rád, že vám môžeme medzi prvými predstaviť prvý model tejto série, ktorý nám Samsung zapožičal na testy, má označenie: NP900X3C.

Ide o veľmi výnimočný notebook, patriaci do kategórie ultrabookov. Ak mám byť úprimný, tak táto „žiletka“ je zatiaľ najkrajší ultrabook aký som mal v rukách. Koniec koncov, môžete sa o tom presvedčiť sami. Stačí si pozrieť video, ktoré som pre vás pripravil.

Technické parametre testovaného notebooku nájdete v tejto prehľadnej tabuľke:

Oficiálny názov notebooku: Samsung Série 9
Operačný systém: Windows 8
Procesor: Intel Core i7, 1,9 GHz – 2,4 GHz, 2 jadra/4 vlákna
Grafika: Intel HD Graphics 4000
Operačná pamäť: 4 GB RAM 1600 MHz
Pevný disk: SSD 256 GB
Displej: 13, 3 palcov SuperBright, HD LED, 1600×900, matný
Mobilné dáta: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Kamera: 1,3 Mpix, HD
Batéria: výdrž až 7 hodín
Hmotnosť: 1,16 kg
Rozmery: 313,8 x 218,5 x 12,9
Ostatné: stereo reproduktory, 1xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, micro HDMI, VGA s adaptérom,

Výstup na slúchadlá, mikrofón, RJ 45 LAN s adaptérom

Po dizajnovej stránke nemôžem tomuto notebooku prakticky nič vytknúť. Rovnako ani po stránke použitých materiálov, pretože aj po tejto stránke je takmer dokonalý. Kombinácia čiernej farby a lešteného hliníka na hranách vo vás vyvolá dojem luxusu a dokonalosti. Ten pocit sa nestratí ani po otvorení. V mojom prípade ho ešte umocnil matný displej s neskutočne vysokým rozlíšením. Proste nádhera. Jasám!

Klávesnica je, ako som už vo videu povedal, trošku hlučnejšia, ale pracuje sa na nej výborne. Pri dôkladnejšej prehliadke prídete na niekoľko zaujímavých detailov, ktoré vám ponúka.

Napríklad rad F- kľúčov slúži rovnako ako na iných notebookoch na spúšťanie rôznych nastavení. To je bežné. Menej bežné je to, že v tom istom rade nájdete aj Fn Lock, ktorým jednoducho uzamknete Fn klávesu a pre spúšťanie nastavení už ju nemusíte držať spoločne s F klávesou. Je to šikovné a praktické. Treba si však uvedomiť, že pokiaľ uzamknete klávesu Fn, smerové šipky fungujú ako Pg Up, Pg Dn, Home a End. Mne to v prvej chvíli nedošlo a bol som tým zaskočený.

Druhým takým drobným detailom je podsvietenie klávesnice a možnosť regulovať podsvietenie v niekoľkých stupňoch. Aj keď svojou intenzitou určite nedosahuje napríklad podsvietenie u Macbooku, v úplnej tme alebo takmer úplnej bohato postačuje. Páčilo sa mi, že informačné LED diódy sú umiestnené priamo na klávesách, čím vás informujú o zapnutí alebo vypnutí príslušnej funkcie. Nájdete ich na klávesách: F12/WiFi, Fn Lock, Caps Lock, F6/Mute, ON/OFF. Je praktické najmä z preto, že ich máte v zornom poli, čím ste neustále v obraze.

Touchpad má dobrú citlivosť a gestá zvláda na jedničku. Práca s ním je návyková. Reproduktory nie sú síce žiaden zázrak, aspoň čo sa ich zvukového prejavu týka, ponúkajú však na svoju veľkosť až neuveriteľnú hlasitosť a čistotu aj pri maximálnom zaťažení. Obraz z web kamery je iba priemerný, čo nie je žiadne prekvapenie.

V balení som našiel aj redukciu, ktorá vám umožní pripojiť sa do miestnej siete pomocou klasického sieťového kábla s konektorom RJ45. Zaujímavosťou je konektor na pravej strane notebooku vďaka ktorému môžete pripojiť notebook na klasický monitor s VGA konektorom. Redukciu však budete v balení hľadať zbytočne.

Prekvapil ma (príjemne) bleskurýchly štart operačného systému. Systém je pripravený na použitie už po pár sekundách, čo je fajn. Celkovo je pre mňa Windows 8 ešte tak trochu neznámou. Jeho ovládanie mi príde trošku chaotické. Našťastie stačí sa prepnúť na pracovnú plochu a som doma.

PCMark Vantage nechcel na tomto notebooku pracovať, takže jeho výsledky vám bohužiaľ neposkytnem. Aby som však iba nechválil. Jedinú vec, ktorú v Samsungu nezvládli je napájací adaptér, respektíve jeho LED dióda. Jej modré svetlo je také prenikavé, až je to nepríjemné. A to najmä v noci. V pohode s ním osvetlíte izbu.Batéria podľa údajov výrobcu by mala na jedno nabitie zvládnuť až 7 hodín. Skutočná doba po ktorú dokázala náš testovací notebook napájať bola: 6:30:18.

div style=" margin-left: auto; margin-right: auto; margin-bottom:30px;">
Napísal

Zaradené v Notebooky | Značky , , , .

Plusy

+ nádherný dizajn
+ matný displej
+ bleskový štart OS
+ výdrž batérie

Mínusy

- farba LED diód

Verdikt

9/10
Po dizajnovej a materiálovej stránke ide o takmer dokonalý kus hardvéru, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Apple. Chýb a nedostatkov je tu ako šafránu a tak verím, že si tento Samsung nájde svojich fanúšikov. Otázkou zostáva jeho cena. Ak sa pozrieme na konkurenciu, ľahko sa môžeme dovtípiť, že tá sa bude pohybovať niekde okolo 1000,- euro.

Porovnajte si ceny v e-shopoch