Asus VivoTab: Prvý tablet s Windows 8 od Asusu prichádza!

Autor:
29. 12. 2012 o 16:09
Mlsajte zdravo - susenemaso.sk

Už je tomu pár mesiacov, čo Microsoft ohlásil predstavenie vlastného tabletu Surface s OS Windows 8. A zatiaľ čo Microsoft zatiaľ iba sľubuje, konkurenti tvrdo pracujú na podobnom koncepte. Jedným z nich je Asus, svetovo uznávaný výrobca, ktorý má už vo svojom portfóliu niekoľko podobných produktov a bohaté skúsenosti s touto kategóriou zariadení. Som veľmi rád, že sme medzi prvými, ktorí vám môžu už teraz predstaviť konkurenta pre Surface, Asus VivoTab, ktorý nám do redakcie exkluzívne zapožičalo slovenské zastúpenie Asus-u, ktorému aj touto cestou veľmi pekne ďakujem.

Asus VivoTab je podľa môjho skromného názoru zariadenie, ktorému by som rád predpovedal skvelú budúcnosť. Svojmu užívateľovi ponúka až extrémnu mobilitu a flexibiltu najmä v pracovnom nasadení. A to nielen z pohľadu výdrže batérie, ktorá je tak isto extrémna. Najviac z celého tohto konceptu fascinuje prítomnosť plnohodnotného OS, na ktorom môžete robiť všetko to, na čo ste zvyknutý na klasickom stolnom počítači alebo notebooku, ale za podstatne prijateľnejších podmienok. Dosť bolo rečí, poďme sa mu spoločne pozrieť na zúbok, čo vy na to?  Na úvod vám ponúka technické parametre tohto skvelého zariadenia.

Oficiálny názov tabletu: Asus VivoTab
Operačný systém: Windows 8 32bit
Procesor: Intel Atom Z 2760 1,60 GHz
Pamäť: 2 GB RAM, 64 GB SSD
Displej: 11,6 palca, IPS panel, 1366 x 768 pixelov, 16:9, LED podsvietenie
Prenos dát: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Foto/Video: Predná 2 Mpix, zadna 8Mpix
Batéria: tablet: Li-Pol 30Wh- 10,5H, s Dock + 25 Wh výdrž až 19 hodín
Hmotnosť: 675g
Rozmery: 294×188,8×8,7
Ostatné: 2in1 Audio Jack, 1xHDMI,2xUSB, 1x micro SD čítačka kariet,
Senzory: G Senzor, Svetelný senzor, Gyroscope, E-Compass, NFC, GPS,

Po dizajnovej stránke tento Asus nevyniká takmer ničím. To podstatné sa ukrýva vo vnútri zariadenia. Dotykový displej má výbornú citlivosť a reakcie systému na povely(dotyky) sú výborné. Je pravda, že napríklad zväčšovanie alebo zmenšovanie obrazu nie je také plynulé ako na iPade. Myslím si, že je to dané iba miernou neodladenosťou predprodukčnej vzorky. Tablet spolu s Dok-om ponúka plnohodnotné využitie ako notebook.

Tablet hocí je veľký má veľkosť 11,6 palca a na spodu, pod displejom je iba jeden dotykový senzor, ktorý vás “hodí” do ponuky Štart.

Samotný tablet, bez Dok-u vám podobné možnosti rošírenia ako Android tablety neponúka.

Na pravej strane nájdete iba ovládač hlasitosti.

Na ľavej nájdete audio konektor a slot na mikro SD kartu.

Spodná hrana je najmä o dokovacích zámkoch a systémovom konektore, cez ktorý dokážete nabíjať tablet samostatne.

S Dock-om je to plnohodnotný notenook, či nie?

Možnosti rozširovania sa za pomoci doku rapídne zlepšujú. Z ľava do prava: USB port, sytémový a nabíjací konektor a mikrofón.

Druhý USB port je na pravej strane Dock-u. Tým ale možnosti rozšírenia končia.

Spodná časť Dock-u žiadne prekvapenia neukrýva.

Dokovacia stanica tabletu, ak sa to tak dá nazvať, je výborným doplnkom tohto tabletu. Na prvý pohľad sa neodlišuje od tých aké máme možnosť vídať pri tabletoch Transformer. Je však oproti nim o niečo väčšia, kvôli veľkosti tabletu. Ak by som si mal kúpiť niektorý z tabletov s Windows 8, určite by som požadoval aj takýto dock. Okrem samotnej klávesnice totiž ponúka možnosti pripojenia USB zariadení a v neposlednom rade zvyšuje výdrž tabletu na jedno nabitie až na neuveriteľných 19 hodín. Tento údaj som však nemohol exaktne zmerať pre krátkosť testovacieho času.

Fotoaparát na zadnej strane tabletu ponúka okrem slušného rozlíšenia aj rýchle reakcie, avšak zhotovovanie fotografií je trochu zvláštne. Okrem toho, že chýba akákoľvek spúšť, tá je nahradená dotykom na mieto kde chcete aby fotoaparát zaostril, ozve sa cvaknutie spúšte a vy si myslíte, že je hotovo. Omyl priatelia! Fotoaparát po cvaknutí začína iba zaostrovať a až potom zhotoví obrázok. Trochu zvláštne nie? Aj toto pripisujem tomu, že sa jedná o predprodukčnú vzorku. Koniec koncov stačí posunúť zvuk uzavierky na dobu kedy dôjde ku skutočnému zosnímaniu obrazu a je po probléme. O kvalite fotografií si urobte vlatstný názor. Stačí si pozrieť galériu priložených fotografií.

Z najnovších technológií vám spočiatku bude možno chýbať verzia s 3G/4G modulom, ktorá príde o čosi neskôr. Treba ešte povedať, že táto platforma je viac-menej ešte v plienkach a preto v Store budete niektoré aplikácie zatiaľ hľadať zbytočne. Netreba však vešať hlavu. Keďže ide o Windows, stačí si softvér stiahnuť priamo zo stránok výrobcu a štandardne nainštalovať. To je veľká výhoda tohto tabletu. Možnosť využívať plnohodnotné aplikácie pracujúce pod „oknami“! Limitovaný ste iba veľkosťou úložného priestoru a hĺbkou vášho vrecka .

div style=" margin-left: auto; margin-right: auto; margin-bottom:30px;">
Napísal

Zaradené v Tablety | Značky , .

Plusy

+ plnohodnotný OS od Microsoftu
+ dostatočný výkon
+ neuveriteľná výdrž batérií
+ Dock v základnej výbave

Mínusy

- vysoká cena
- málo softvéru v Store

Verdikt

8/10
Asus VivoTab je výborné zariadenie určené najmä pre tých, ktorí sú často v teréne a nosiť notebook im už nevyhovuje . VivoTab ponúka slušný výkon, v spolupráci s Dokom, neuveriteľnú výdrž na batériu a prítomnosť klasického Windowsu na ktorý je väčšina užívateľov zvyknutá. Tomu všetkému bude zodpovedať aj cena, ktorá bude pri najlacnejšom modeli začínať už na 500,- eurách. Či je to veľa alebo málo, zaleží od vás.

Porovnajte si ceny v e-shopoch